ERKEK ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİ NE ZAMAN DURUR?

ERKEK ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİ NE ZAMAN DURUR?

Birden bire gözünüz küçük oğlunuza takıldı. Ne çabuk büyüyor değil mi?

Onu eve ilk getirdiğinizde, küçücüktü. Bir gün büyük bir adam olacağını düşünmek çok zor. Günden güne oğlunuzun büyüdüğünü fark etmek zor olsa da, oğlunuz tamamen değişiyor.

Bebeğinizin sürekli küçülen kıyafetlerini gördükçe ne kadar hızlı büyüdüğünü fark edersiniz. Bu esnada da şu soruyu kendinize sorabilirsiniz: Erkek çocukların büyümesi ne zaman durur? Sürekli küçülen zıbınları ve bir daha asla giyemeyeceği her ayakkabısıyla beraber bu kıyafetlere girebilecek çocuklarınız için onları saklayıp saklamamanız gerektiği düşüncesi aklınıza gelebilir. İşte sürekli büyüyen oğlunuz hakkında uzmanların görüşleri.

Erkek Çocukların Büyümesi Ne Zaman Durur?

Bebekler çok hızlı büyürler ve anne-babalar ilk yıl bu duruma alışıktırlar. Fakat hayat bizi yanıltır. 2 yaşından sonra bu durum tamamen değişir ve çocuğun büyümesi oldukça yavaşlar. Büyümenin bu durağan hali 10-15 yaşlarındaki ergenlik dönemine kadar devam eder. Ergenlik, çocuklarda sayısız vücutsal değişimlerle başlar ve çoğu ergenlik gelişiminin ilk belirtileri de bu vücutsal değişimlerdir.

Erkeklerde görülen gelişim modeli, kızlarınkinden oldukça farklıdır. Erkeklerde sürekli olarak bir başlama ve duraklama evresi vardır. Bir yıl içinde ağır ağır gelişim gösterirler ve bir süreliğine bu gelişim duraklama dönemine girer. Erkek çocukların gelişimleri gerçekten düzensizdir. Erkek çocukların gelişimi inişli çıkışlıdır ve ergenlikleri kısmen de olsa genetikleri tarafından yönetilir. Erkekler gelişimleri sırasında babalarının yaptıklarını örnek alarak hareket etmeye meyillidir.

Genellikle baba geç olgunlaşmış biriyse, çocuk da yüksek ihtimalle babası gibi geç olgunlaşacaktır. Eğer baba erken gelişimini tamamlamışsa çocuk da temel gelişimini erken tamamlayacaktır. Büyümeyi tetikleyen testosteron hormonundaki artış, genişlemiş testisler, penis büyümesi, vücut tüylerinin çıkması, sesin değişmesi gibi gözle görülebilir değişikliklere neden olur.

Peki, erkek çocukların büyümesi hangi yaşta durur? Erkek çocukları için büyümenin durma tarihi başlangıç tarihi kadar değişkendir. Bazıları gelişimini lise sonlarında tamamlarken, bazılarınınki üniversite yıllarına kadar sürebilir. Ergenlik genellikle 2 ila 5 yıl sürer ve erkekler için 17 ila 19 yaşlarından sonra durur. Ergenlik döneminin sonunda, uzun kemiklerdeki büyüme plakaları kapanır ve normal büyüme periyodu sona erer.

Ergenlik Döneminde Başa Gelebilecekler

Yeni kıyafetler için sürekli mağazaları ziyaret etmenin yanı sıra, ergenlik döneminde oğlunuzda bazı davranış değişiklikleri fark edebilirsiniz. Çocuğunuz gelişim sancıları çekebilir, özellikle de siz ona çocuk gibi davranırsanız. Daha atletik olan çocuklar, yorucu aktivitelerle kemiklerine daha fazla baskı uyguladıklarından, diğerlerine nazaran daha fazla acı çekebilirler.

Çocuğunuzu hafta sonları yataktan çıkarmak neredeyse imkansızdır ve bu normal bir şeydir. Büyüme evresinde sürekli olarak uyku yaygın bir durumdur, büyüyen çocuğunuzun daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Ayrıca ergenlikle ilgili olarak ruh hali değişimleri, sakarlık ve iştah artışı çok normaldir. Vücudunun yaptığı büyümeyi karşılamak için çocuğunuz, daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacaktır.

Unutmayın, genç erkeklerin çok değişken bir büyüme süreci vardır, bu nedenle çocuğunuzun gelişiminin diğer erkek çocuklarınkinden biraz önde ya da geride olması sizi strese sokmasın. Aynı büyüme eğrisinde kaldıkları sürece çocuğunuzun kaç cm boya sahip olduğu önemli değildir. Büyüme bozuklukları konusunda endişeleriniz varsa, bir müdahaleye ihtiyaç olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurun. Ayrıca erkeklerin aynı yaştaki kızlara göre ortalama iki yıl daha geç büyüdüklerinden, oğlunuzu kız arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

Bir önceki yazımız olan 13-19 YAŞLARINDAKİ ÇOCUĞUNUZU TANIMAK İÇİN 50 SORU başlıklı makalemizde Çocuk Bakımı, genç psikolojisi ve Teyzesizsiniz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*