ENGELLİ VE YAŞLILARA EVDE BAKIM DESTEĞİ

ENGELLİ VE YAŞLILARA EVDE BAKIM DESTEĞİ

Milyonlarca engelli ve yaşlılara evde bakım desteği verildiğini biliyor muydunuz? Devlet, ailesiyle veya yalnız yaşayan engelli ve yaşlılara evde bakım desteği adı altında ücretsiz bakım elemanı tahsis ediyor. Bu evde bakım desteği projesiyle ailesiyle veya yalnız yaşayan engelli ve yaşlılara her hafta veya ihtiyaca göre her gün evde bakım elemanı geliyor. Engelli veya yaşlı kişinin tırnaklarının kesilmesi, yemeğinin yedirilmesi, ilaçlarının, sağlık ve psikolojik durumunun takibi gibi tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesinin amacı, aile bütünlüğünün korunması, engelli veya yaşlıda terk edilme psikolojisinin ortadan kaldırılması, evde bakımın güvenli, kolay ve ekonomik olmasının sağlanmasıdır. Engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesi de başta pilot illerde başlatılıp ardından tüm illerde hayata geçirilmesi planlanıyor. Engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesinin detaylarını ve bu projeye ek diğer planların bilgisini Teyzesizsiniz.com olarak sizlerle paylaşıyoruz.

1. Engelli ve Yaşlılara Evde Bakım Desteği Projesinin Detayları

Her evde bulunan engelli ve yaşlıya hafta içi mesai saatlerinde yarım veya tam gün olmak üzere bakım elemanı gelecek. Verilecek olan hizmet her yaşlı ve engellinin ihtiyacına göre belirlenecek. Temel ihtiyaçlar, sağlık bakımı ve psikolojik desteği de karşılanacak. Elemanlar yemek, temizlik ve ilaç takibi gibi yaşlı veya engellinin birçok ihtiyacını karşılayacaklar. Engelli ve yaşlılara evde bakım desteği uygulamasından evde bakım parası kapsamı dışında kalan engelliler ile akıl ve ruh sağlığı yerinde 60 yaş üzeri Alzheimer, demans gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları olan yaşlılar faydalanabilecek.

2. Engelli ve Yaşlılara Evde Bakım Desteği Kapsamında Ev Hizmeti

Engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesinin bir parçası olarak yapılacak olan bir uygulama da kalacak yeri olmayan yaşlılara huzurevinde kalmak istememeleri halinde bulundukları mahallede ev tutulmasıdır. Bu uygulamanın amacı ise hafif zihinsel engelli ve kendi kendine yetebilen yaşlıların huzurevlerinde değil mutlu oldukları çevrede yaşamalarına olanak sağlamaktır. Engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesine ek bu uygulamanın işleyişi hakkında örnek vermek gerekirse, 4 yaşlı bir araya gelerek biz birlikte yaşamak istiyoruz diyebilirler. Bu durumda devlet onların bildikleri bir çevrede ev tutup yaşlıları yerleştiriyor. Bu proje şuan 32 yaşam evi ve 94 umut evi adı altında gerçekleştirilip yaygınlaştırılıyor.

3. Engelli ve Yaşlılara Evde Bakım Desteğine Ek Olarak Gündüz Bırak Akşam Al Projesi

Devletin engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesine ek olarak uygulanan başka bir sistem ise “Gündüz Bırak Akşam Al” projesidir. Bu projenin amacı evde yaşlı veya engelli yakınlarına bakanların işe gidip gelebilmeleri, sosyal hayata katılmalarını kolaylaştırmak. Bu amaçlar doğrultusunda devlet yaşlı ve engellilere gündüz bakım hizmeti veriyor. Engelli ve yaşlıya sahip olan kişiler, engelli veya yaşlısını gündüz bakım hizmeti veren, çeşitli sosyal

aktivitelerin gerçekleştirildiği merkezlere bırakıp akşam alabilecekler. Ayrıca engelli veya yaşlı ailelerinin düğün, cenaze, seyahat gibi durumlarında yakınlarını 30 günlük süreyle bakım merkezlerine bırakabilecekleri sistem de hayata geçirilmiş durumda.

Teyzesizsiniz.com ailesi olarak engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesinin detaylarını ve engelli ve yaşlılara evde bakım desteği projesine ek diğer faaliyetleri siz değerli okurlarımız için araştırdık ve faydalanmanız için paylaşımınıza sunduk. Engelli ve yaşlılara eve bakım desteği gibi devletin sağladığı birçok imkandan faydalanmanız için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Takipte kalın!

Bir önceki yazımız olan YAŞLI VE ENGELLİ YAKINLARINA DESTEK başlıklı makalemizde engelli bakımı, engelli parası ve engelli yakınlarına destek hakkında bilgiler verilmektedir.

16 Yorumlar
  • FatmaTuncay
  • 2 Mart 2017

  Ben ,sizlerle tanıştığım için çok mutluyum.Benim seyahatte Olduğum zaman evde yardımcıya ihtiyacım var . Ki bu 10 gün lük zaman dilimini içerir.Cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
   • TEYZESIZSINIZ.COM
   • 3 Mart 2017

   Merhaba, Biz de sizi aramızda görmekten memnun olduk. Eğer platformumuzda bir profiliniz yoksa oluştararak bilgilerinizi girmenizi rica ederiz.
   http://teyzesizsiniz.com/register
   Bunun devamında platformumuzdak iş arayanlar hemen sizinle iletişime geçeceklerdir.
   Saygılarımızla,
   Destek Ekibi

   Cevapla
    • Nazan
    • 30 Mart 2017

    %83 özürlü raporu olmamıza rağmen biz yararlanamıyoruz. Kendi tuvalet dışında bir şey yapamıyor. Fazla yürüme,hareket yok..Şimdi iki komşu gelince psikolojisi düzeldi. Ne yapmamız gerekiyor

    Cevapla
  • Ben size yardımcı olabilirim bu konuda.

   Cevapla
  • Sevda soyuret
  • 9 Mart 2017

  Evde bakim desteği için nereye basvurulacak. Eşim yüzde doksanyedi engelli 6senedir bakıyorum böyle bakim desteği benim için süper olur bakıcı çok pahalı

  Cevapla
   • TEYZESIZSINIZ.COM
   • 14 Mart 2017

   Evde bakım parası alabilmek için bakılacak bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne, veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. İlçe Müdürlüklerinin bulunmadığı yerlerde ise Kaymakamlıklara başvuru yapılabilir.
   Saygılarımızla,
   Destek Ekibi

   Cevapla
  • Aygül Ovayolu
  • 9 Mart 2017

  Selamlar., Gaziantep ‘te yaşıyorum. Annem 86 yaşında ve alzheimer hastası. Sürekli bakıma ihtıyacı var. Bize destek olabilecek birimleri bilmiyoruz. Nereye başvuracağız, neler yapmamız gerek ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • TEYZESIZSINIZ.COM
  • 10 Mart 2017

  Evde bakım parası alabilmek için bakılacak bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne, veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. İlçe Müdürlüklerinin bulunmadığı yerlerde ise Kaymakamlıklara başvuru yapılabilir.
  Saygılarımızla,
  Destek Ekibi

  Cevapla
   • Aygül Ovayolu
   • 11 Mart 2017

   Teşekkür ediyorum.

   Cevapla
  • cevriye
  • 10 Mart 2017

  Ben evde hasta bakımı sertifikam var engelli bakım sertifikm var bu işten nasıl yararlanılır. Bana yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
   • TEYZESIZSINIZ.COM
   • 10 Mart 2017

   Merhaba, Platformumuzda ücretsiz bir üyelik oluştararak hemen iş aramaya başlayabilirsiniz. Lütfen aşağıdaki sayfamızı ziyaret ediniz:

   http://teyzesizsiniz.com/register

   Cevapla
  • Sevda soyuret
  • 10 Mart 2017

  Ben bakim parası için değil çünkü şartlarının uymuyor eve gelip bakmak için yada günübirlik bırakmak için nereye basvurulacak onu öğrenme k istiyorum

  Cevapla
  • Arife
  • 10 Mart 2017

  Merhaba.Ankaradan yazıyorum
  annem evinde yalnız yaşıyor.bizler çalışıyoruz.parkinson hastası evde yalnız kalmaktan psikolojik sorunları var.haliyle sosyalleşemiyor.gunduz bırakıp akşam alacağımız proje hakkında detay bilgi alabilirmiyim.

  Cevapla
  • A.ihsan aksoy
  • 11 Mart 2017

  Aile il ya da ilce mudurlukleri evde bakim hizmetlerinde gorevlendirecegi kisilerin ucretlerini veriyor mu?bu gorevlendirmede gorev alan kisilerin ne gibi ozelliklere sahip plmasi gerekir(sertifika sart mi).aile mudurlugu bu kisileri nasil emin ediyor?ucret ne kadar?(tam yarim gun vs).

  Cevapla
  • Saliha Karakaş
  • 14 Mart 2017

  Merhaba, pilot iller hangileri acaba, bizim de bakıma muhtaç bir hastamız var, ben birkaç ay önce sosyal ve aile müdürlüğüne gittim ama bu konuda bir bilgi alamadım sadece huzur evlerine yönlendirildim. Bilgi verirseniz memnun olurum, teşekkürler

  Cevapla
  • Sevda Özdemir
  • 30 Mart 2017

  Köylerde de bu patojenlerden yararlanabiliyormuyuz annem kalp hastası

  Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*