EN ÇOK BİLİNEN 6 YARAMAZ ÇOCUK DAVRANIŞIYLA NASIL BAŞ EDERSİNİZ?

EN ÇOK BİLİNEN 6 YARAMAZ ÇOCUK DAVRANIŞIYLA NASIL BAŞ EDERSİNİZ?

Her çocuk biraz yaramazdır. İşte 6 davranış problemiyle nasıl baş edeceğinize dair öneriler.
Çocuğunuz dünyanın en tatlı çocuğu olsa bile bazen şımarık bir çocuk gibi davranabilir. Bunu kötü bir şey olarak adlandırmadan önce altında yatan problemi anlamak için durumu gözlemlemek önemlidir. Yorulmuş bir çocuk huysuz ve aksi davranabilir. Çocuğunuzun yatış rutinini tekrardan gözden geçirmek isteyebilirsiniz.
Çocuğunuz düzenli şekilde yaramazlık yaptığında bir adım atmanın ve davranışı düzenlemenin zamanı gelmiştir. İşte anne-baba ve çocuk bakıcıları için altı yaygın yaramaz çocuk davranışıyla nasıl baş edeceğinize dair öneriler:

1- Vurma Ya Da Isırma


Bu tarz agresif davranışlar kabul edilemez. Çocuğunuz kimseyi incitmek istemese bile bu durumda hızlıca gereğini yapmalısınız. Çocuğunuzu bu durumdan uzaklaştırarak işe başlayın ve sakinleşmesi için odasına gitmesini isteyin. Çocuğunuz sakinleştiğinde birini ısırmaması veya birine vurmaması gerektiğini açıklayın.

2- Sizinle Ya Da Diğer Yetişkinlerle Kaba Konuşma


Çocuğunuz son zamanlarda kaba ve uygunsuz cevaplar mı veriyor? Eğer öyleyse, televizyonda, okulda ve hatta evde gördüğü davranışları kopyalıyor olabilir. Bu durumu düzeltirken evinizde ses tonunuzu ayarlamanız önemlidir. Ve çocuğunuz aile üyelerine ya da arkadaşlarına gerçekten şaşırtıcı şeyler söylüyorsa bunu göz ardı etmeyin. Çocuğunuz bu davranışı sergilediği kişiden anında özür dilemelidir.

3- Mızmızlanma Ya Da Surat Asma


Klasik yaramaz çocuk davranışları huysuz bir şekilde konuşmayı da içerir. Çocuğunuz inanılmaz derecede sesler çıkarırken sizi çıldırma noktasına getirebilir. Bu durumda çocuğunuzu sakinleştirmek önemlidir. Serin kanlılığınızı ve kararlılığınızı kaybetmeyin. Ver geri adım atmayın! Mızmızlandığında çocuğunuzun isteklerini yerine getirmeniz ona her istediğinde sizi manipüle edebileceğini öğretir.

4- Yalan Söyleme Ya Da Kandırma


Çocuğunuzla beraber oyun oynadığınızda elindeki kartlarla ilgili yalan söylemeye meyilliyse ya da son kalan keki yemediğini iddia ediyorsa, bu davranışı açığa çıkarmanız gerekir. Böylece en başında davranışı engellemiş olursunuz. Ve tabi ki, her zaman ve her konuda dürüst olmalısınız bu şekilde çocuğunuza iyi bir örnek olursunuz.
Çocuğunuzun bir yalanını yakaladığınızda ona itiraf ettirmelisiniz fakat aynı zamanda doğruyu söylediği için de çocuğunuzu onurlandırmanız önemlidir. Bununla birlikte çocuğunuzun dürüst olmasından gurur duyduğunuzu bilmesini sağlayın.

5- Bencil Davranma


“O Benim” kelimesi çocuğunuzun en popüler kelimesi mi? Çocuğunuza her istediğini her zaman alamayacağını hatırlatmalısınız. İletişimin en önemli temeli olan dokunma tekniğinden de faydalanabilirsiniz.
Ayrıca paylaşmanın ve diğer insanlara yardımcı olmanın iyi bir insan ve vatandaş olmanın bir parçası olduğunu anlatın. Çocuğunuzu yaşına uygun topluma hizmet projelerine ya da ev işlerine dahil etmek
onu cesaretlendirmek için iyi bir yoldur. Böylece çöpleri toplamaya yardımcı olabilir ya da bahçedeki yaprakları toplamak için sorumluluk alabilir.

6- Spor Faaliyetlerinde Zayıflık


Çocuğunuz yenilgiye eğilimli mi? Belki de bir oyunda yenildiğinde oyuncak parçalarını havaya fırlatıyor ya da kardeşi onu satrançta yenmeden önce oyunu bırakıyor. Durum zorlaştığında vazgeçmek kolaydır. Bu davranış çocuğunuzun korku, başarısızlık ve yenilgi duygularındandır. Çocuğunuza başladığı işi bitirmeye çalışmasını öğretmeniz önemlidir.

Bir önceki yazımız olan TELEFONUN ANNE-BABALIK GÖREVLERİNİZİ AKSATMANIZA NEDEN OLAN 4 ETKİSİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Ebeveynler ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*