EBEVEYNLER İÇİN 5 EV YAPIMI LEKE ÇIKARICI TARİFİ

EBEVEYNLER İÇİN 5 EV YAPIMI LEKE ÇIKARICI TARİFİ

Çocuklar gün içinde birçok kez üstlerini kirletirler ve kıyafetleri de bunun en büyük kanıtıdır. Piyasada kıyafetlerinizi yeni gibi iyi yapacak birçok ticari temizlik maddesi var, peki ya ev yapımı leke çıkarıcı? Siz ve temizlikçiniz için hazırladığımız ev yapımı leke sökücüler ailenizi kimyasallara ve tahriş edici maddelere maruz bırakmadan da temizliğin mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Ev eşyalarındaki lekeleri gidermenin yolu küçük bir adımla başlar. Kumaş ve halılardaki lekeler için temel kural, gerekli olduğu kadar müdahale etmektir, bu yöntem güçlü leke sökücülerden daha çok işe yarar. Kimyasallara ve alerjenlere maruz kalmanızı sınırlandırmak ve para birikimi sağlamak için hâlihazırda sahip olduğunuz leke savaşçılarına güvenin.

Ev yapımı leke çıkarıcı yapımına tuzlu su gibi narin karışımları kullanarak başlayabilirsiniz. Bir lekeyi çıkarmaya başlamadan önce, lekenin çıkarılmasına yardımcı olmak için soğuk veya oda sıcaklığında tuzlu su kullanın. Fakat çok sert fırçalamama konusunda dikkatli olun, yoksa kumaşın veya halıların liflerini mahvedebilirsiniz. Doğru temizleyiciyi veya fırçayı kullanmak ve etkili bir temizlik için stratejik bir çalışma çok önemlidir.

Ne tür lekeler olduğunuzu bildikten sonra, lekelerle savaşınızın yarısı bitmiş demektir. Doğru temizleyiciyi kullanarak derhal harekete geçin. Lekenin yayılmasını önlemek için lekenin dış kenarından içeriye doğru fırçalayın.

Aşağıdaki ev yapımı leke çıkarıcıları deneyin. Kıyafetlerinizi ve evinizin etrafındaki halıları temizlemek için beş harika fikir!

1. Çok Amaçlı Ev Yapımı Leke Çıkarıcı

Uzmanların çok amaçlı bir leke sökücü için basit bir tarifi var; düzenli olarak kullanacağınız sprey şişe alın, dörtte üçünü suyla doldurun, ardından bir tatlı kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı deterjan dökün. İyice çalkalayın ve işte etkili bir leke çıkarıcıya sahip oldunuz bile.

2. Sıvı Çamaşır Deterjanı

Uzmanlar çamaşır suyu, karbonat, sabun ve bir miktar su karışımından oluşan ev yapımı bir formüle sahip.

Çocukların kıyafetlerinde boya lekeleri varsa, farklı bir strateji uygulanıyor. Lekeye biraz tuvalet ispirtosu dökün ve bastırın. Boya kuru ise, tırnağınızla mümkün olduğu kadar çıkarmaya çalışın. Islaksa, boyayı kuru bir pamuk yardımıyla alın.

3. Halı Temizleyicisi

Çocuklarınız olduğunda halıyla gerçek mücadele başlar fakat bu lekeleri gidermek için kilerinizdeki eşyaları kullanmanız yeterlidir. İlk önce lekeye karbonat dökün. Eski bir fırça veya diş fırçası kullanarak, lekeyi fırçalayın. Ardından üstüne sirke dökün. Karışımın kimyasal etkileşime girmesini bekleyin ve halıyı fırçalayın. Sonrasında ise karbonat ve sirkeyi iyice temizlemek için su ve bez kullanın. Artık leke yok!

4. Yağ ve Yağlı Lekelerden Kurtulun

Yağ ve yağ lekeleri kıyafetlerden çıkarmak en zorlu işler arasında yer alır, ancak bu lekelerden bebek pudrasıyla kolayca kurtulabilirsiniz. Lekenin üstüne bebek pudrası dökün. Pudrayı bir gece ya da en az 6 saat bekletin. Kıyafetlerinizi her zamanki gibi yıkayıp kurulayın. Yağ ve yağlı lekeler gitmiş olacak.

5. Kumaşları Korumak İçin Oje Çıkarıcı

6 yaşındaki küçüğünüz maniküre merak saldıysa, ojenin dökülmüş oma ihtimaliyle karşı karşıyasınız demektir. Uzmanlar bu lekeleri çıkarmak için oje çıkarıcı kullanıyor. Oje çıkarıcı neredeyse çoğu lekeler için geçerlidir, mutlaka el altında bulundurun. Alkol kullanabilir ya da daha seyreltilmiş bir temizleyici için su ilave edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İŞ BULAMAMANIZIN 5 NEDENİ başlıklı makalemizde Bakıcı, Çocuk Bakıcısı ve İş Bul hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*