EBEVEYNLER DİĞER KÜLTÜRLERDEN NELER ÖĞRENEBİLİRLER?

EBEVEYNLER DİĞER KÜLTÜRLERDEN NELER ÖĞRENEBİLİRLER?

Anne-baba olmak, her nerede yaşıyor olursanız olun zor bir iştir. Ancak, yeni araştırmalar bize dünya üzerindeki her bir tarzın kendi kişisel ebeveynlik tarzımızı destekleme ve bilgilendirme konusunda yardımcı olabileceğini söylüyor. Farklı kültürlerle birlikte en iyi neyin işe yaradığına dair farklı fikirler ve bakış açıları ortaya çıkıyor. Bazı fikirleri ödünç almanın faydalı olabileceğini veya hatta kendi tarzınıza uyacak şekilde uyarlanabileceğini görünce şaşırabilirsiniz.

  • Fransız anne-babalar disiplini değil eğitimi destekliyor: Fransızlar çocuklarını “disiplin etmek” yerine “eğitmek” için çalışıyorlar. Fransızlar, çocuklarına ‘küçük yetişkinler’ gibi davranarak ve zor durumlarda bağırmaktan ziyade ılımlı yaklaşarak olgunlaşmalarına yardımcı oluyorlar.

 

  • Fransızlar, çocukların kendi kendilerine eğlenmelerini bekliyor: Fransız anne-babalar, çocukları ana öncelik olsa da, “yetişkin zamanına” sahip olmanın da bir öncelik olması gerektiğini düşünüyor.  Elbette, çocuklarınızla zaman geçirmek önemlidir, ancak onlara yaratıcı olmalarını ve siz meşgulken yapacakları bir şeyler bulmalarını öğretmek, zamanı kendi kendine yeterli şekilde kullanmaya teşvik edecektir.

 

  • Fransızlar, çocuklardan sabırlı olmalarını bekliyor: Çocuklar küçük yaştan itibaren kendi kendilerini kontrol etmek için eğitilmişlerdir. Çocukların başkalarını rahatsız etmelerine izin verilmez, restoranlarda davranışlarına dikkat etmeleri ve annenin günün erken saatlerinde satın aldığı şekeri yemeleri için belirlenen atıştırma zamanlarını beklemeleri beklenir. Bu, çocuğa hiçbir şeyin acil olmadığını öğretir.

 

  • Çinli anne-babalar, çocuklardan saygı bekliyor: Çinli anne-babalar, çocuklarını başarılı yetişkinler olmaları için eğitmek ve eğitmek için harcadıkları uzun saatler boyunca onlara para ödemek zorunda olduklarına inanıyor. Çocukların ebeveynlerine itaat etmeleri ve onları gururlandırmak için ne gerekiyorsa yapmaları beklenir.

 

  • Çinliler, çocuklarının pes etmelerine izin vermiyor: Çinliler “pratik mükemmelleştirir” görüşünün temel alır. Çocuklarını ellerinden gelenin en iyisini yapmaya ve tüm enerjilerini işlerinde başarılı olmaya teşvik ederler. Birlikte hedefler belirlemek, ummadığınız bir şeyi başarmak, karşılıklı teşvik ise, daha sağlıklı bir hayat yaşamak için tüm aileye yardımcı olabilir.

 

  • Çinliler, çocukların başarısız olmalarına izin vermez: Çin kültüründe akademik başarı oldukça önemlidir. Bu nedenle, ebeveynler, çocuklarının mükemmel notlar almaları için yüksek beklentilere sahiptir ve beklentinin altında gelen notlar için çocuklar suçlanacaktır. Çocuklarınız için hedefler belirlemeniz önemlidir; böylece hırslı olurlar ve kendilerine meydan okuyabilirler.

 

  • İspanyol anne-babalar, çocuklarını akılcı olmaya teşvik ediyor: İspanya’daki ebeveynler, zor bir durumla uğraşırken çocuklarının duygu ve düşüncelerini dikkate almanın önemli olduğunu düşünüyor. Neyin yanlış gittiğini ve niçin kabul edilemez bir davranış olduğunu çocuğa anlatmanın en iyi yol olduğunu düşünüyorlar. Bu sayede çocuk problem çözme sürecine dahil edilir ve ebeveynler çocuklarını uzlaşma ve müzakere konularında eğitebilir.

 

  • İspanyol çocuklar kendilerini ifade ediyor: Çocukların kendi içlerinde yaratıcı ve dürüst olmaları teşvik edilir. Ebeveynler, çocuklarıyla açık bir iletişim sürdürmeye ve büyümeleri için olumlu bir ortam yaratmaya çalışırlar..

 

  • İspanyol çocuklar kibardır: İspanya’daki çocukların iyi huylu olmaları, iyi davranmaları ve akademik olarak başarılı olmaları isteniyor. Bu muhafazakar ve liberal tekniklerin kombinasyonu iyi tasarlanmış çocuklar üretmeyi amaçlar.

Son olarak, tüm ebeveynler, kültürel geçmişleri ne olursa olsun, çocuklarının mutlu, sağlıklı ve başarılı olmalarını ister.

Bir önceki yazımız olan STRESTEN UZAK EBEVEYNLİK İÇİN ÖNERİLER başlıklı makalemizde Ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*