DOĞRU ÇOCUK BAKICISI SEÇİMİ İÇİN 5 TÜYO

DOĞRU ÇOCUK BAKICISI SEÇİMİ İÇİN 5 TÜYO

Bir çocuk bakıcısıyla görüşme vakti geldiğinde, adayları elemek ve en doğru olanı bulabilmek oldukça meşakkatli bir süreçtir. Bakıcı seçimi için temel nitelikleri belirledikten sonra, basit bir listeyle favorilerinizi eleyebilirsiniz. Ek görevlerden niteliklere kadar tam bir liste oluşturmak biraz uzun ve yorucu olabilir fakat bakıcınız, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamalıdır. Böyle bir liste oluşturmayı sizin için biraz daha kolaylaştırmak için birkaç ipucu hazırladık.

1. Referansları Göz Önünde Bulundurun

Referansları ve iş geçmişi hakkında gereken kontrolleri yapmak çocuk bakıcısı tutma sürecinde olması gerekenlerdir, fakat bakıcınız olarak en iyileri elediğinizde, adayların referans olarak listelediği ailelerle görüşmeyi ihmal etmeyin. Geçmişte bakıcılık yaptığı ailelerin sizinle benzer yanları var mı? Çocuklar aynı yaşlarda mıydı? Bakıcınızın çocuklarınız için yapmasını istediğiniz benzer sorumluluk ve görevleri var mıydı? Diğer işlerde de olduğu gibi, iş geçmişi bakıcı seçimi için anahtardır, bu yüzden eğer adayınız aileniz için yapacağı benzer sorumluluklarla ilgili daha önce deneyim kazanmışsa, her iki taraf için de daha kolay bir karar olacaktır.

2. Bakıcı Seçimi İçin Mülakat Soruları Hazırlayın

Bakıcı mülakatı sırasında aileniz ve sizin için en önemli olan soruların olabilecek en iyi yanıtlarını düşünün. Hepimizin aklında bazı standart mülakat soruları vardır fakat her ailenin kendine göre farklı ihtiyaçları da vardır, bu yüzden soruları kendinize göre şekillendirmelisiniz. Yatılı bakıcıya mı ihtiyacınız var? Okul faaliyetlerinden sonra çocuklarınızla dışarı çıkması zorunlu mudur? Araba kullanırken emniyet kemeri takması, dakiklik, yakınlık ve ehliyetle ilgili adaylarınızdan cevaplar alın.

Evde olmadığınız zamanlarda yemek yapacak birine ihtiyacınız var mı? Mutfakta rahat olmakla ilgili söyleyebileceğiniz en iyi şeyin ne olabileceğini düşünün. Bir bakıcıyla görüşme ne kadar iyi geçerse geçsin, sizinle konuşurken kalpten ve samimi konuşursa ve gözlerinin içi parlıyorsa diğerlerinden bir adım öne geçmesi muhtemeldir. Peynirli poğaça yaparken çocuklardan yardım alması ya da öğleden sonraları çocuklarla futbol oynamakla geçirmeyi ne kadar sevdiğiyle ilgili hikayelerini sevdiyseniz, onun sizin için iyi bir bakıcı olduğunu hemen anlayabilirsiniz.

3. Çocuklarınızın Güçlü ve Mücadeleci Yanlarını Ölçün

Eğer çocuklarınızın daha fazla yüzme alıştırmasına ihtiyaçları olduğunu biliyorsanız, haftada birkaç gün bakıcınızın çocuklarla pratik yapmasını istemekten çekinmeyin. Bu yıl matematik dersleri biraz problemli mi geçiyor? Bilimsel başarıya giden yolda çocuğunuzun bakımını yaparken onunla dersleriyle ilgili yaratıcı oyunlar oynayabilecek, matematik konuları ile ilgili öğretmenlik yapabilecek bir bakıcı tutun. Akademik alt yapıya sahip adayı seçin, çocuğunuz, bakıcı ve sizin için en iyi seçenek bu olabilir.

4. Adayı Çocuğunuzla Gözlemleyin

Adayın çocuğunuzla etkileşimini gözlemleyin. İyi bir bakıcı deneme süreci istediğinizde bunu geri çevirmeyecektir. Tarzını sevdiniz mi? Şakacılığı, öğretme yeteneği nasıl? Disiplin şekli size uygun mu? Çocuklarınızın adayla iletişimi nasıl? Bu diğer konulardan daha önemlidir, bakıcınızla en çok vakti geçirecek olan çocuklarınızdır, bu yüzden çocuk bakıcısı seçimi için son kararınızı verirken bakıcının çocuklarınızla olan etkileşimini ilk elden görmek oldukça yardımcı olacaktır.

5. Duygularınıza Güvenin

Bir bakıcı adayı harika referanslar ve mülakat sorularınıza verdiği muhteşem yanıtlarla dikkat çekici olabilir fakat açıklayamadığınız bir terslik hissedebilirsiniz. Bu tam olarak şudur diyemeyeceğiniz bir şey olabilir ama açıklamak zorunda değilsiniz. İçgüdülerinize güvenin.
Son olarak, iletişim listenizde geniş bir bakıcı numarasına sahip olmamanıza üzülmeyin. Sadece üç kişilik seçeneğiniz varsa, neden sizin için ara sıra bakıcılık yapmayı kabul edip etmeyeceklerini sormayasınız. Ne kadar güvenilir olursa olsun, sizinle ve ailenizle en azından birkaç kez zaman geçirmesi içinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bakıcıyla olan ilişkilerinizi korumanız gerektiğinde o rahatlığı hissetmek paha biçilemez olabilir.

Bakıcı seçimi ile ilgili bu ipuçları ile bakıcı mülakatı sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında birkaç bilgiyi sunduk sizlere. Size çocuk bakıcısı seçiminde başarılar!

Bir önceki yazımız olan BAKICILARIN STRESLE BAŞ EDEBİLMELERİ İÇİN 5 TÜYO başlıklı makalemizde Bakıcı, Bakıcılar ve Stres hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*