DİŞ ÇIKARMA PROBLEMİ: BİLMENİZ GEREKEN 4 ŞEY

DİŞ ÇIKARMA PROBLEMİ: BİLMENİZ GEREKEN 4 ŞEY

Bebeğinizin boynunda ve çenesinde kızarıklıklar mı var? Bebeklerde diş çıkarma dönemleri buna sebep olabilir.

Anne-babalar ve bakıcılar, diş çıkarmanın küçük çocuklar için, ağız ağrısından tutun da uykusuzluğa kadar birçok probleme neden olabileceğini bilirler. Diş çıkarmanın, “diş çıkarma rahatsızlığı” olarak bilinen oldukça yaygın görülen kızarıklıklara neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu kızarıklıklar, diş çıkarma esnasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve ilerleyebilir.

Sadece bir doktor bu tür döküntüleri teşhis edebilecekken, aslında anne-babaların ve bakıcıların da bu çok yaygın cilt rahatsızlıklarını tanımak ve tedavi etmek için yapabileceği birçok şey vardır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Rahatsızlığı Nedir?

Bu cilt sorunu birçok anne-baba ve bakıcı tarafından diş çıkarma olarak bilinse de çoğu doktor bu problem ileri bir hastalık olarak tanımlamaktadır. Uzmanlara göre, bazı çocuklar diş çıkarırken biraz daha fazla rahatsızlanırken, bazıları diş çıkarmasalar bile bu tür rahatsızlık yaşayabilirler. Her iki durumda da, boyun ve göğüsteki kızarıklara, cildi ıslatarak yumuşatmak iyi gelebilir. Kızarıklıklar yayılabildiğinden, göğüs ve boyuna kadar da ilerleyebilir. Bu kızarıklık ve rahatsızlıklar genellikle kırmızı lekeler şeklinde görülür ve kötü kokulu olabilir. Uzmanlar, bu sıkıntıların bulundukları bölgeye göre farklılık gösterebileceğine dikkat çekiyor. Dolayısı ile bölgelere göre önlem almak daha uygun olacaktır. Bunlar boyun sıkıntılarının, pişik ya da maya mantarlarının sebep olduğu enfeksiyon gibi görünebilirken göğüstekiler de egzamaya benzeyebilir.

Tedavi ve Önlem

Öncelikle bebeğinizin kızarıklığının kaynağını belirledikten sonra, tedavi edebileceğiniz çeşitli yollar vardır. Uzmanlar, bebeğin cildini korumak ve tahrişi tedavi etmek için anne-babalara, temel olarak vazelin kullanmayı öneriyor. Daha fazla deri hasarını önlemek için, anne-babalar ve bakıcılara banyo esnasında hafif sabun kullanarak bebeğin yıkanması öneriliyor. Döküntülerin oluşmasını önlemek ve rahatlatmak için, döküntüleri olabildiğince sık silin ve cildi kuru tutun.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Çoğu rahatsızlık, küçük olmasına ve evde düzenli tedaviyle geçebilmesine rağmen, çocuk doktorunun görmesi gereken bazı durumlar da olabilir. Uzmanlara göre, vazelin ve bebek kremleriyle rahatsızlık düzelmiyorsa, kaşıntılıysa, çatlak varsa ve ağrılıysa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu durumlardan herhangi birini görürseniz, acilen doktora danışın. Böylece doktor, rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesi ve bebeğinizin canının daha az yanması için reçeteli kremler önerebilir.

Bu tip kızarıklıklar, sizi ve bebeğinizi uğraştıracak olsa da, genellikle tedavi edilmesi kolaydır ve bir kaç haftalık ev tedavisinden sonra tamamen iyileşir. Bu rahatsızlıkların daha ciddi bir probleme dönüşebileceği bazı durumlar olsa da, çoğu vaka hem anne hem de bebek için oldukça kolay yönetilebilir bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP SEZONUNA HAZIRLANMANIN 8 YOLU başlıklı makalemizde Bakıcı, Grip ve Hastalık hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*