ÇOCUKLUK KORKULARININ ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

ÇOCUKLUK KORKULARININ ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

Çocukların belirli bir derecede korku geliştirmesi tamamen normaldir. Ancak, çoğu çocukluk korkuları mantıksızdır ve çocuklar onlarla başa çıkmayı öğrenebilirlerse, hayatları (ve ebeveynlerinin yaşamları) çok daha kolay hale gelir. Çocukların çoğu eninde sonunda çocukluk korkularının üstesinden gelirler, ancak ebeveynlerin küçük çocuklarına yardım etmek için atabilecekleri bazı adımlar da vardır.

 

Çocukluk Korkuları Nasıl Ortaya Çıkar?

Çocukluk korkuları gelişimin normal ve doğal bir parçasıdır. Yeni bir şeye maruz kalma veya deneyime hakim olma arasındaki boşlukta ortaya çıkar. Bu yüzden “tipik” çocukluk korkularının çocukların yaşına bağlı olarak değiştiğini göreceksiniz. Örneğin, yeni yürümeye başlayan çocuklarda görülen yaygın korkular, yüksek sesli veya garip sesler, yabancılar, canavarlar ve ebeveynlerden veya bilinen bakıcılardan ayrılma şeklindedir. Öte yandan büyük çocuklar ise bu korkuların normal bir şekilde üstesinde gelmişlerdir. Bunların yerine fırtınalardan, televizyondaki korkutucu haberlerden, ebeveyn boşanmasından veya sosyal retten korkarlar.

Çocuğunuzun korktuğunun belirtileri arasında, yeni şeyleri denemekten kaçınmak, anne-babanın yanından ayrılmama veya dikkat dağınıklığı vardır. Çocuğunuz bunların dışında, terli avuç içi, baş ağrısı veya mide ağrısı gibi belirtiler de sergileyebilir.

Çocukluk korkuları ele almak ve onları ciddiye almak çocuklarınızın kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için önemlidir. Ayrıca korkularının yaygın bir endişeye dönüştüğünü gösteren işaretlere dikkat çekebilirsiniz. Bu konuda çocuk bakıcısı ve öğretmenleriyle konuştuğunuzdan emin olun, böylece çocuğunuz korktuğunda bu durumu nasıl ele alacağınıza dair bir plan geliştirebilirsiniz. Bunu yaparken çocuğunuzun bu korkuların üstesinden gelebileceğinin güvenini ona vermelisiniz.

Çocuğunuzun korkularından kurtulmasına yardım etmek, tüm ebeveynlerin ciddiye alması gereken bir şeydir. Bu normal bir deneyim olduğu için, ebeveynlerin çocuklarının korkularından endişe duymamaları veya göz ardı etmemeleri önemlidir, bunun yerine empati kurulması ve destekleyici davranılması faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun Korkuların Üstesinden Gelmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Ebeveyn olarak çocuğunuzu, geliştirdiği korkulardan tam olarak koruyamazsınız fakat konuşma şekliniz oldukça büyük bir fark yaratabilir. Özellikle de bir çocuğun söylediği veya duyduğu bir şeyin yanlış anlaşılmasından dolayı ortaya çıkan bir korku söz konusuysa, konuşmalarınız somut ve açıklayıcı olmalıdır.

Çocuğunuzla korkuları hakkında konuşurken, olumlu düşünceleri desteklemek, teşvik etmek ve güçlendirmek önemlidir. “Bunu yapabileceğini biliyorum!” Veya “Bu aslında eğlenceli, korkutucu değil” gibi ifadeleri kullanmak, korktuklarını normalleştirmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda onlara başa çıkmak için harika bir yöntem öğretir. Çocuğunuz gece uyanırsa, karanlıktan ya da canavarlardan korkarsa, karanlık odalarında onlarla kalmak ve endişeleriyle ilgili konuşmak büyük bir fark yaratabilir. Çocuğunuzla karanlıkta korkmayana kadar oturarak, daha az korkmayı öğrenmelerine yardımcı olacaksınız.

Çocuğunuza korkularını test etmeyi öğretin, onlara güvenmeyi değil. Gerçekte, endişe duydukları beyanları kontrol edin ve aslında ne olacağı konusunda daha doğru bir hikaye ortaya çıkarın. Çocuğunuz gök gürültüsü sesinden korkuyorsa, sesin onlara nasıl zarar vermeyeceği ve gök gürültüsünün ne olduğu hakkında konuşun. Yeni, daha doğru bilgilerle donatılan çocuklar, korkulan durumlara karşı ufak adımlar atarak onların üstesinden gelmeyi öğrenebilir. Oluşturacağınız güven işin kilit noktasıdır.

 

Çocuğunuzun Korkularından Ne Zaman Endişe Etmelisiniz?

Çocuğunuzu rahatlatmak için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız ve durum daha da sıkıntılı hale geldiyse, korkuları daha fazla duruma genelliyor veya korkmaktan daha çok endişeli görünüyorsa, profesyonel yardım alma zamanı gelmiş olabilir. Aynı yaş grubundaki çocuklarla çalışmalar yapmış uzman bir terapistten yardım alabilirsiniz. Terapist, çocuğunuzun korkularından daha önemli kaygılarının olup olmadığını belirlemede size yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan OKUL SONRASI BAKICI İLE MÜLAKAT başlıklı makalemizde Bakıcı, Bebek Bakıcısı ve Çocuk Bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*