ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Mutluluk. Sağlıklı alışkanlıklar. Başarı. Bunlar çocuklarımızda olmasını istediğimiz niteliklerdir. Fakat tüm bunların altında yatan temel şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Özgüvenlerini arttırmak.

Aşağılanmak ve zarar görmek hayatın bir parçasıdır ve bazen oldukça zarar verici olabilir, sağlıklı bir özgüvene sahip olan çocuk bu durumların üstesinden daha kolay gelir, bir birey olarak yaşar ve herhangi bir grubun peşinden gitmez.

Özgüvene sahip bir çocuk duygusal problemlerden daha az zarar görür. Özgüveniniz yüksekken, güçlü olduğunuzu bilirsiniz.
Uzmanlarımız çocuğunuza özgüveni olan ve kibar bir insan olmayı öğretebileceğiniz 7 basit yöntem geliştirdi. Bağımsız bir düşünen ve diğerlerine saygılı bir birey olmayı çocuklarınıza öğretmek küçük bir başlangıç olabilir fakat bir tanesi bile hepimizin üzerinde pozitif etkiler bırakabilir.

1. Kabul Edilebilir Bir Model Oluşturmak

Kendi düşüncelerinizin olması iyi bir şeydir ama belirli bir grup insanı ne kadar paraları olduğu, nasıl göründükleri, cinsel tercihleri gibi konularda aşağıladığınızda, çocuğunuza nefreti kolayca aşılamış olursunuz.
Özgüveni olan bir çocuk, diğerlerine daha merhametlidir ve kendilerinden farklı olan insanları küçümsemezler. Çocuğunuz diğer çocuklar uygunsuz şekilde konuşurken sınıfta ayağa kalkmaktan çekiniyorsa, diğer kurban o olacaktır. Müdahale etmek yerine, çocuğunuza bu durumu bir öğretmenine bildirmesini söyleyin. Özgüveni olan çocuklar sataşanlara cevap verme gereği duymaz ama ezilenin yanında olmayı tercih ederler.

2. İyi Davranışları Öğretin

Modası geçmiş gibi görünebilir ama birine nasıl hitap edeceğini bilmek, tokalaşmak özgüvenini oluşturmak için iyi bir başlangıç olabilir. İyi davranışlara sahip olmak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur çünkü başkalarına nasıl saygılı davranmanız gerektiğini bilirsiniz. Bu çocuktaki liderlik niteliklerinin gelişmesine yardımcı olur.
İyi duruş üzerinde çalışın. Bu çocuğun sadece özgüvenini arttırmaz aynı zamanda tüm diğer çocuklarında kendine güvenen biri olduğunu bilmesini sağlar. Başka bir ipucu mu? Göz teması. Özgüvene sahip bir çocuğun temel özelliğidir. Başlangıç olarak, telefonunuzu bir kenara bırakın ve tüm dikkatinizi çocuğunuza verin.
Ve unutmayın, çocuklar sizi izler ve dinler. Marketteki kasiyere teşekkür edin, yeni tanıştığınız biriyle tokalaşın. İyi davranışları her yapışınızda çocuğunuza bunun diğer insanlara saygılı davranma şeklimiz olduğunu söyleyin.

3. Zekice İltifatlar Edin

Anlamsız yağcılığı bırakmanın vakti geldi. Çocuk bunu yutmaz. Anne-babalar gerçek olmayan şeyler söylediğinde çocuklar bunların yalan olduğunu bilir. Eğer kızınız tenisde iyi değilse ona harika bir tenis oyuncusu olduğunu söylemeyin. Bunun yerine ona, çalışmalarıyla gurur duyduğunuzu, bunu geliştirmesi için sıkı çalışması gerektiğini söyleyin.

4. Çocuklarınızı Başarıya Odaklayın

Sırf uzun boylu olduğu için çocuğunuzun seçeceği faaliyetlerde onları zorlayamazsınız. Çocuklar doğal yetenekleriyle ilgili olan aktiviteleri seçtiklerinde, sıkı çalışmak ve başarıları özgüvenlerini geliştirir.

5. Kendilerine Güvenmelerine Yardımcı Olun

Anne-babalar çocukları için genellikle hayatı kolaylaştırmak isterler. Bu onları korumak için doğal bir istektir fakat her zaman sağlıklı bir davranış değildir. Aslında, çocuklarınızı sürekli koruma altına almak, onlara kendi işini tek başlarına yapamadıkları mesajını verir.
Özgüven inşa etmenin bir parçası da her durumda kendi başlarının çaresine bakmalarını öğretmektir. Problemi çözmeye çalışmayın, sadece dinleyin. Ve bir karar verecek olduklarında, karşılığında neyle karşılaşacaklarını anlamalarına yardımcı olun.
Uzmanlar küçük adımlarla başlamanızı öneriyor. Sabahları çocuğunuzun kıyafetini kendi seçmesini sağlayın. Bu davranış ne giyerse giysin, her durumda da kendini özgüvenli hissetmesine yardımcı olacaktır.

6. Küçük Ev İşlerinde Görevlendirin

Başka bir ipucu da çocuğunuzun güçlü, ilgili, faydalı ve başarılı hissetmesini sağlamaktır. Çocuğunuz bir şey başardığında kendine güveni artacaktır. Düzenlemeyi seviyor mu? Marketten aldıklarınızı yerleştirmesini isteyin. Arabalarla mı ilgileniyor? Arabayı temizlemenize yardım etmesini isteyin.

7. Evinizi Arkadaşlara Açın

İşte çocuğunuzun özgüvenini etkileyecek başka bir ipucu. Çocuğunuzun özgüvenini etkileyecek tek kişi siz değilsiniz ama en güçlü olanısınız. Çocuğunuzun özgüvenini oluşturmalısınız, öğretmenleri, medya ve dahası onları etkileyecektir. Çocuğunuzun arkadaşlarını evine çağırın ve nasıl bir arkadaş seçtiğini görün. Eğer arkadaşının uygunsuz davranışlarını görürseniz, bunu bir ders olarak alın ve nasıl davranılmaması gerektiğini çocuğunuza öğretin.

Bir önceki yazımız olan YATILI ÇOCUK BAKICISI OLMANIN 10 FAYDASI başlıklı makalemizde Yatılı Bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*