ÇOCUKLARDA UYKU APNESİ

ÇOCUKLARDA UYKU APNESİ

Horlama mı yoksa uyku apnesi mi? Uykudan mahrum olan bir çocuk tüm evi ayağa kaldırabilir. Peki çocuklardaki uyku apnesi’ni nasıl anlarsınız?

Bu basit bir horlama mı yoksa uyku apnesi mi? Küçük sevimli horlamalar aslında o kadar da hoş olmayabilir. Özellikle apnesi olan bir çocuksa, tüm aile fertleri için uzun süreli bir uyku mahrumiyetine neden olabilmektedir.

Horlama, anne-babalarınve özellikle çocuk bakıcısının dikkat etmesi gereken ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Uzmanlar anne-babaları, çocuklarının düzenli olarak horladığını duyduklarında, bunun bir acil yardım çağrısı olduğunu bilmeleri konusunda uyarıyor.

Her horlama çocuğun uykuda zor nefes aldığının işaretidir. Bunun nedeni çok fazla endişe gerektirmeyen soğuk algınlığı ya da alerjiler olabilir. Fakat horlama, çocuğun uykusunu bölüp, gününü ve enerjisini etkileyerek gittikçe daha kötü bir hal alıyorsa, çocuğunuz uyku apnesi ile mücadele ediyor olabilir.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, horlayan çocuklarda doktorların ilk şüphelendikleri durumdur. Apne nedeniyle çocuk uyku esnasında nefes almayı bırakır ve vücut uyku esnasında çocuğu uyandırarak tepki verir. Bunun sebebi bazen genişleyen bademcikler ve geniz eti olabilir. Fakat bir diğer nedeni de uyku esnasından rahatlayan kasların solunum yapılırken tıkanmasıyla oluşan uyku apnesidir.

Uyku Apnesinin Belirtileri

Çocuklardaki uyku apnesinin klasik belirtilerinden bazıları şunlardır:

· Yüksek sesle sürekli olarak horlamak

· Uyku esnasında ağızdan nefes almak

· Uyku esnasında birden nefes almayı bırakarak horlamak

· Garip pozisyonlarda uyumak

· Uyurken aşırı terlemek

Çocuğunuzun Uyku Apnesi Olduğundan Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Apne problemi yaşayan bir çocuk, gece boyunca uykusu bölündüğü için tam olarak dinlenemez. Çocuk, gündüzleri yürüme problemi yaşama, gün boyunca yorgun görünme, dinlenememekten kaynaklı hiperaktivite ve davranışsal problemler gibi sorunlar yaşayabilir. Uzmanlar çocuklarda bu belirtiler görülüyorsa acilen bir doktora başvurulmasını öneriyor.

Çocuğun uykusunu etkileyen horlamanın tam olarak nasıl gerçekleştiğini bulmak için bir kulak burun boğaz doktoruna danışabilirsiniz.

Uyku Apnesinin Horlamaktan Farkı Nedir?

Aslında horlamak, uyku apnesinin bir belirtisidir fakat horlayan bir çocuğun direk olarak apnesi olduğu da söylenemez. Tıbbi bir yardım alınmadan uyku apnesi teşhis ve tedavi edilemez. Çocuğunuzun apnesi olup olmadığını sağlıklı bir şekilde belirlemenin tek yolu, uzmanlaşmış bir klinikte muayene olmasıdır. Uzmanlar, büyük adımlar atılmadan önce çocuğunuzun uyku esnasında videosunu çekmenizi ve bunu çocuk doktoruyla paylaşmanızı öneriyor.

Diğer Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşırı kilolu olmak ya da Afrika-Amerika kökenli olmak apne riskini arttırabilir. Uzmanlar yetişkin erkeklerde apne riskinin kadınlara göre daha yüksek olsa bile çocuklar için her iki cinsiyette de risk oranının eşit olduğu konusunda uyarıyor. Bu nedenle kız çocuklarındaki belirtilerin görmezden gelinmemesi konusunda uyarıyorlar.

Hiçbir zaman horlamayan fakat belirtilerden herhangi birine sahip olan çocuklar da uyku apnesi için muayeneden geçmelidir. Uzmanlar, çocuğunuz neredeyse her gece horluyorsa, bir uzmana danışmanızı öneriyor.

Bir önceki yazımız olan YENİ DOĞAN BEBEKLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 10 ŞEY başlıklı makalemizde Bebek Bakıcı, Bebek Bakımı ve Bebekler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*