ÇOCUKLARDA ATEŞ: NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ?

ÇOCUKLARDA ATEŞ: NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ?

Uzmanlar, anne-babaların korktuğu, çocuklarda ateşlenmenin aslında vücudun mikroplarla savaştığını gösteren sağlıklı bir belirti olduğunu savunuyor. İşte çocuklarda ateş hakkında bilmeniz gerekenler;

Çocuğunuzun ateşi gittikçe yükseliyor, halsiz hatta belki daha da kötü. Biraz daha ateş düşürücü ilaç vermeli misiniz? Soğuk bir duş? Ya da belki doktoru aramalısınız.

Derin bir nefes alın. Çocuklarda ateş korkutucudur fakat bu vücudun savaştığını gösteren olumlu bir belirtidir. Ateş, bağışıklık sisteminin devreye girdiğinin ve vücudun mikroplara karşı yanıt verdiğinin göstergesidir. Eğer bir enfeksiyon geçirirseniz, ateşlenirsiniz.

Çocuğunuz Ateşlendiyse Ne Yapmalısınız?

Uzmanlar çocuğun ateşlenme belirtilerine karşı gereğinden fazla hassasiyet gösterilmemesini öneriyor. Öncelikle önemli olan çocuğun neden ateşlendiğini bulmaktır. Ondan sonra duruma göre aksiyon almalısınız.

Dereceye değil, çocuğunuza bakın. Düşük ateşte bile hemen müdahale edilmesi gereken ciddi enfeksiyonlar görülebiliyor. Aynı şekilde yüksek ateş olsa dahi doktor müdahalesi gerektirmeyen virüsler de olabiliyor.

Çocuklarda Ateş Nasıl Kontrol Edilir?

Çocuğunuzun ateşini içinizi rahatlatacak sıklıkta kontrol edin. Çocuk bakıcısının ya da sizin ateş ölçmek için bir plan oluşturmanıza, çocuğunuzu uykusundan uyandırmanıza gerek yok. Uzmanlar sürekli olarak dijital dereceler kullanmanızı öneriyor. Diğer dereceler dengesiz sonuçlar verebiliyor. 38 dereceden fazlası ateşlenme belirtisidir. Dereceyi ağızdan veya diğer yollardan kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzu Nasıl Daha Rahat Ettirebilirsiniz?

Eğer çocuğunuz kendini iyi hissetmiyorsa ilaç verebilirsiniz. Fakat çocuğunuz aşırı derecede ağlamıyorsa, bunu tekrar bir düşünün. Ateşin derecesinin 35-38 arasında olması, vücudun kendini korumaya aldığı anlamına gelir. Buna doğal çözümler bulacağım diye kendinizi ve etrafınızdakileri kaosa sürüklemenize gerek yok. Ateşi olan grip hastaları üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hastalığın iyileşmesi birkaç günden fazla sürmüyor. Yine de 38 derecenin üstündeki ateşlenmeler için ilaç tedavisi uygulanabilir.

Uzmanlar, ateşi olan çocuğa soğuk duş aldırmayı ya da terlesin diye giydirmeyi önermiyor. Bu çözümler çocuklara daha da zarar verdiğini söylüyorlar. Soğuk duş çocuğun daha çok hastalanmasına neden olurken, giydirmek de ateşini daha kötü hale getirebilir.

Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz?

Eğer çocuğunuz ateşlendiyse hemen doktora gitmenizi gerektiren durumlar:

· 38 derecen fazla ateş

· Çocuğun çok hasta görünmesi, huysuz ve uyuşuk olması

· Oldukça sıcak bir yerde bulunması

· Ateşle beraber gelen boyun, baş, kulak ya da boğaz ağrısı

· Bağışıklık sistemiyle alakalı problem oluşması

· Nöbet geçirme

· Çocuk 3 aydan daha küçükse ve 38 dereceden fazla ateşi varsa

· Ateşi düştüğü halde hasta gibi görünüyorsa

· Gittikçe kötüleşiyorsa

· 2 yaşından küçük bir çocukta 24 saatten fazla süren ateş varsa

· 2 yaşından büyük bir çocukta 3 günden fazla süren ateş varsa

Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Tek yapmanız gereken çocuğunuzu gözlemlemek. Endişelendiren bir şeyler fark ediyorsanız, acilen doktora götürmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZU TEKNOLOJİ SAATİNİ SINIRLANDIRABİLMENİN 5 YOLU başlıklı makalemizde Çocuklar ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*