ÇOCUKLARA OKULU SEVDİRMENİN 10 YOLU

ÇOCUKLARA OKULU SEVDİRMENİN 10 YOLU

Yaz sonu yaklaştıkça çocuklar neyin kapıda olduğunu bilirler. Bu keyifsiz kelime: okuldur!

Fakat okul çocuğunuz için korku, nefret, kin vs. gibi duygularla eş anlamlı olmak zorunda değil.

Anne-babanın davranışı bulaşıcıdır, bu yüzden çocuğunuza okula sevdirmek sizden ve çocuk bakıcınızdan başlar. İşte sizin ve çocuk bakıcınızın çocuğunuzun okul yılını eğlenceli geçirmesini sağlamanız için 10 yöntem.

1.Rol Model Olun

Anne-baba olarak, genelde çocuğunuzun hayatında en etkili öğretmensinizdir ve eğer bir çocuk bakıcısı tutarsanız, o da oldukça önemli bir danışmandır. Anne-baba kitap okuduğunda ya da yetişkinler için bir eğitim dersi aldığında, öğrenmeye devam eden herkese model olur. Bu pozitif öğrenme davranışlarını çocuğunuza aşılamanın tek yoludur.

2. Saygıyı Sürdürün

Okula döndüğünüzü düşünün, kimi öğretmenlerinize düşman kimilerine de çok düşkündünüz. Fakat belirli bir öğretmene karşı olan saygısız tavırlar içine girdiğinizde, size büyüklerinize saygılı olmanız gerektiği öğretildi. Aynı değerler çocuğunuzda da olmalı. Öğretmenle saygılı bir biçimde konuşun, böylece çocuğunuz da öğretmenlerine karşı saygılı ve itaatkâr olacaktır.

3. İlgili Olun

Okul sadece sınıfta vakit geçirmek demek değildir, aynı zamanda okul sonrası faaliyetler, spor ya da kulüplerle eğlenmek demektir. Sınıf dışı becerilerini geliştirmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin, bu onlara okul saatin bittiğinde uğraşacak başka alanlar sunacaktır.

4. Israrcı Olmayın

Müzik dersleri, beysbol alıştırmaları, sanat dersleri, karate yarışmaları. Çoğu çocuğun programı organize etmeye yardım edecek birine ihtiyaç duyacak kadar yoğundur. Çocuğunuz tüm bu okul sonrası aktiviteleri severken, harika bir sosyalleşme ağının içindeyken ve gelecek üniversite başvuruları için kendini geliştirirken, çocuğunuzun bunalmış hissetmesini istemezsiniz.

Tonlarca okul sonra faaliyete başvuru yapması için çocuğunuza ısrar etmeyi bırakın. Her çocuk biraz dinlenme vaktine ihtiyaç duyar ve bu da daha az dikkat dağınıklığı sağlar ve ödevlerle mücadele etmeyi en aza indirir.

Üyesi olabileceği farklı faaliyetler hakkında çocuğunuzla konuşun, neyi yapmak zevk alıyorlarsa onu yapsınlar ve istemedikleri şeyleri programdan çıkartsınlar.

5. Bir Ev Ödevi Düzeni Oluşturun

Ev ödevleri okul deneyiminin büyük bir bölümünü oluşturur ve çoğumuz toplu bir masada sessiz bir odada yalnız başına ödev yapmanın en iyi yer olduğuna inanarak büyüdük. Fakat çoğu çocuk yatak odasında yere uzanarak ya da mutfak masasında oturarak daha iyi çalışır. Çocuğunuzun yeri seçmesine izin verin, sadece yazı yazmasına engel olmayacak bir zemin, iyi ışık ve televizyon ve müziğin olmadığından emin olun.
Oyunda önce ödeve teşvik etmek önemlidir. Yine de ödev boyunca kısa aralara izin verin.

Eğer öğleden sonraları çocuğunuza bir çocuk bakıcısı bakacaksa, yeni ödev alanından ve düzeninden haberdar olduğundan emin olun.

6. Anlamlı İlişkilere Yönlendirin

Arkadaşlık ilişkilerinde, doğru arkadaşlar edinmek, çocuk arkadaş edinmekten daha önemlidir. Tonlarca arkadaş edinerek çocuğunuzun popüler olmasına müsaade etmeyin. Bunun yerine, anlamlı birkaç arkadaş edinmesi için teşvik edin.

7. Bir İlgi Alanı Gösterin

Ödev saati boyunca olumlu yaklaşımı sürdürün ve çocuğunuzun ödevlerinin ne olduğu ve en sevdiği konunun ne olduğu hakkında okulla ilgili konuşmalar yaparak yapması gereken şeyleri öğrenin.

Eğitimlerinde aktif rol oynayın. Bu okul çalışmalarında ve okul sürecinde sizi değerli kılar. Eğer yanlarında olacak vaktiniz yoksa da okulda neler olduğu konusunda fikriniz olsun.

8. İletişim Halinde Kalın

Ev ortamını rahat, açık ve hoş tutun, böylece çocuğunuz okulda yaşadığı bir problemle ilgili yanınıza gelebilir. Çocuğu yanınıza oturtup zıtlaşmak yerine birlikte yürüyüşe çıkmak ya da resim çizmek gibi oyun terapilerini kullanın. Böylece tartışmak istediğiniz konu kendiliğinden açılacaktır.

9. Dersleri Pekiştirin

Eğer çocuğunuzun belirli bir konuya ilgisi olduğunu fark ettiyseniz, siz ve çocuk bakıcınız bu ilgili alanını nasıl geliştireceğinize bir bakın. Mutfakta bilim deneyleri oluşturun ya da çocuğunuzun ders kitabında okuduğu fosilleri yakından görmek için yerel bir müzeyi ziyaret edin. Okulda öğrendiklerini gerçek hayata nasıl uyarlayacaklarını onlara gösterin.

10. Tonunuzu Ayarlayın

Erken kalkılan sabahlarla, yatağın ters tarafından kalktığınız bir güne başlamak yetişkinler için kolaydır. Fakat eğer sabahları huysuzsanız, bu davranış çocuğunuza da geçer. Her zaman kolay değildir fakat çocuklarınıza ufak bir gülümseme göndererek güzel bir güne başlamalarına yardımcı olun! İlk önce biraz kahve için, yardımı olacaktır.

Çocuğunuz sabahları alarm çaldığında takla atarak kalkmıyor olabilir, fakat bu öneri durumu daha çekilebilir bir hale getirecektir. Çocuğunuzla konuşarak ve okulla ilgili onları heyecanlandırarak, sınıfa girmek korkunç bir şey olmayacaktır hatta zevk alacağı zamanlar gelecektir!

Bir önceki yazımız olan OKULA HIZLI HAZIRLANABİLMEK İÇİN 15 ÖNERİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Eğitim ve Okul hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*