ÇOCUKLARA BOŞANMAYI NASIL AÇIKLAYABİLİRSİNİZ

ÇOCUKLARA BOŞANMAYI NASIL AÇIKLAYABİLİRSİNİZ

Çoğu anne-baba için, boşanma konuşması çocuklarla yapabileceğiniz en zor konuşmalardan biridir. Çocuklar için, haberlerde duymak bile çok kafa karıştırıcı, üzücü ve tehlikelidir. Anne-babaların görevi ise bu yeni değişikliği anlatmaya çalışmak ve geçişi kolaylaştırmaktır.

Çocuklara boşanmayı açıklamanızı kolaylaştıracak bazı öneri topladık:

1. Takım Gibi Davranın

Uzmanlarımız çocuğunuzla oturup beraber anlatmanızı öneriyor. Konuşan tek bir ebeveyn olsa bile, her iki tarafın da çocuğa karşı olan sevgisinin değişmeyeceğini göstermek önemlidir.

2. Konuşmayı Planlayın

Oturup konuşmadan önce, çocuğa durumu nasıl anlatacağınıza hazırlanın ve bazı zor sorularını nasıl cevaplayacağınızı düşünün.

3. Temele Bağlı Kalın

Eğer evliliğiniz bittiyse, uzmanlar basit şekilde çocuğunuza anlatmayı öneriyor. Anne-babasının artık birlikte yaşamayacağını onlara açıklayabilirsiniz fakat her ikisi de çocuklarını sevecek. Sakince konuşun ve ses tonunuzu sakin tutun.

4. Suçlamayın

Ne olursa olsun ve neden olursa olsun, tüm gerçekliği ile olmasa bile basitlik önemlidir. Ayrılığın nedenleriyle ilgili ihanet, zihinsel rahatsızlıklar, alkol ya da uyuşturucu gibi kötü detayları çocuklarınıza anlatmaktan kaçının. Anne-babalar kelimelerini dikkatlice seçmeli, tarafsız ve suçlamayan kelimeler kullanmalı.

Çünkü çocuklar genellikle kendilerini anne-babalarının sebebi olarak görürler, anne-babadan birini suçlamak sıkça görülen bir şeydir. Bunun gibi şeyler yerine, “Annen ve ben birbirimizi senin doğduğun zamanki gibi sevmediğimize karar verdik ve artık evlerimizi ayırıyoruz” gibi cümleler seçilmeli.

Bu değişiklikte anahtar, mümkün olduğunca bunun çocuğun suçu olmadığını belirtmektir. Eğer çocuğunuz sebebini soruyorsa, anne-baba şunu eklemeli: “Bazen anne-babalar yaşam şekillerinden mutsuz olmaya başlarlar ve farklı bir şekilde yaşamak istediklerine karar verirler.”

5. Yaşına Uygun Davranın

6 yaşındaki çocuklar, nedenin detaylarını sormadan açıklamanızı kabul ederler.

Eğer 10-12 yaşlarındaki çocuğunuz nedenini sorarsa, kesinlikle gerçekleri duymaya hazır olduklarındandır fakat suçlayıcı sebeplerle değil. Mesela, anne başka bir eş bulduysa, şu şekilde açıklamalı: “Taşınmak ve hayatımla ilgili farklı şeyler yapmak zorundayım.” Bu durumu şu şekilde dile getirecek kadar duygusuz olmaya gerek yok: “Başka birini buldum.”

Gençler ayrılığın nedenini çözebilirler ya da bir açıklama isteyebilirler. Büyük çocuklar bazen kötü gerçeklerle başa çıkabilirler ama yine de anne-babalar eşlerinin kötü davranışlarını abartmaktan kaçınmalı.

6. Üzülmenin Sorun Olmadığını Söyleyin

Anne-babalar çocuklarına sorularını cevaplamak için her an hazır olduklarını hissettirmeliler ve eğer kötü hissediyorlarsa yapılabilecek en doğru şey budur. Şunun gibi bir şeyler söylemelisiniz: “bu geçişle ilgili hepimiz kötü hissediyoruz ama bazen aile hayatımız için en iyisi neyse onu yapmak zorundayız.”

7. Aynı Kalacak Olan Şeylere Odaklanın

Çocuğun yaşı ne olursa olsun, değişmeyen şeyler olacağını tekrarlayın. 10-11 yaşlarındaki bir çocuk “artık evli olmayacağız ama hala senin anne-babanız ve seni seviyoruz” gibi bir açıklamayı anlayabilir.

8. Sevgiye Odaklanın

Bu konuşmanın amacı, çocuğunuza neler olduğunu anlatmak ve hala sevildiklerine vurgu yapmaktır. “İkimiz de seni seviyoruz ve bu böyledevam edecek, bir şeyler değişmiş gibi gelebilir ama hepimiz bunun üstesinden geleceğiz.”

9. Kavraması İçin İki Hafta Verin

Evleri ayırma planları yapmadan önce, bilgilendirme sürecini atlatabilmeleri için çocuklara iki hafta verin. Ve her iki ebeveynin de çocuğun hayatına ilgili kalacağını açıkladığınızdan emin olun.

10. Küçük Dozlar Kullanın

Çocuğunuzla birkaç kez konuşmanız en iyisidir. 10 dakikalık üç konuşma bir saatlik tek bir konuşmadan daha etkilidir. Ayrılık olmadan önce, her iki tarafın da onların evi olduğu ve istedikleri zaman gelebilecekleri konuşmalar yapın.

11. Çocuk Bakıcısını Dahil Edin

Eğer çocuğunuzun bir çocuk bakıcısı varsa, ayrılığınızla ilgili sorularla karşı karşıya kalabilir. Çocuk bakıcınızla planlarınız ve çocukların sorularını nasıl cevaplaması gerektiği hakkında konuşun. Bir çocuk bakıcısı böyle bir durumda bir teyze, hala ya da abla yerine geçebilir ve çocuklara moral verebilir.
Çocuk bakıcısı anne-babasının onu hala sevdiği cümlelerini tekrarlamalı, herhangi bir suçlamada bulunmamalı ve çocuğun yardımcısı olmalıdır.

12. Diğer Boşanmalarla İlgili Konuşun

Eğer mutlu bir evliliğiniz varsa ve çocuğunuz ünlülerin boşanmasıyla ilgili şeyler duymuşsa ya da en iyi arkadaşının anne-babasının ayrıldığını öğrenmişse, yol göstermelisiniz. Boşanmanın aile içinde farklı nedenlerden dolayı gerçekleştiğini ve bunun sizin ailenize olmayacağını açıklayabilirsiniz.

Eğer kavga ettiğinizi duyduysa ve boşanacağınız endişesine kapıldıysa, bu kavgaların gerçek bir ilişkinin parçası olduğunu ve boşanma gibi bir şey olacağı anlamına gelmediğini çocuğunuza söyleyebilirsiniz.

Bu kimse için kolay değildir ama boşanmayı çocuklarınıza sakince ve mantıklı bir şekilde anlatırsanız ve hala sevildiklerini onlara sürekli tekrar ederseniz, her şey daha kolay olacaktır.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLAR OKULDAYKEN ÇOCUK BAKICINIZI EVDE TUTMALI MISINIZ? başlıklı makalemizde Çocuk Bakıcıları, Çocuk Bakıcısı ve Çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*