ÇOCUKLAR İÇİN YABANCI DİL DERSLERİ

ÇOCUKLAR İÇİN YABANCI DİL DERSLERİ

Aileler ve topluluklar sürekli farklılaşıyor, yabancı dil öğrenmek artık genç yaştaki çocuklar arasında yaygın hale geliyor. Çoğu okul ortaokul ve lisede yabancı dil eğitimi verirken, anne-babalar çocuklarına yabancı dili daha erken öğretmeyi seçiyor.

Tavsiyeler

Yabancı dil derslerine başlamak hem anne-babalar hem de çocuk için alınması gereken sorumluluklar demektir. Ne zaman ve nasıl başlayacağınıza karar verdiğiniz gibi bu faktörleri de göz önünde bulundurun:

Yaş:

Özel dil öğrenimi en erken 6 aylıkken başlayabilir fakat eğer erken yaş sınıflarını takip etmek istiyorsanız, çocuğunuzun gelişimine uygun sınıfı bulmak için seçeneklerinizi inceleyin. Örneğin, bebekler için dil sınıfları genellikle oyun ve şarkılar üzerinde ilerlemeli, sınıf tipi eğitimde değil.

Beklediğiniz Sonuçları Düşünün:

Uluslararası bir aileniz var ve siz çocuğunuzun da bu dilleri öğrenmesini mi istiyorsunuz? Türkçe konuşamayan akrabalarınızla iletişim kurabilsinler mi istiyorsunuz? Dünyanın her yerine kolayca uyum sağlamasını mı istiyorsunuz? Çocuğunuzun farklı bir dilde uzmanlığı olmasını mı arzu ediyorsunuz? Beklediğiniz sonuç aradığınız eğitim türünü etkileyecektir.

Uyum Konusu:

Çocuğunuz yoğun ve gittikçe de yoğunlaşıyor mu? Çocuğunuz zamanını değerlendirmek için farklı faaliyetler üzerinde odaklanabiliyor mu? Dil öğrenme çevresini düşündüğünüzde bu durumu göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun eğlendiği faaliyet türleriyle uyum sağlıyorsa, eğitimden en iyi yararı sağlayacaktır.

Öncelikle Eğlenceli Hale Getirin:

Farklı bir dilde konuşma yeteneği harika bir yetenektir fakat her şeyden önemlisi çocuğunuz çocukluğunu yaşamalı. Yabancı dil dersleri aradığınız gibi dersleri çocuklar için yaratıcı ve eğlenceli hale getiren eğitim çevrelerini de araştırın. Ardından dilin konuşulduğu yere gitmek, bulunduğunuz yerdeki kültürel gruplarla iletişim halinde olmak ya da aynı dili konuşan akrabalarınızla düzenli olarak iletişim halinde bulunmak gibi dersleri eğlenceli ve anlamlı hale getirmenin yollarını arayarak takipte kalın.

Metot/Katılım Seviyeleri

Evde:

Evde eğitim normal olarak satın alınmış programlar ve kitaplardan eğitimi kapsar. Anne-baba olarak ilgi anahtardır. Sürekli olarak düzeltme yardımında bulunmak öğrenme kolaylığı sağlar, anne-babanın dilde konuşma pratiği sağlaması faydalıdır ve kimi anne-baba o dili iyi konuşan çocuk bakıcısı ya da başka bir eğitmen ararlar.

Okulda:

Okulda eğitim gerekli dil dersleri, okul sonrası eğitim, hafta sonu programları ya da yoğun pratik programalar sağlar. Bu programlar çocukların dil ve kültür çerçevesinde oluşturulan gruplarda etkileşim halinde olmalarını amaçlar.

Özel:

Özel programlar ya da özel öğretmenler süreci hızlandırır fakat anne-babalar çocuklarının mümkün olduğu kadar erken yabancı dili öğrenmelerini istiyorlarsa en erken 6 aylık ya da yeni yürümeye başlayan çocuklar için sınıflarda eğitime başlayabilirler.

Eğitim şekli eğlenceli, çekici ve çocuğun yaşına uygun yapılandırılmışsa dil dersleri oldukça verimli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan BİR BEBEKLE UÇMAK İÇİN 10 ÖNERİ başlıklı makalemizde Bebekler ve Seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*