ÇOCUKLAR İÇİN MÜZİK DERSLERİ VE AKTİVİTELER

ÇOCUKLAR İÇİN MÜZİK DERSLERİ VE AKTİVİTELER

Araştırmalar çocuklarına erken yaşta müzik dersi aldırmak isteyen anne-babalar için matematik ve mekânsal yönelme yetenekler, beyin yapısındaki her şeyle bağlantısı bulunan müzik derslerinin etkisini ortaya koyuyor.

Tavsiyeler

Müzik derslerine başlamak hem anne-babalar hem çocuk için özveri gerektirir. Ne zaman ve nasıl başlayacağınıza karar verirken bu faktörleri de göz önünde bulundurun:

Yaş: Erken öğrenenlerin hafızada tutması mümkün olan çok küçük ebatlardaki aletlerle sınırlı olacaktır. Okul müzik programları genel olarak 3 ya da 4. sınıflarda başlar.

Uygulanabilir Program: Eğer okulunuzun bir müzik programı yoksa, özel ders, gençlik topluluğu ya da müzik okulu programları gibi diğer seçenekleri araştırmanız gerekecek.

Doğabilecek Sonuçlar Hakkında Konuşun: Mümkünse, doğabilecek sonuçlarla ilgili çocuğunuzla konuşun. Okul dışında bir faaliyeti amaçlıyor mu? Sosyalleşmek istiyor mu? Yarışmalara katılacak kadar yetenekli olmayı amaçlıyor mu? Enstrüman öğrenirken daha iyi olmak için düzenli çalışması, çokça pratik yapması gerektiğini anlatın.

Çocuğunuzun Seçimlerine Karışın: Mümkün olan enstrüman seçeneklerini çocuğunuzla tartışın. Çalamayacağı seçenekleri listeden çıkarın ve bazı aletlerin doğasında tek başına çalmak olduğunu fakat diğerlerinde başkalarıyla birlikte çalınmaya müsait olduğunu anlatın. Enstrümanı seçmek için çocuğunuzu cesaretlendirmek, onları en çok heyecanlandıran şey olacaktır.

Az Yaygın Olan Aletleri Seçin: Eğer çocuğunuz herhangi bir enstrüman tercih etmiyorsa, yarışma olmayacak az yaygın olan aletleri düşünün.

Dikkatlice Araştırın: Özel ders aldırmaya karar verdiyseniz, arkadaşlarınızdan, ailenizden veya okul müzik öğretmenlerinden tavsiyeler alın. Eğer yerel müzik okulu düşünüyorsanız, çocuğunuzun kişiliğine ve amaçlarına uygun bir okul için bir yetkiliyle görüşün.

Öğrenme Metotları ve Katılım Oranı

Müzik: Sınıfta grup müziği yapmak gittikçe popüler hale geliyor. Bebeklerin dansı, müzik dinlemek, oyuncak ve basit aletleri bir arada kullanmak ilgi çekiyor. Anaokulu öğrencileri dans, müzik, şarkı söyleyerek katılabilirler.

Erken Yaşta Öğrenme: 5-6 yaşlarından daha küçük çocuklar için, erken yaş eğitim metotlarıyla beraber klasik metotlar da popülerdir. Eğer çok genç yaşta derslere başlamaya karar verdiyseniz, anne-babaya ait eğitim riskli olabilir.

Okulda: Erken ilkokul yıllarında, müzik dersleri genellikle şarkı söylemek ve temel aletlerle başlar. Orkestra eğitimleri 3. Sınıftan sonra ve üflemeli çalgılar da 4. Sınıftan sonra başlar.

Özel: Özel dersler süreci hızlandırabilir ve iyi çalma yeteneklerini geliştirmesi için çocuğunuza yardımcı olabilir. Eğlenceli bir eğitim için öğrenci özel dersleri takip edebilir, dersler yarışmaya katılabilecek seviyede olmalı.

Grup: Okul gruplarına ek olarak, ortaokul ve lise yılları boyunca, kulak temelli genç koro uygun olabilir. Bu elit gruplar haftalık olarak buluşur ve genç müzisyenlerin deneyimlerini arttırır.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLAR İÇİN DİL DERSLERİ başlıklı makalemizde Çocuklar ve Eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*