ÇOCUKLAR İÇİN İNTERNET GÜVENLİĞİ

ÇOCUKLAR İÇİN İNTERNET GÜVENLİĞİ

Çocuklarınızın gerçek hayattaki bağlantılarını takip edebilirsiniz, peki ya internetteki? İnternet tehlikeli olabilir bu yüzden, çocuklar için internet güvenliği hakkında her şeyi öğrendiğinizden emin olun.
Çocuklarınız teknoloji neslinin bir parçasıdır. Onları bir süreliğine gerçek dünya faaliyetleriyle oyalayabilirsiniz fakat gerçek zamanlarının çoğunu ekran başında geçirmeleridir. Çeşitli cihazlar üzerinden internette gezinmek ve sosyal medyayı takip etmek hayatlarının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu nedenle bu her iki taraf için de önemlidir.

İşte başlangıç için birkaç öneri:

Sosyal Medya Sitelerinde Çocuğunuzun Arkadaşı Olun

Sosyal medya sitelerinde çocuğunuzun arkadaşı olduğunuzdan emin olun böylece ne paylaştıklarını ve kimlerle iletişime geçtiklerini görebilirsiniz. Yine de, bunu yanlış kimlik altından veya tanımadıkları kişileri eklemenin tehlikeli olduğu hakkında konuşmadan yapmayın! Bunu açıkça yapmak önemlidir, çocuğunuza sizinle iletişime geçmeden sosyal medya sitelerine girmemelerini açıklayın.
Genellikle, çocuklar uzun vadede doğacak sonuçları düşünmeden paylaşım yaparlar. Bu yüzden, sizinle iletişime geçtikten sonra, “Anne-babamın görmek istemeyeceği şeyleri paylaşma.” kuralını anlayacaklardır. Unutmayın, 18 yaşına erişmemiş çocuklarınızdan siz sorumlusunuz, bu yüzden sanal gerçeklikte ne yaptıklarından haberdar olun, diğer bir adımsa iyi birer anne-baba olmaktır.

Hangi Paylaşımların Geçerli Hangilerinin Geçersiz Olduğunu Konuşun

Çoğu çocuk anlık yaşar ve halka açık alanlarda paylaştıklarının uzun vadede ne getireceğini düşünmezler. Çocuğunuzla uygun fotoğraflar ve paylaşımlar, hangi kelimelerin ve fotoğrafların yanlış anlaşılacağını hatta başkaları için kırıcı olabileceği hakkında konuşun. Nelerin uygun nelerin uygunsuz olduğunu açıklayın.

Bilgisayarı Ailenin Bir Arada Oldu Bölgelere Koyun

Bilgisayar, iPad, iPhone ve diğer cihazları oturma odası ya da mutfak gibi aileye açık alanlarda kullanılmasına izin vererek çocuğunuz için güvenli interneti teşvik edin. Bu şekilde çocuklarınızın hangi sayfaları gezdiğini, ne tür oyunlar oynadıklarını ve özel konuşmalarını takip edebilirsiniz.

Bir Plan Oluşturun

Çocuğunuzla birlikte yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili bir plan oluşturun. Konuşmanın önemli bir parçası olduklarını hissetmeleri önemlidir. Planı oluşturmaya yardımcı olurlarsa takip etme olasılıkları daha çoktur.

Bu planın kapsadığı bazı konular:

-Tanımadığın kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini ya da takipleri kabul etme.
-Sizin tarafınızdan açılmadığı takdirde sohbet odalarına girmek yasak.
-Arkadaşın bile olsa, online olarak istenilen hiçbir özel bilgiyi paylaşma. Buna adres, okul numarası, telefon numarası, kredi kartı ve kimlik numarası dahil.
-Ailen hakkındaki detayları paylaşma.
-Siber zorbalık ya da uygunsuz fotoğraf gönderimi gibi internet üzerinden rahatsız eden birisi varsa size bildirmeli.
-Kuralları bilerek ihlal ettiğinden doğacak sonuçları konuşmayı unutmayın. Çocuğunuz bir süreliğine cihazlardan hesabına erişimi kaybedebilir. Eğer bir yabancı tarafından kokutuluyorsa, bunun polise bildirilmesi gereken bir durum olduğunu çocuğunuza anlatmayı unutmayın.

Çocuğunuzla Çevrimdışı Konuşun

Fişi çekin ve çocuklarınızla ilgilenin. Çocuğunuz genellikle sizi bilgisayarda sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken ya da internette gezerken görüyorsa, onlar da sizi takip edecektir. Aslında, cihazları bırakın ve çocuklarınızla okulda, okul sonrası kulüpte veya arkadaşlarıyla neler olduğu hakkında gerçek diyaloglar kurun. Sorular sorun ve konuşmayı devam ettirin. Çocuklarınızın çevrimiçi sorumluluklarını bilmelerinin anahtarı çevrimdışı olduklarındaki sorumluluklarına sahip olmalarıdır.

Bir önceki yazımız olan ANNE-BABALAR İÇİN 9 ZAMANDAN TASARRUF ETME ÖNERİSİ başlıklı makalemizde Anneler ve Ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*