ÇOCUKLAR İÇİN DİL DERSLERİ

ÇOCUKLAR İÇİN DİL DERSLERİ

Aileler ve toplumlar daha çok çeşitlenmeye başladı, yabancı dil eğitimi genç yaştaki çocuklar arasında daha da yaygınlaştı. Çoğu okul lise ve ortaokulda yabancı dil eğitimini zorunlu hale getirirken, aileler yabancı dili çocuklarına daha erken yaşta öğretmeyi tercih ediyor.

Tavsiyeler

Dil derslerine başlamak aileler ve çocuklar için özveri gerektirir. Nasıl ve ne zaman başlayacağınıza karar verirken bu faktörleri de düşünün:

Yaş: Özel dil eğitimi 6 aylıktan daha erken başlayabilir ama derslere bu kadar erken başlamak istiyorsanız, çocuğunuzun gelişim sürecine uygun bir sınıf bulmak için seçeneklerinizi araştırın. Örneğin, bebekler için dil sınıfları oyun ve şarkı üzerine odaklı olmalıdır, normal sınıf eğitimine değil.

Oluşabilecek Sonuçları Düşünün: Aileniz uluslararası ve çocuğunuzun da bu dilleri öğrenmesini mi istiyorsunuz? Akrabalarla İngilizce konuşmadan konuş yöntemiyle mi iletişim kuruyorlar? İleride çocuğunuzun dil uzmanı olmasını mı istiyorsunuz? Bu sonuçlar ne tür bir eğitim aradığınızı etkileyecektir.

Davranışlar: Çocuğunuz yoğun mu? Boş vakitlerinde faaliyetlere katılıyor mu? Dil öğrenme çevresini düşündüğünüzde davranışlarını da göz önünde bulundurun. Zevk aldığı aktiviteler arasında dil öğrenmenin olup olmadığını gözlemleyin.

Öncelikle Eğlenceli Hale Getirin: Başka bir dili konuşabilmek harika bir yetenektir fakat her şeyden önemlisi, çocuğunuzun çocuk olmalı. Dil dersleri aradığınız gibi, çocuğunuz için eğlenceli ve yaratıcı deneyimler sunan bir eğitim çevresi de arayın. Ardından dersleri eğlenceli ve anlamlı hale getirmenin yollarını bularak, uygulayın. Dilin konuşulduğu ülkeye gitmek, kültürel gruplarla iletişime geçmek ya da aynı dili konuşan akrabalarla düzenli olarak görüşmek seçenek olabilir.

Metotlar/Katılım Oranı

Evde: Evde eğitim satın alınmış programlardan ve kitaplardan öğrenmeyi kapsar. Ailesel ilişkiler anahtardır. İstikrarlı ve doğru bir yol izlemek öğrenmeyi hafifletir, dili konuşan bir aileye sahip olmak faydalı olacaktır ya da bazı aileler çocuklarına bu dili öğretebilecek çocuk bakıcıları tutar.

Okulda: Okulda eğitim mecburi dil eğitimini yansıtır. Okul sonrası ya da hafta sonu programları müfredatı birleştirir. Bu programların hepsi çocuklara bir grup içinde dil ve kültür çerçevesinde aktif olmayı sağlar.

Özel: Özel programlar ya da özel öğretmenler süreci hızlandırır ve dersler çocuğunuzun seviyesine uygun olur. Çocuğunuz 6 aydan küçük olsa bile eğer anne-baba çocuklarına dili öğretmeye hevesliyse mümkündür.

Öğretme stratejileri eğlenceli, bağlantılı ve çocuğunuzun yaşına ve davranışlarına uygun şekilde olursa dil öğrenmek daha zevkli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KÖTÜ BİR GÜNLÜK BAKIM MERKEZİNİN 8 BELİRTİSİ başlıklı makalemizde Bakım Merkezi ve Çocuk Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*