ÇOCUKLAR İÇİN 12 DOĞAL SOĞUK ALGINLIĞI ÇÖZÜMLERİ

ÇOCUKLAR İÇİN 12 DOĞAL SOĞUK ALGINLIĞI ÇÖZÜMLERİ

Can sıkıcı soğuk algınlığıyla sağlıklı bir şekilde mücadele edin.

Küçük belirtilerle başlar. Çocuğunuz bir dakika önce iyiyken, hemen sonra burnu tıkanabilir, öksürebilir ve artık soğuk algınlığı geçiriyor olabilir. 200’den fazla virüsün etrafta gezdiğini varsayarsak, soğuk algınlığının bu kadar yaygın olması çok da şaşırtıcı değildir. Ne yazık ki, basit bir ilaç yok, aslına bakarsanız herhangi bir ilaç da yok. Uzmanlara göre soğuk algınlığının 4-10 gün arasında bir ömrü vardır ve kendi kendine çabucak geçer. Yapabileceğiniz en iyi şey, vücudunuzun mikroplarla savaştığının kanıtı olan belirtileri takip etmek.

Çocuğunuzun soğuk algınlığı geçiriyor oluşunu izlemek üzücü olsa da, aslında birkaç gün içinde kendiliğin geçer ve bunun için bir şey yapmanız gerekmeyebilir fakat belirtilerini hafifletmenin yolları vardır. Uzmanlar tekrar eden soğuk algınlığı problemi olan hastalara doğal ilaçlar sunmanın, tedavi sürecini hızlandırabileceğini söylüyor. İlaçlara başvurmadan önce bu yöntemleri kullanmak sizi daha da rahat hissettirecektir. Reçetesiz ilaçları kullanmaktan veya bazı doğal ilaçları denemekten çekiniyorsanız, kullanmayı planladığınız şeyi doktorunuza mutlaka bildirin.

1. Dinlenin

Uyku gerçekten de harika bir ilaç, iyi zamanlarımızda bizi sağlıklı tutarken hastayken de iyileşmemizi sağlar. Serbest radikaller bağışıklık sistemini güçlendirir, bu nedenle uyumaya teşvik edin. Sadece çocuğunuz aşırı ısınabileceğinden çok fazla üstünü örtmeyin, sıcaklığın artmasını ateşini etkileyebilir.

2. Yatağı Yükseltin

Yatağın baş kısmını biraz yükseltmek sinüslerin daha kolay boşalmasına yardımcı olur, böylece çocuğunuz daha rahat eder. Katlanmış havlu ya da oyun matı da aynı işi görecektir.

3. Nemlendirici

Soğuk dumanlı bir nemlendirici, odayı nemlendirerek kuru ve tıkanmış burun kanallarının açılmasına yardımcı olur. Çocuklarınızın her birinin odasına nemlendirici bulundurun ve soğuk algınlığı geçirdiklerinde ilk iş nemlendiriciyi çalıştırın. Her zaman işe yarar. Her kullanımdan sonra cihazı temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Nemlendirici soğuk algınlığına iyi gelirken, içerisinde küf ve kir biriktirebilir, her kullanımda uygun şekilde temizlenmezse bu küf ve kiri havaya püskürtebilir.

4. Sıvılar

Çocuğunuzun bol sıvı tüketmesi mikropları dışarı atmak için şarttır, bu nedenle su, meyve suyu, bitki çayı gibi sıvıları bol bol içirin.

5. Tavuk Suyuna Çorba

Babaannenizin yaptığı tavuk suyuna çorba, soğuk algınlığına iyi gelen bir reçetedir, neyse ki şanslısınız, siz yapamıyorsanız bile hazır alabilirsiniz, o da işe yarayacaktır. Çorbanın suyu ve buharı tıkanıklığı giderir. Ayrıca çalışmalar, çorbanın içindeki diğer malzemelerle beraber iltihap sökücü bir etkisi olduğunu gösteriyor, çünkü iltihap öksürüğe ve burun tıkanıklığına sebep oluyor.

6. Buharlı Duş Ya Da Sıcak

Banyo Hep söylenildiği gibi, nemli hava iyileştiren bir etkiye sahiptir, bu nedenle nemlendirici aygıt kullanmak yerine duşu açıp sıcak suyun akması sağlanabilir. Ortaya çıkan sıcak hava çocuğunuzun daha rahat nefes almasını sağlar. Çocuğunuz banyoyu seviyorsa, sıcak su dolu bir küvete daldırmak ateşi düşürmek inanılmaz derecede işe yarar.

7. Tuzlu Burun Spreyi

Üç günden fazla kullanılmaması gereken burun spreylerinin aksine tuzlu burun spreyleri sadece tuz ve su karışımıdır ve uzun süre kullanılabilir hatta evde de yapılabilir. Karışımı evde yapmak için, iki ya da üç çay kaşığı tuzu yarım litre suyla karıştırın, spreyiniz hazır! Artık ev yapımı doğal bir ilaca sahipsiniz. Çocuğunuzun bir burnunu tıkayıp diğerine karışımı çekmesini sağlayın ve bir süre bekletin.

8. Burun Bantları

Küçük burunlar için yapılmış, çocuklara özel burun bantları burun kenarlarını kaldırarak rahatsız edici burun tıkanıklığını giderir. Burun spreylerinden nefret eden çocukların geceyi geçirebilmesi ve rahat uyuyabilmesi için oldukça iyidir.

9. Gargara

Burun damlaları sadece can sıkıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda öksürüğe ve boğaz ağrısına neden olabilir. Bu şikayetlere sebep olan ilaçları kullanmak yerine çeyrek çay kaşığı tuzu bir fincan sıcak suya karıştırın ve çocuğunuzun bu karışımla gargara yapmasını sağlayın. Bu tam bir tedavi yöntemi olmasa da acıyı hafifletmek için güvenilir bir yöntemdir ve istenilen sıklıkta kullanılabilir.

10. Bal

2007 yılında uzmanlar, öksürük şuruplarında bulunan dekstrometorfan dozu ile karabuğday balını öksürüğü tedavi etmesi açısından karşılaştırdı. Ve kazanan bal oldu. Önceden uyarmak adına, gıda zehirlenmesi riski altında olan bir çocuğa bal vermek, az görülmüş olsa da ciddi gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

11. Organik Ürünler

Soğuk algınlığını tedavi etme şekilleri olarak karşınıza; damlalar, tabletler, şuruplar ve tozlar çıkar. Bunların, boğaz ağrısı, öksürük ve tıkanıklık gibi şikayetleri olan ve soğuk algınlığı geçiren çocuklar üzerinde etkisi oldukça hafiftir. Bu konuda daha iyi bir çözümümüz var. Siyah mürver meyvesiyle yapılan organik ve çocuklar üzerinde oldukça işe yarayan organik ürünler bulunmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı odaklı bir üründür.

12. Sarımsak

Soğanın keskin kokulu kuzeni, anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinen bileşiklere sahiptir. Bu konuda karşılaşabileceğiniz tek problem çocuğunuza sarımsağı yedirmek olacaktır. Sarımsağı mümkün olduğunca incelterek, fark edilmemesi için akşam yemeğinde makarna sosuna ilave etmeyi deneyin.

Bir önceki yazımız olan YEMEK YEMEYEN BİR BEBEĞİ NASIL BESLERSİNİZ: 10 KOLAY İPUCU başlıklı makalemizde Bebek Bakıcısı, Bebek Bakımı ve Bebekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*