ÇOCUK BAKIMINDA ACİL DURUMLARDA YAPILACAKLAR LİSTESİ

ÇOCUK BAKIMINDA ACİL DURUMLARDA YAPILACAKLAR LİSTESİ

Yeni doğan bebeğimiz beşiğinde huzur içinde yatarken, çocuğumuzu kırılmış bir parmak, astım atağı, araba kazasından dolayı yaralanma ya da başka bir krizden dolayı acile götürmek zorunda olduğumuzu hayal etmek zordur.
Fakat her ne kadar bir kriz anının gelmesini istemesek de ihtiyacımız olabilecek her bilgi için hazırlıklı olmalıyız.
İşte çocuk bakımında acil durumlarda yapılacaklar listesi. Listeyi buzdolabınızın üzerinde bulundurun ve tüm çocuk bakıcılarınız için birer kopyasını alın.

Acil Durum Listesi

1. Çocuğunuzun tam ismi. Çocuk bakıcınız çocuğunuzun tüm lakaplarını bilir ama acil durumlarda ihtiyacı olan kimlikteki tam ismidir.

2. Çocuğunuzun adresi, posta kodu ve telefon numarası. Eğer anne-baba ayrıysa iki adresi de listeye yazın.

3. Her iki anne-baba için de iletişim numaraları, iş ve cep telefonları, patronun ismi, iş adresi ve çalışma saatleri de dahil.

4. Çocuk doktorunun ismi ve iletişim bilgileri, çocuklarınızın göründüğü diğer uzmanların bilgileri de yazılmalı.

5. Dişçinin ve ortodontistin iletişim bilgileri.

6. Çocuğunuzun sahip olduğu ilaç ve yiyecek alerjisi.

7. Çocuğunuzun sahip olduğu tıbbi durumlar ve aldığı ilaçlar. Örneğin, çocuğunuz astım krizi geçirdiğinde bakıcınız bunun astım krizi olupolmadığı bilecek mi? Bunu nasıl anlayacağını, astım cihazıyla nasıl yardım edeceğini ve ne zaman 112’yi araması gerektiğini açıkladığınızdan emin olun.

8. Çocuğunuzun sağlık sigortası poliçe numarası, abone adı, adresi ve sigorta şirketinin telefon numarası. Bazı sigorta şirketleri çocuk bakıcınız için faydalı olacak belgelerin fotokopilerini kullanmaya izin verir. Bu acil odasında ilk sorulan şeylerden birisidir.

9. Aranacak akraba ve arkadaşlar ve onların iletişim bilgileri, anne-babanın ulaşamadığı durumlar için.

10. Eğer birden fazla çocuğa sahipseniz, onların telefon numaralarını da eklemelisiniz, eğer yoksa, bir arkadaşınızın ya da akrabanızın acil durumlarda iletişim numarasını ekleyin. Kardeşlerinden birine bir şey olması durumunda ne yapması gerektiğini, arkadaşınızın ya da aile üyelerinin onları bulacağını, eve yardımcı olabilecek kişileri getireceğini ve eğer gerekliyse hastaneye götüreceğini anlatmanız en fazla birkaç dakikanızı alacaktır.

Umarız bu listeye hiçbir zaman ihtiyacınız kalmaz fakat kriz anında hazırlıklı olmak her şeyi kolaylıkla ve paniksiz atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUK BAKICILARI İÇİN 5 DİSİPLİN TEKNİĞİ başlıklı makalemizde Çocuk Bakıcıları, Çocuk Bakıcısı ve Disiplin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*