ÇOCUK BAKICILARININ YAPTIĞI 7 ÖZGEÇMİŞ HATASI

ÇOCUK BAKICILARININ YAPTIĞI 7 ÖZGEÇMİŞ HATASI

Eğer çocuk bakıcısıysanız, özgeçmişinizi işvereninize göndermeden önce bu genel hatalara dikkat edin.

Çocuk bakıcısı işlerine başvurduğunuzda, aileler görüşmeye genellikle yanınızda bir özgeçmiş getirmenizi ister. Bu özgeçmişin doğru olarak hazırlanması, işe alınmanız ya da özgeçmişinizin çöpe atılması arasındaki farkla doğru orantılıdır.

Hepimiz özgeçmişimizde hatalar yaparız ve işverenler bunları doğal karşılar. Ancak aileler bir ilan için bir sürü başvuru aldıklarında, en küçük hatalar bile diskalifiye sebebidir.
Olası hatalardan kaçınmanıza yardımcı olmak için, işte dikkat etmeniz gereken yedi genel hata:

1. Net Olmamak

Aradığınız iş konusunda net olun. Kullanmak istediğiniz becerileriniz, hizmet vermek istediğiniz kesim ve işlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz ortamı tanımlayan profesyonel ve kısa bir yazı yazın.

2. Müsait Olma Durumu

Çocuk bakıcısı özgeçmişine dahil edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de çalışma saatlerinizdir. Çocuk bakıcılığı işi son derece geç veya erken saatlerde ya da hafta sonlarında çalışmayı gerektiren bir iştir. İşinizi yapabileceğiniz saatleri bir tablo halinde işvereninize bildirin, böylece işvereniniz müsait saatlerinizi değerlendirebilir. Bu, geniş çalışma saatleriniz varsa daha fazla iş görüşmesine çağrılabileceğiniz anlamına gelir.

3. Becerilerinizi Vurgulayın

Özgeçmiş sayfanızın üst kısmında sahip olduğunuz tüm dereceleri, sertifikaları, lisansları, dilleri veya diğer özel eğitimleri vurguladığınızdan emin olun. Özgeçmişinizin hızlı bir şekilde güven kazanması için bu bilgileri ön sayfada tutun. Bu, işverenlerin aday havuzunu daraltma yöntemidir.

4. Gereksiz Bilgi Vermekten Kaçının

Özgeçmişinizdeki boş alanları doldurarak, gereksiz bilgilerden kaçının. Kendinizi çok yönlü bir aday olarak göstermek istersiniz bununla birlikte özgeçmişiniz elle tutulur olmayan deneyimleri içermemeli. Genel yapılan hatalardan biri de önceki işlerdeki görev ve pozisyonların listelenmesidir. Şuanda istediğiniz işle ilgili olmayan deneyimlerinizin listesini oluşturmamaya özen gösterin.

5. Yazım Denetimini Atlamayın

“Özgeçmişinizde, yazım ve dil bilgisi hatalarının bulunmadığından emin olun. Özgeçmişinizi tekrar tekrar kontrol edin, hatta bir başkasından objektif bir şekilde özgeçmişinizi teyit etmesini isteyin.

6. Baş Döndürücü Tasarım

Uzmanlar, özgeçmişiniz için basit ve farklı bir stil edinmenizi öneriyor. Bunun tasarımcı olmakla bir ilgisi yok. Özgeçmişinizde, baştan aşağı, soldan sağa incelendiğinde sade ve anlaşılır bir yazı tipi ve boyutu edinin. Önemli yerleri dikkatli bir şekilde vurgulayın ve sadece kalınlaştırın.

7. Denge Oluşturun

Özgeçmişinizde teknik becerileriniz ve deneyimleriniz arasında doğru bir denge kurduğunuzdan ve birine diğerinden çok eğilim göstermediğinizden emin olun. Bir bakıcı olarak, şefkatli bir insan olduğunuzu ve iletişim becerilerinizin mükemmel olduğunu, aynı zamanda profesyonel deneyimlerinizden oluşan çok sayıda teknik beceriye sahip olduğunuzu aynı oranda göstermek istersiniz değil mi?

Özgeçmişinizin size sadece mülakatlar için gerekli olduğunu unutmayın. Basit, anlaşılır ve okuması kolay bir özgeçmiş hazırlayın. Bu genel hatalardan kaçınarak, sorunsuz mülakatlar geçirin.

Bir önceki yazımız olan BURNU TIKALI BEBEĞE YARDIMCI OLACAK 8 YÖNTEM başlıklı makalemizde Burun Tıkanıklığı ve çocuklarda burun tıkanıklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*