ÇOCUK BAKICILARI İÇİN 5 DİSİPLİN TEKNİĞİ

ÇOCUK BAKICILARI İÇİN 5 DİSİPLİN TEKNİĞİ

Çocuk bakıcısı görevdeyken, çocuklar en iyi davranışlarını da en kötü davranışlarını da sergileyebilirler. Sorumluluğu altındaki çocuklar onu dinlemediğinde nasıl bir disiplin tekniği kullanabilir? Temel kural: büyük bir problem haline gelmeden önce anne-babasıyla konuşun.

Ne şekilde rahat olduklarını, gördüğünüzün ne tür bir problem olduğunu ve nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerek. Fakat bir çocuk bakıcısı olarak, işinizin cezalandırma yoluyla disiplini kullanmanızı gerektirdiğini düşünmeyin. Genellikle ödül tabanlı disiplini kullanın.

İşte beş disiplin tekniği:

1. İki Çocuk Aynı Oyuncak İçin Kavga Ediyorsa

Sinirlenip ağlamalar başlamadan önce müdahale edin ve nasıl paylaşacaklarını çözüp çözemeyeceklerini sorun. Eğer bir çözüm bulamazlarsa, çocuklar oynamak isteyip istemediklerine karar verene kadar oyuncakları ortadan kaldırın. Bu sizi tarafsız tutar ve çocuklara dövüşmelerinin sonuçları olduğunu gösterir. Eğer anlaşabilirlerse, oynayabileceklerini söyleyin.

2. Temizlemek İstemiyorlarsa

Temizlik zamanı olduğunu duyurduğunuzda, çok nadir olumlu bir yanıt alırsınız. Biraz bekleyin. Bekleyin. Arada sırada mizahınızı kullanın. Ek düze bir sesle “Beni dinleyen var mı?” diye sorun. Çocuklardan biri oyuncaklarını toplamaya başlayana kadar hareket etmeyin ve ilk yardım edene sık sık iltifatlarda bulunun.

Çaresiz, her çocuk yardım etmeye başlayacaktır.

3. Çocuk Sinir Krizi Geçirmenin Eşiğindeyse

Baktığınız çocuğun gittikçe sinirlendiğini görüyorsanız, sözlerine kulak asmayın. Hatta dikkatini dağıtmaya çalışın. Farklı bir odaya gitmek veya dışarı çıkmak havasını değiştirecektir. Bu genç çocuklarda daha çok işe yarar. Sinir krizi hala geçmedi mi? Bekleyin. Çocuğun yanında kalın ve güvende olduğundan emin olun. Hepsinden önemlisi: sakin olun ve tartışmayın. Bu da geçecek.

4. Çocuklar Yatmak İstemiyorsa

Uyku vaktinin yaklaşmasıyla ilgili çok fazla uyarı aldıklarında, çocukları daha fazla şey yaparken bulursunuz. Yatma vaktine 10 dakika kaldığında haber verin. Sonrasında beş dakika ve ardından üç dakikalarının kaldığını belirtin. Saat ölçer kullanmak etkileyicidir. Fakat çocuklar hala uykuya hazır değillerse veya yatmak istemiyorlarsa, birkaç tane kâğıt çıkartın ve yatış düzenini yazın. Böylelikle oluşabilecek durumları birer birer sınırlandırmış olursunuz.

Okuma bilmeyen çocuklar üzerinde bile işe yarar. Eğer çocuklar sorunsuz bir şekilde yatarlarsa, ödül teklif edin.

5. Vurmaya Başlarsa

Hedef siz veya başka bir çocuk olduğunda, kabul edilemez şekilde sinirlenince vurmaya başlar. Çocuğun sınırı aştığını bildiğinden emin olun, sert bir ses tonu ve “Vurma!” gibi basit kelimeler kullanın. Eğer çocuk daha fazla sinirlenmeye başlarsa, bir süre kendi başına bırakın böylece duygularını kontrol altına alabilir. Anne-babanın çocuğu bu şekilde uzaklaştırarak disiplin etme yöntemiyle sorunları olmadığından emin olun.

Bir önceki yazımız olan BOŞANAN ANNE-BABALAR İÇİN ÇALIŞACAKLARA 10 ÖNERİ başlıklı makalemizde Boşanma ve Ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*