ÇOCUĞUNUZU TEKNOLOJİ SAATİNİ SINIRLANDIRABİLMENİN 5 YOLU

ÇOCUĞUNUZU TEKNOLOJİ SAATİNİ SINIRLANDIRABİLMENİN 5 YOLU

Bakıcınızla konuşarak ve bazı ilkeler belirleyerek çocuklarınızı uzak tutun.
Günümüz teknolojiye odaklı dünyasında, elektronik çocukları günden güne daha çok sarmalamakta. Bu aygıtları eve almak aileler için normal peki ya bu teknoloji çocukların gelişimini durdurup onlara zarar verdiğinde ne olacak? Amerika Pediatri Akademisi 2 yaşından itibaren çocukları düzenli olarak günde 2 saat teknolojiden uzak tutmayı öneriyor. Her yaştaki çocuğun elektroniği kullanma limitlerinin olması gerekir ve çocuklar okul ödevlerini, teknoloji kullanılmayan faaliyetlere öncelik göstermeyi öğrenmelidir. Fakat bunu nasıl yapacaksınız? İşte çocuklarınızın teknoloji saatlerini kontrol altında tutmanın beş kolay yolu.

1. Örnek Olun


Maymun düşünmez, ne görürse onu yapar. Televizyonun kapalı olduğu saatlerin olması yemek masasında telefonla uğraşılması gibi sorunları beraberinde mi getirdi? Çocuklarınızdan PlayStation yerine saklambaç oynamalarını beklemeyin. Teknolojik aletlerinizi bir kenara koyun ve nasıl zaman geçirebileceklerini onlara gösterin. Evde sosyal bağlantılarınızı sınırlandırarak iyi bir örnek olabilirsiniz.

2. Anlayın


Facebook ya da Twitter hesabınız olmasa bile, sosyal medyanın ayrıntılarını bilmelisiniz. Böylece onlara sosyal medyada arkadaş çevresi oluşturmadan ve tweet atmadan da sosyal medyanın yeterli olacağını gösterebilirsiniz. Ve internette güvenli gezindiklerinden emin olmak da size kalmış.

3. Bakıcınızla Destek Oluşturun


Evden dışarı çıktığınızda kurallarınızın bozulmasına izin vermeyin. Eğer bilgisayar oyunları yarım saatle sınırlandırılmışsa, bakıcınızın bunu bildiğinden emin olun. Eğer bakıcınız TV izleme süresinin bir saat olduğunu bilmezse bu bütün gece süren bir faciaya dönüşebilir. Bakıcınızla beklentilerinizin ana hatlarını belirlediğiniz bir konuşma yapın. Şu konuları temel aldığınızdan emin olun:

Konuşmaya çocuklarınızı da dahil edin.

Çocuklar otoritenin bakıcıda olduğunu bilirlerse bakıcınız daha rahat edecektir. Talimatları uygulamaktan korkmayın. Cuma gecesi yemeğe çıkıyorsanız, çocuklarınız için de geceyi özel kılın. Fazladan yarım saat TV izleme süresi oluşturun ya da en güncel oyunlardan birini kiralayın.

Yokluğunuzda kuralları esnetin.

Akşam yemeği hazırlarken ya da kendinize zaman ayırırken çocuklarınıza TV izletiyorsanız, bakıcınıza bunu yapmamasını söylemeyin. Bu hem dadınızı zor duruma sokar hem de çocukların rutini değişmiş olur.

Süre hakkında konuşun.

Çocuklarınızın elektronikle geçirecekleri süre hakkında açık olun. Ne kadar süre TV izleyebilirler? Bilgisayar oyunları yarım saatle mi sınırlı? Ne kadar Facebook ya da Twitter paylaşımı yapabilirler? Öncelikle ödevlerin bitmiş olması mı gerekiyor? Tüm bu konuları çocuklarınızla masaya yatırın.

Her şeyin net kalmasını sağlayın.

Çocukların yaşlarına göre izleyebilecekleri şeyler değişiklik gösterse de çoğu anne-baba çocukların izleyecekleri şeylerin içeriğini değerlendirebilirler. Çocuklarınız için belirli bazı kanalları tercih ediyorsanız bunu bakıcınızın da bilmesini sağlayın ve bu kurala uyduğuna emin olun. Çıplaklık, küfür, şiddet içerikli her şey kesinlikle yasaktır.

İnternet kullanımını yönlendirin.

Neye ne kadar izin veriliyor? Çocuklarınız internete girdiğinde mi kontrol ediyorsunuz yoksa sürekli ebeveyn kontrolünde mi internet kullanılıyor? Ne şekilde yol izlediğinizi bakıcınıza da anlatın.

4. Nasıl Konuşacağınızı Hatırlayın


Teknolojik aletlerin kullanılmadığı bölgeler oluşturarak çocuklarınızın mesajlaşma sürelerini kısıtlayın. Yemek masasında ya da sabah okula hazırlanma sürecinde telefonlarını kullanmamalarını isteyin. Bu yüz yüze daha çok sosyalleşmenize ve birbirinize olan bağınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır.

5. Ödülle Öğretin Sopayla Değil


Çocuklarınızın elektronik kullanımlarını azaltmak için nedenleriniz ortada. Fakat teknolojik merakları evde bazı sorunlara neden olabilir. İnternet oyunları ve Facebook güncellemeleri yerine eğlenceli alternatifler sunarak aranızdaki barışı koruyun. Güzel havalarda komşularınızla açık hava etkinlikleri düzenleyin, havuza gidin.
Çocuklarınızı ekrandan uzak tutmak için planlarınız ne olursa olsun, onların eğlenmesini ve güvende olmasını sağlayın. Ve birlikte, Twitter ve TV içermeyen zamanın tadını çıkarmayı unutmayın!

Bir önceki yazımız olan YAŞLI ANNE-BABA OLMANIN 8 AVANTAJI  başlıklı makalemizde Annelik, Babalık ve Ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*