ÇOCUĞUNUZU NASIL SAKİNLEŞTİRİRSİNİZ: 9 ORTAK PROBLEM VE ÇÖZÜMLERİ

ÇOCUĞUNUZU NASIL SAKİNLEŞTİRİRSİNİZ: 9 ORTAK PROBLEM VE ÇÖZÜMLERİ

Çocuğunuz bazen saygısızca ya da hoş olmayan şekilde mi davranıyor? İşte bu tarz davranışlarla baş etmek için 9 öneri.  
Çocuğunuz bazen şımarık bir çocuk gibi mi davranıyor? Bütün çocuklar bu davranış biçimini belirli aralıklarla birer birer sergilerken, hayatlarındaki tüm harika şeyleri takdir etmelerini sağlayabilecek bazı adımlar vardır. İşte çocuğunuzu nasıl sakinleştirebileceğiniz konusunda 9 öneri:  

1. Eğer çocuğunuz “Onu Şimdi İstiyorum!” diye bağırıyorsa


Belirli bir oyuncak ya da basit tüysüz bir ayı için talebini reddettiğinizde çocuğunuz çılgına mı dönüyor? Öyleyse, düzenli olarak verdiğiniz maddi hediye miktarını sınırlayabilirsiniz –diğer aile üyelerinden ve çocuk bakıcınızdan aynı şeyi yapmalarını isteyin.- çocuğunuz bazı şeyleri kavrayabilecek yaşa geldiyse, sahip olduğu şeyler için şükretmesi gerektiğini anlatan bir konuşma yapın.    

2. Eğer çocuğunuzun toplum içinde öfke nöbeti varsa 


Ebeveynler genellikle çocukların bu utanç verici davranışlarını sonlandırmak için tüm taleplerini kabul ederler. Çocuğunuz bu şekilde davranıyorsa, yaşadığınız hayal kırıklığını dile getirirken bu şekilde davranmasının uygun olmadığını açıklayın. Eğer öfke nöbeti hala devam ediyorsa, bu şekilde giderse eve gideceği konusunda çocuğunuzu uyarın.  Eğer ilk uyarınız anlaşılmadıysa, çocuğunuzu acilen durumdan uzaklaştırmalısınız ve eve dönene kadar yaptıklarını görmezden gelmelisiniz.   

3. Eğer çocuğunuz sizinle sürekli olarak pazarlık etmek ya da uzlaşmak istiyorsa


Çocuğunuza kötü sonuçlar doğuracak şekilde davranmanız ve onu takip etmemeniz şımarık davranışlarını daha da arttırır.  Bu nedenle çocuğunuzdan beklentilerinizi açıkça belirtmek ve onlara bağlı kalmak önemlidir. Sadece özel durumlarda pazarlığa ya da uzlaşmaya müsaade etmelisiniz. 

4. Eğer çocuk sürekli olarak anne-babasından yardım bekliyorsa


Çocuklar hatalarından ders çıkarma ve eylemlerinin doğal sonuçlarını görme fırsatına sahip olmalılar. Bu nedenle çocuğunuza her koşulda sorunlarını çözeceğiniz bir ortam oluşturmamanız önemlidir.  

5. Eğer çocuğunuzun favori cümlesi “O Benim!” ise


Çoğu çocuk oyuncaklarını kendilerine saklamayı sever. Eşyalarınızı paylaşarak ya da sevdiğiniz bir şeyi bağışlayarak çocuğunuza örnek olun. Ardından çocuğunuzu aynı şeyi yapmaya teşvik edin ve bu tarz merhamet davranışlarında bulunmanın neden önemli olduğunu açıklayın.   

6. Eğer çocuğunuz basit günlük işleri yapmaya gönüllü değilse


Evle ilgili basit işlerde çocuğunuzdan yardım istediğinizde karşılıksız mı kalıyor? Belki de arkasını toplamanıza alışmıştır. Günlük işleri yavaş yavaş arttırarak çocuğunuzun tembelliğiyle mücadele edebilirsiniz.   

7. Eğer çocuğunuz saygısız davranışlarda bulunuyorsa


Başkalarına karşı saygısız davranışlarda bulunan çocuklar genelde yetenekli çocuklardır. Örneklendirin, başkalarıyla nasıl konuşması gerektiğini anlatın ve yaptığı uygunsuz davranışları düzeltmesi için yol gösterin. Kalp kırıcı bir şey söylediğinde özür dileyerek durumu düzeltebileceğini çocuğunuza öğrettiğinizden emin olun.  

8. Eğer çocuğunuz çok sık mızmızlanıyorsa


Sürekli mızmızlanma şımarık bir çocuk belirtisidir, bu nedenle kötü davranışlarını kendisi fark ederek durdurmanız önemlidir. Çocuğunuza mızmızlandığında onu anlayamadığınızı ve sadece normal ses tonunda konuştuğunda onu dinlemeye hazır olduğunuzu söyleyin. Mızmızlandığı şeyleri tutarlı olarak görmezden geldiğinizden emin olun.  

9. Eğer çocuğunuz üstün olmaya çalışıyorsa


Çocuğunuza bir şeyler sorarak ve bazı cevapları “hayır” şeklinde yanıtlayarak üstün olmaya çalıştığı davranışlarına son verebilirsiniz. Bu davranışı modellemeye ve uygulamaya dikkat edin! Örneğin,  eğer çocuğunuz sizden bir şeyler yapmanızı talep ederse, güzelce istediği takdirde yardım etmekten zevk alacağınızı belirtin.

Bir önceki yazımız olan EN ÇOK BİLİNEN 6 YARAMAZ ÇOCUK DAVRANIŞIYLA NASIL BAŞ EDERSİNİZ? başlıklı makalemizde Çocuk Yetiştirmek, Çocuklar ve Ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*