ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ

ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ

Dokunmatik ekranlardaki birçok mevcut veri ve bilgisayar uygulamalarıyla, çocuğunuzun karşı karşıya kalacağı tüm potansiyel tehlikelerin farkında olamazsınız. Uzmanlar şimdiki çocukların tüm yaşam öykülerine sahip olduklarını, doğmadan önce hamileliğin duyurusunun sosyal medyada yapıldığını söylüyor. Bunun sonuçları da geniş kapsamlı olabilir bu yüzden kendinizi eğitmeniz ve aileniz için kurallar koymanız çok önemli.

İşte çocuğunuzla konuşmak isteyeceğiniz beş sosyal medya tehlikesi:

1. “Yabancılar Tehlikelidir” – Ciddiye Alın

Çocuklar için bizzat tanıştıkları yabancıları yargılamak zordur ve online düşmanlarından arkadaşlarına bahsetmek daha da zordur. Genç çocuklara sahip anne-babaların çocuklarının hangi uygulamaları kullandıklarını bilmeleri önemlidir. Çoğu uygulamalar genç yaştaki çocukları hedef alır. İnsanlar bu uygulamaları kullanacak olan çocukları hedef almaya çalışıyor.

Çocuklarınıza bu uygulamalardaki yabancılarla iletişime geçmemeleri gerektiğini vurgulayın ve sosyal medyadaki çoğu kişinin söyledikleri gibi olmadıklarını açıklayın. Çocuklarınızın sadece gerçek hayattaki arkadaşlarıyla görüştüklerini garantilemek için internet kullanımlarını da kontrol altına alın.

2. Bilgi Paylaşımı – Çok Fazla Açığa Vurmayın

Çocuklarınızı hedef alan başka bir önemli nokta ise kendileri hakkında ne kadar çok bilgi paylaştıklarıdır.

Uzmanlar çocuklarınızın nerede yaşadıklarını, nerede okuduklarını ve arkadaşlarıyla nerelere gittiklerini söylemediklerinden emin olmanızı vurguluyor. Sosyal medyada çok fazla bilgi paylaşmanın tehlikeleri hakkında konuşun ve bunun kötü niyetli yabancılara koz verdiğini açıklayın.

Ayrıca, geçiş dönemi çağındaki çocukları kısıtlamaktan kaçının ve sosyal medya uygulamalarının kullanım şartlarına bağlı kalın. Örneğin, Facebook 13 yaşın altındaki hiçbir çocuğun hesap açmasına müsaade etmez.

3. Fotoğraflardaki Gizli Bilgiler – Fotoğraf Paylaşmaya Dikkat Edin

Çocuklar internette paylaştıkları şeylerin potansiyel tehlikelerini bilmeliler. Fotoğraflar da buna dahildir. Çocukların fotoğraf gönderdikleri kişinin iletişim halinde oldukları bir arkadaşları olduğundan %100 emin olmadan fotoğraf göndermemeleri önemlidir. Fotoğraflar çektiğiniz kamerayla ilgili olan EXIF bilgilerini içerir.

Bilmek önemlidir çünkü bu veriyi kullanabilen biri fotoğrafın nerede çekildiğini bulabilir. Genç yaşlardaki çocukların sosyal medyada fotoğraf paylaşmalarını sınırlandırmak daha iyidir.

Çocuklarınızla bir yabancının nerede olduklarını bulmasını kolaylaştıracak olan fotoğraflarla ilgili bu bilgileri paylaşın.

4. Sosyal Medyanın Dayanıklılığı – Geleceği Düşünün

Anne-babalar sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunu çocuklarına anlatması gerekiyor. Paylaştığınız her şey sonsuza kadar orada ve bu yolda karşınıza çıkabilecek bazı sonuçlar olabilir. Uzmanlar sosyal medyada paylaşılanlara daha sonra üniversitelerin, potansiyel işverenlerin erişebileceğini vurguluyor.

5. Siber Zorbalık – “Başkalarına Zarar Verir Mi?” Diye Sorun

Sosyal medya kullanımı ile ilgili kuralları listeleyin, çocuklarınızla bunları konuşun ve bilgisayarın yakınında bir yere asın. Bu liste şu soruları da içermeli: “Bu başka birinin duygularını incitir mi?” “Bana böyle bir mesaj gelse, nasıl hissederdim?” “Bu bir şekilde tehdit içerir mi?” İnternette başkalarıyla dalga geçen, başkaları hakkında dedikodu yapan arkadaşlarına katılmamaları gerektiği ve zorbalık ile ilgili çocuklarınızla konuşun.

Çocuğunuz ve sizin aranızdaki konuşmayı mümkün olduğu kadar açık tutun. Mesajlar ilgili bir şüphesi varsa göndermemesi gerektiğini ve size getirmesini söyleyin.

Bir önceki yazımız olan OTİZMİN İLK BELİRTİLERİ ERKEN TEŞHİS VE MÜDAHALE İÇİN OKUYUN başlıklı makalemizde Bebekler, Çocuklar ve Otizm hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*