ÇOCUĞUNUZLA HOŞ BİR SOHBET BAŞLATMAK İÇİN 15 SORU

ÇOCUĞUNUZLA HOŞ BİR SOHBET BAŞLATMAK İÇİN 15 SORU

Her gün çocuğunuzu, gününün nasıl geçtiğini söylemeye cesaretlendirmek ilişkinizin gelişmesine yardımcı olur ve yardıma ihtiyaçları olduğunda size onları destekleme şansı verir. Bu sohbet girişleri, çocukların bir iki kelimeden daha fazla cevap vermesi için onları cesaretlendirir.

1. Bugünün En Önemli Olayı Neydi?

Bu soru akşam yemeği masasındaki herkese sorulmuş olur. Çocuğunuzun günü hakkında onu sorgulamaktansa, bu soruyu eşinizle siz aranızda cevaplarsanız çocuğunuz da duyacaktır. Ebeveynlerinin günleri hakkındaki olumlu yanları konuşması, çocuğa da aynısını yapması için cesaretlendirecektir.

2. Öğlen Yemeğinde Kiminle Oturdun?

Çocuğunuz her gün aynı arkadaşı ile sohbet etmiyor olabilir. Çocuklar genellikle öğlen yemeklerinde akıllarındaki konuyu tartışırlar. Ona kiminle oturduğuğunu sorarsanız, günü hakkında sohbet etmeye cesaretlenmiş olur.

3. Hala Puding Yerine Topak Krema mı Veriyorlar?

Öğlen yemeği veya oyun alanında soru sorarken eğlenceli sorular sormaya çalışın. Çocuğunuzun gülümsemesini sağlamak, gün içerisinde okulda neler yaşandığını söylemesi için onu cesaretlendirir.

4. Okuldan Sonra Nerede Oynadın?

Çocuğunuz okuldan sonra bir yere ya da evdeki dadısına geliyor olsa da, öğleden sonrasında büyük ihtimalle biraz oyun oynamıştır. Çocuğunuzun okuldan sonra ne yaptığı, kimlerle oynadığı sorusunu sormak, konuyu açmak için daha iyidir.

5. Bugünün Favori Oyuncağı Neydi?

Oynamak çocuğun gününün büyük bir bölümünü kapsar. Günün oyunu sorusu, gün içerisinde neler yaptığını ve kimlerle oynadığını öğrenmenin güzel bir yoludur.

6. Selim Nasıl?

Özellikle bir arkadaşını sorararak konuyu daraltabilirsiniz. Çocuğunuz arkadaşı ile geçirdiği zamana odaklanacaktır.

7. Bugün Güzel Bir Kitap Okudun mu?

Kitabın en sevdiğin bölümü neydi? Kitaptaki favori karakterin kimdi? Çocuğunuza okulda veya gün içerisinde okuduğu kitap hakkında sorular sormak, onu sevdiği ve sevmediği şeyler hakkında konuşması için cesaretlendirecektir.

8. Bugün Sınıfın Gürültülü mü, Yoksa Sessiz miydi?

Öğretmenin sizi susturmak ve kendisini dinletmek için size ne dedi? Sınıfın atmosferi hakkında bir şeyler söylemesi için ona gürültü seviyesini sorabilirsiniz.

9. Kimin Yemeği Bugün Daha Lezzetli Görünüyordu?

Birisiyle yemeğini değiştirmek istedin mi? Onunla öğle yemeği hakkında konuşmak, sonraki öğle yemekleri hakkında konuşmak için öneriler sunmasını sağlar.

10. Çizim Dersinde Neler Yaptın?

Sohbet başlatmak için onda çizim dersindeki resimleri hakkında sorular sorabilirsiniz. Eğer evinizde dadı var ise, ona çizim defterini getirmesini söyleyerek çizimleri hakkında konuşabilirsiniz. Bu şekilde anne ve baba eve geldiğinde, hep beraber resim defterinin üzerinden geçebilirler.

11. Bu Sayıları Nasıl Topladığını Bana Gösterebilir misin?

Çocuğunuza okulda ne öğrendiğini sormaktansa, öğrendiği bir şey hakkında sorular sorabilirsiniz. Ayrıca ona, bu konunun okulda nasıl anlatıldığını da sorabilirsiniz.

12. Bugün Hiç Hata Yaptın mı?

Hatalar hakkında konuşmak, ebeveyne ve çocukların farklı durumlarda farklı bakış açılarını geliştirmesine yardımcı olur. Onun nasıl bu işi hallettiği hakkında konuşun ve yapma şekli ile ilgili onu övün. Belki gün içerisinde kendi yaptığınız bir hatayı da konuşabilirsiniz.

13. Hatandan Ne Öğrendin?

Eğer bakmayı bilirseniz, her hata bir şeyler öğretir. Çocuğunuza, hatalardan ders almayı öğretirseniz, gelecekte aynı hataları yapmamasına yardımcı olabilirsiniz.

14. Yaptığın Projenin En Çok Hangi Bölümü Seni Gururlandırdı?

Eğer çocuğunuz ödev yapma konusunda isteksizse, bu hatasını yüzüne vurmayın. Bunun yerine neyi iyi yaptığı hakkında sorular sorun.

15. Bugünkü Favori Dersin Neydi?

Bu, çocuğunuz ile belirli bir ders hakkında konuşmanın iyi bir yoludur. Neden bu kadar keyif aldığını da sorun.
Bu soruları sorarken aynı zamanda da bir rol model olduğunuzdan emin olun ve kendi gününüz hakkında da konuşun. Sorularınızda ve cevaplarınızda kesin olursanız, bu aynı zamanda sizi de cesaretlendirecektir.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Sosyal Medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*