ÇOCUĞUNUZA ASLA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 19 ŞEY

ÇOCUĞUNUZA ASLA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 19 ŞEY

Çocuklarla nasıl konuşmanız gerektiği hakkında anne-babalara verilen bu tavsiyelere kulak verin ve çocuğa söylenmemesi gerekenler hakkında bilgi edinin.

Ne yazık ki, çocukların bir kullanım kılavuzu yok, olsaydı tabi ki çok güzel olurdu. Anne-babalar her zaman hata yapabilir ve bu normaldir. Anne-baba olarak öğrenmesi en zor olan şeylerden biri, çocuklarla nasıl konuşulması gerektiğidir. Yanlış mesajlar vereceğiniz şeyler söylemek çok kolaydır ve bunun farkında bile olmazsınız. Fakat bu konuda size yardımcı olmak için buradayız.

Çocuğa söylenmemesi gerekenler listesine bir göz atın. Bunları çocuk bakıcısı ile de paylaşın, böylece o da çocuklarınızla nasıl konuşulacağını bilir.

Çocuğa Söylenmemesi Gerekenler

“Seninle Gurur Duyuyorum”

Uzmanlar bu cümleyi çocuğunuza karşı sıkça söylememenizi öneriyor çünkü çocuk bu cümleden sonra anne-babanın övgüsünden kendini sorumlu hissetmeye başlar.

Bunun yerine şöyle söyleyin: Yaptığı şeyi onaylayacak olan bir “Aferin sana” cümlesi daha iyi olacaktır.

“Tebrikler”

Çocuğunuzun yaptığı bir şeyi sevdiniz mi? Uzmanlara göre eğer çocuğunuzun bunu nasıl yaptığına odaklanırsanız özgüvenini ve cesaretini zedeleyebilirsiniz.

Bunun yerine şöyle söyleyin: Bazı durumlarda daha çok işe yarayacak birkaç cevap:

  • Çocuğunuz dersinden iyi bir not aldı: 90 almışsın, gerçekten çok çalışmış olmalısın.
  • Çocuğunuzun olduğu takım maçı kazandı: Topu atışını gerçekten beğendim, bu sayede takımın maçı aldı.
  • Çocuğunuz güzel bir resim çizdi: Bu güzel renkleri sana seçtiren neydi? Ya da, bu tasarımı, şekli nasıl ortaya çıkardın?

Anne-babaların tepkileri, çocukların amaçları doğrultusunda çalışmayı düşündüren şeylerdir. “Tebrikler, akıllı çocuk seni, harikasın” gibi sözler bir süre sonra geçiştirme cümleleri gibi gelir.

“Kardeşine İyi Bir Örnek Olmalısın!”

Büyük kardeşler yaramazlık yapabilirler, özellikle kardeşlerine biraz daha ilgi gösterildiğinde kıskanç davranışlar sergileyebilirler.

Bunun yerine şöyle söyleyin: Uzmanların dediğine göre, büyük kardeşi övün ve kardeşinin hayatında onun önemini vurgulayın. “Kardeşin sana saygı duyacak, ona iyi bir rol model olmalısın!”

“Annen Ya Da Baban Gelene Kadar Bekle!”

Neden sorumluluktan kaçıyorsunuz? Bu birçok kez sığındığınız bir kaçamak olabilir, fakat anne-babalar eşittir, disiplini sağlayan kişi olarak tek bir kişi seçilmemeli ve tehdit olarak kullanılmamalıdır. Bir takım olarak hareket edin.

Bunun yerine şöyle söyleyin: “Kötü bir kelime kullandığın için bir hafta cezalısın!” çocuğun davranışlarından kaynaklanan cezaları ertelemeyin, orada ve anında halledin.

“Seni Asla Affetmeyeceğim!”

En iyi anne-babaların bile başına gelmiştir bu, bir çocuk hiç beklemediğimiz bir şey yaptığında ani tepki veririz. Böyle bir şey söylemek çocuğa gerçekten zarar verebilir. Bu cümleyi kullandıktan sonra, çocuk bunu sürekli hatırlayacaktır.

Bunun yerine şöyle söyleyin: “Yaptığın şey zararlıydı ama bunu geride bırakıp önümüze bakma çalışalım.” Olayın sıcaklığıyla kötü şeyler söylemek kolaydır. Derin bir nefes alın ve konuşmadan önce sakinleşmeye çalışın.

“Senden Utanıyorum!”

Uzmanlar bu cümlenin negatifliğinde hem fikir. Bu cümleyi kullanmak, çocuğun kendini aile içinde bir utanç unsuru olarak görmesine neden olabilir. Bu cümle özellikle çocuğa söylenmemesi gerekenler listesinde önemli bir yere sahiptir.

Bunun yerine şöyle söyleyin: “Yaptığın şeyden dolayı kötü hissediyor olmama rağmen, seni olduğun gibi seviyorum.”

“Endişelenme, Her Şey Yoluna Girecek!”

Çocuklarınız haberlerde gördükleri trajik bir olaydan etkilendiler mi? Endişelerini bir kenara atmayın, onları yönlendirin. Anne-baba olarak çocuğunuzu güvende tutmak için neler yapabileceğinizi onlara açıklamak daha iyi olacaktır.

Bunun yerine şöyle söyleyin: “Annen ve baban her zaman yanında, acil bir durum olduğunda bir çözüm yolu bulacağız.”

“Tamam, Ben Hallederim!”

Çocuğunuz bir projeyi tamamlayamadığında ya da ev ödevlerini yapmakta zorlandığında sinirlenmek kolaydır.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  Uzmanlar, anne-babanın sorumluluğu üstlenmesi yerine daha işbirlikçi bir yaklaşım öneriyor. “Hadi, birlikte yapalım!” cümlesinin daha iyi olacağını düşünüyorlar.

“Ağlama!”

Çocukların duygularını ifade etmeleri önemlidir, içine atmaları değil. Onlara duygularını tanımaları ve duygularıyla açıkça ilgilenmeleri için fırsat tanıyın. Gürültü sizi çıldırtsa bile, çocuğunuzun canının yandığını ve rahatlatılmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Biliyorum, kedin kaçtığı için üzgünsün. Ağlayabilirsin, herkes zaman zaman duygularını dışarı vurmaya ihtiyaç duyar. Gel, sana bir sarılayım.”

“Cinsellik Düşünmen Senin Yaşında Çok Kötü Bir Şey!”

Bebeklerin nereden geldiği ile ilgili kaçınılmaz sorular, anne-babaların sürekli olarak yüzleşmekten kaçtıkları bir konudur. Bu konuyu hemen kapatmayın ve “Biraz daha büyüdüğünde sana anlatırım” demeyin.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Cinsel ilişkiyle ilgili konuları merak etmen normal ve bu konudaki sorularına cevap vereceğim.” Deyin. Çocuklarınızla dürüstçe ve yaşına uygun şekilde konuşmaya hazır olmanız önemli.

“Bütün Yemeğini Bitirirsen, Tatlı Yiyebilirsin!”

Hepimiz bunu daha önce duyduk, tatlı çok güzel bir şey, yetişkinler bile bazen ana yemeği atlayıp direk tatlıya geçmek isterler. Ama tatlıyı bir ödül olarak kullanmak, diğer yemeklerin kötü olduğu mesajını verir. Ki bu da çocuğa söylenmemesi gerekenler arasındadır.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Vücudumuzun güçlü olabilmesi için sağlıklı beslenmek zorundayız. Doyduğunda bunu sana miden söyleyecek. Tatlı yerine elma ya da kiraz ister misin?

“Odanı Toplamazsan, Dayak Yersin!”

Klasik şunu yapmazsan, şöyle olur numarası. Bu cümlelerin fazla tehdit içermesi, çocuğu daha da umursamaz yapar. “Ağlarsan beşkardeş geliyor!” gibi tehdit cümleleri kullanmaktan kaçının.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Odanı topladığında, dışarıda oyun oynamaya gidebilirsin.” Diyerek durumu olumlu bir hale çevirmelisiniz.

“Kendine İyi Bakarsan, Sağlıklı Olursun!”

Özellikle ailede hasta ve yaşlı biri varsa, durumdan endişelenen çocuklar birçok soru sorabilirler.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Sağlıklı insanlar da hastalanabilirler, fakat sağlık, hastalandıktan sonra da insanların iyileşmesine yardımcı olur.”

“Aile Ekonomisine Burnunu Sokma!”

Aile ekonomisi konusundaki kaygılar her ailede olur ve anne-babalar bu konuda tartıştıklarında çocukların bunu duyması ve endişelenmesi çok kolaydır.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Aile ekonomimiz, bizim idaremiz altında, biz uygun gördüğümüz zaman bildiklerimizi sana da öğreteceğiz.”

“Beni Hayal Kırıklığına Uğrattın!”

Çocuğunuz sınavdan mı kaldı? Böylesine duygusuzca bir şey söylemek, çocuğun ailesinin sevgisini kaybettiğini düşünmesine neden olabilir.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Çok şaşırdım, böyle olmasını beklemiyordum.”

“Bu Çok Kötü, Korkunç!”

Böyle bir ifadenin sürekli kullanılması, çocuğunuzu içine kapanık yapar ve daha çok endişe duymasına neden olur. Korku veren ifadeleri tekrar tekrar kullanmak, çocukların olayın birçok kez tekrarlandığını düşünmelerine neden olur.

Bunun yerine şöyle söyleyin:  “Böyle bir olayın yaşandığına inanamıyorum ama istersen bunu konuşabiliriz.”

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLAR İÇİN 10 KOLAY SİHİR HİLESİ başlıklı makalemizde Çocuk, çocuk eğlencesi ve sihirbaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*