ÇOCUĞUNUZ OKULDAN NEFRET EDİYORSA ARAŞTIRMANIZ GEREKEN 4 PROBLEM

ÇOCUĞUNUZ OKULDAN NEFRET EDİYORSA ARAŞTIRMANIZ GEREKEN 4 PROBLEM

On yıl önce, çocuğum okuldan nefret etti. NEFRET ETTİ.
Bu kulağa önemsiz bir şey gibi gelebilir, bir şey hariç: çocuğum anaokulundaydı. Ve bu hoşnutsuzluk tüm ilkokul hayatı boyunca zaman zaman devam etti.
Bazı çocukların neden okuldan nefret ettiklerinin sebebi farklı ve gizemli olabilir, çocukların kendilerine karşı bile. Bir uzmana göre okuldan nefret ettiklerini söylediklerinde, “ne yaptıklarından çok açıklayıcı cümleler kurmadan ne hissettiklerini söyleyerek bir yol bulmaya çalışıyor.”

Uzmanlar bir çocuğun neden okuldan nefret edebileceği hakkında inandıkları dört ortak nedeni paylaşıyor. Buradaki belirtilere ve nasıl davranmanız gerektiği konusundaki önerilere bir göz atmalısınız.

1) Sosyal Problemler

Belirtileri: Aniden, 3. Sınıfa geçmek için sabırsızlanan başarılı bir 2. Sınıf öğrencisi evde kalmak için bahaneler üretmeye başlıyor. Birkaç arkadaşı olduğunu söylüyor ama isimlerini bilmiyor ve herhangi bir hafta sonları için planladığı oyun buluşmaları yok.

Birkaç öneri: Çocuğunuzun sosyalleşme konusunda problemler yaşadığını öğretmene haber verin. Öğretmenler benzer ilgi alanları olan öğrenciler arasında iletişim kurmak konusunda oldukça iyidirler. Ardından çocuğunuzla benzer ilgi alanlarını paylaştığı bu yeni arkadaşlarıyla oyun buluşmaları ayarlayarak, arkadaşlık kurmasına yardımcı olun.

2) Sataşma

Belirtileri: Neşeli küçük kızınızın ruh halinde güçlü ani değişiklikler oluyor ya da genellikle sinirli ve stresli. Ev ödevlerinin ağırlaşması da buna neden olabilir. Okula biraz daha erken gitmesi ve zorbalık karşısında suçlu gibi durmaması için sıklıkla istediği şeylerin bir listesini yapın.

Birkaç öneri: Yapabileceğiniz en önemli şey, çocuğunuzun yanlış bir şey yapmadığını bilmesidir. Ardından, öğretmenleriyle ve okul müdürüyle en uygun şekilde çocuğunuzun durumuna çare olacak somut bir müdahalede bulunması için etkileşime geçebilirsiniz.

3) Zayıf Öğretmen-Öğrenci İlişkisi

Belirtileri: Anne-baba ve öğretmen toplantısındayken, çocuğunuzun öğretmeninin onunla ilgilenmediği hissine mi kapıldınız? Çocuğunuz gözden kaçmış ya da az değer görmüş hissine kapıldınız mı? Çocukların güvende hissetmesi gerekir. Ve bunun için de öğretmenleriyle iyi ilişkiler içinde olmasına ihtiyacı vardır.

Birkaç öneri: Öğretmeniyle birebir tanışın, konuşmayı olumlu ve yapıcı sürdürün. Öğretmenin bakış açısını ve öğretme tarzını daha iyi anlamayı amaçlayın, böylece çocuğunuzun neden öğretmeniyle iletişime geçemediğini anlayabilirsiniz. Fakat bu kadarla kalmayın, öğretmeniyle olan ilişkilerini geliştirdiğinden de emin olun. Bu yakınlık çocuğunuzun olabilecek herhangi bir problemini çözmeniz gerektiğinde, öğretmenin daha anlayışlı davranmasını sağlayacaktır.

4) Potansiyel Öğrenme Bozuklukları

Belirtileri: Çocuğunuz belki biraz matematik yapabiliyor ya da basit kitapları okuyabiliyordur ama genel sınıf içi yeteneklerde kıvraklığı kazanamamış olabilir. Okul çalışmalarında nasıl hız kazanacağını bilmiyor olabilir. Bunlar öğrenme bozukluğundan gelen okuldan nefret etme sebepleri olabilir.

Birkaç öneri: Eğer çocuğunuzun öğrenme bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız, uzman bir nörolojik ve eğitimsel psikoloğa danışın. Bu bilgiler çocuğunuzun başarısına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş oyun planları oluşturmanıza yardımcı olur ve böylece çocuğunuz okulda bile eğlenebilir.

Çocuğumuzun sınıf içindeki işlevsel yeteneklerini yönetme konusunda zayıf olduğunu fark etmemiz ilkokulu bitirdikten sonra da devam etti. Fakat bunu keşfettikten sonra, ihtiyacı olan yardımı aldık ve şimdi başarılı bir lise ikinci sınıf öğrencisi.

Eğer kendinizi buna benzer bir durumda bulduysanız, bir uzmandan aldığınız bu önerileri aklınızda bulundurun. Anne-baba olarak kendinizi hırpalamayın. Çocuğunuza kayıtsız şartsız sevginizi gösterdiğinizde, bir problem kalmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan EVİNİZİ DÜZENLEYİN VE DÜZENİ SÜRDÜRÜN... başlıklı makalemizde Ev hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*