ÇOCUĞUNUZ BİR BİLGİSAYAR OYUNU BAĞIMLISI MI?

ÇOCUĞUNUZ BİR BİLGİSAYAR OYUNU BAĞIMLISI MI?

Dışarıda güneşli bir hava var fakat çocuğunuzu bilgisayar oyunu oynamaktan alıkoyamıyorsunuz gibi görünüyor. Çocuğunuzun dışarı oyun oynamak yerine bilgisayarda oyun oynamayı tercih ettiğini düşünüyorsunuz. Endişelenmeli misiniz?

Bilgisayar oyunları, interaktif faaliyetlerle düşünme ve hafıza becerilerinin gelişmesine yardımcı olur, ayrıca oyuncuların oyun bağımlılığının gelişmesine de neden olur.

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nedir?

Oyun bağımlılığı, bilgisayar oyunları her şeyden önce gelmeye başladığında meydana gelir. Oyunla meşgul olmak işleri ihmal etme, kontrolsüzlük, sosyal hayatı ihmal etme, oynamaması gerektiği bildiği halde oynamayı bırakamamak gibi beraberinde getirdiği problemler vardır.

Bilgisayar oyunu bağımlılığı dört alanda kırılabilir: davranışsal, fiziksel, duygusal ve kişilerarası. Her çocuk bu dört alanda da problem yaşamaz. Çocuklarınızı sevebildiğiniz kadar çok sevin ama her zaman doğru şeyi yaptıklarını zannederek sevmeyin. Gözleriniz oyunlarında olsun ve onları ne kadar etkileyebileceğini görün.

Endişelenmeli Misiniz?

Çocuğunuzun oyun oynaması her zaman endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazı oyuncular normal davranışlar sergiler ve eğer çocuğunuzun oyunun dışında ilgilendiği başka faaliyetler de varsa, sağlıklı uyku ve yeme alışkanlıklarına sahipse ve sizinle ve ailenizle olumlu etkileşimler içindeyse, ara sıra oyunlarına göz atmanız yeterli olacaktır.

Çok Fazlası Nedir?

Çocuğunuz günde beş saatten fazla oyun oynuyorsa, bağımlı olabilirler. Bilgisayar oyunlarının beyni geliştirmesinin yanında sahip olduğu tek problem oyuncuların gerçek hayattaki kişilerle etkileşimini engellemesidir. Bilgisayar oyunları beyine diğer uyarıcıları duymazdan gel uyarısı gönderir ve oyun dışında arka plandaki insanları ve onlarla olan ilişkileri dahil her şeyi iter. Bu görmezden gelme ufak dozlardayken çocuklar için uygun olmasa da problem olmayabilir.

Bağımlılığın Belirtileri Nelerdir?

Davranışsal Değişiklikler

Oyunlarla olan ilişkinin artması, oyun oynamayı bırakamama acizliği, oyun oynamadığında düşmanlık ya da üzüntü duymak ve diğer hobilere olan ilginin kaybedilmesidir.

Fiziksel Belirtileri

İyi uyumamak, duş almamak ve kronikleşen sırt, el ve bilek ağrılarını kapsar.

Duygusal Belirtileri

En ortak belirtilerden biri kızlara karşı gergin olmak ve erkeklere karşı öfke duymak şeklinde ortaya çıkan depresyondur. Çocuklar oyun oynadıklarında mutludurlar ama oynamadıklarında genelde sinirlidirler.

Kişilerarası Belirtileri

Zayıf iletişim becerilerini kapsar, göz teması kuramamak, gerçek hayatta bir tane arkadaş edinmek yerine internette onlarca arkadaş edinmek ve aileden uzaklaşma gibi durumlardır.

Çocuğunuzun Oyununu En İyi Nasıl Düzene Sokarsınız?

Anne-babalar bilgisayarı çocuğun yatak odasından çıkarmalı, zor ve şiddet içerikli oyunlar oynayıp oynamadığını kontrol etmeli.

Uygun davranışlar göstererek örnek olmak da önemlidir, mesela evde Salı günleri teknoloji kullanımının serbest olması. Bu diğerleriyle iletişime kalarak hayatını nasıl dengede tutabileceğini gösterir. Eğer çocuğunuzun sıkıldıysa, yapacak başka eğlenceli şeyler bulmasında yardımcı olun.

Eğer hala çocuğunuzun oyun bağımlısı olabileceğinden endişeleniyorsanız, çocuk doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan SEYAHAT BAKICISI İŞİ BULMAK İÇİN 4 ÖNERİ başlıklı makalemizde Bakıcı, Çocuk Bakıcıları ve Çocuk Bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*