BÜYÜKANNELERE TORUN BAKIM DESTEĞİ

BÜYÜKANNELERE TORUN BAKIM DESTEĞİ

2017 yılı ile yürürlüğe giren başka bir devlet destek projesini Teyzesizsiniz.com olarak araştırdık. 2017 yılı itibari ile Çalışma Bakanlığı tarafından torunlarına bakan anneanne, babaanne ve büyükannelere destek maaşı bağlanacağı duyuruldu. Büyükannelere torun bakım desteği olarak adlandırılan bu projenin amacının “kadınların iş istihdamı konusunda teşvik edilmesi ve çalışma yaşamında kadınların rolünün arttırılması” olduğu belirtildi. Bu bağlamda torunlarına bakan babaanne, anneanne ve büyükannelere torun bakım desteği olarak maaş bağlanacak. Büyükannelere torun bakım desteği projesinin değerlendirme toplantılarının yapıldığı 2016 yılında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı projeye yönelik ilk etapta bin aileyle çalışıp, durum incelemesi yapılacağı, anneanne ya da babaanneden birine destek sağlanacağını ve çocuklar 3 yaşına gelene kadar desteğin devam edeceği belirtildi.

Ne Zaman Başlayacak, Kimler Yararlanabilecek?

Büyükannelere torun bakım desteği projesi 2017 yılı itibariyle imzalanıp yürürlüğe konuldu. Büyükannelere torun bakım desteği uygulamasının ilk önce pilot iller olan İzmir, İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Antalya, Konya, Ankara, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep illerinde uygulanacağı ve Şubat ayı itibariyle başvuruların yapılabileceği açıklandı. Pilot illerle yürütülecek olan 6 aylık deneme süresinden sonra da büyükannelere torun bakım desteği projesinin tüm illerde yürürlüğe konulması planlanıyor. Proje planına göre anneanne ve babaanneler Mart ayı itibariyle torunlarına bakacak ve Nisan ayında büyükannelere torun bakım desteği adı altında ilk maaşlarını alacaklar.

Teyzesizsiniz.com ailesi olarak yaptığımız araştırmalara göre başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK Müdürlükleri ve İŞ-KUR Müdürlüklerine yapılabilecek. 65 yaşından küçük olup, doktor raporuyla torunlarına bakabileceklerini ispatlayan 0-3 yaşında toruna sahip büyükanneler, bakım desteği projesi kapsamında maaş alabilecekler.

Ayrıca “Çalışan Annelere Bakıcı Desteği” yazımıza da mutlaka göz atın!

Büyükannelere Torun Bakım Desteği Projesinden Yararlanma Şartları

 • Türk vatandaşı olmak
 • Pilot illerden birinde ikamet ediyor olmak
 • Çocuk ve annenin aynı evde fakat büyükannenin il sınırları içinde başka bir evde oturuyor olması
 • Başvuru tarihi itibariyle bakılacak çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması
 • Annenin en az 18 yaşında olması
 • Annenin sözleşmeli ve sigortalı olarak özel sektörde çalışıyor olması ve destek süreci boyunca işten ayrılmaması
 • Annenin doğum izni süresini doldurmuş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması
 • Anne ve babanın maaşlarının belirlenecek üst sınırı aşmaması
 • Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar akrabalık ilişkisinin bulunmaması
 • Destek süreci boyunca çocuk bakıcısı adı altında başka bir yardımcının bulunmaması
 • Büyükannenin çocuk bakımını etkileyecek fiziksel ve ruhsal bir probleminin olmaması
 • Bu şartlara sahip kişilerin büyükannelere torun bakım desteği başvurularının Bakanlık tarafından kabul edilmesi ile birlikte belirtilen şartları taşındığına ilişkin resmi bir belge istenecek. Bu şekilde büyükannelere torun bakım desteği projesine başvurunuzu tamamladıktan sonra Mart ayı itibariyle torun bakımı işine başlayıp Nisan ayında da ilk maaşınızı alıyor olacaksınız.

Bakım Desteği Projesinden Yararlanacaklar Nasıl Başvuru Yapacaklar?

Başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sayfasında bulunan başvuru formunun doldurulması suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır. Eğer internetten başvuru yapamıyorsanız, bulunduğunuz ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü kurumuna büyükannelere torun bakım desteği konusunda başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurular 09.02.2017 tarihi itibariyle başlamış olup 28.02.2017 tarihinde sona erecektir.

Son tarihin 28.02.2017 olduğunu unutmayın, eğer yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız vakit kaybetmeden büyükannelere torun bakım desteği projesine başvurunuzu yaparak bu fırsattan yararlanın. Büyükannelere torun bakım desteği sayesinde hem anneler rahat bir nefes alacak hem de büyükanneler maddi destek almış olacaktır.

2018 yılı için bu şekilde desteğin devamı için bir açıklama yapılmamıştır fakat talep çok arttığı taktirde yeniden gündeme gelme ihtimali bulunmaktadır. Sizce devam etmeli mi, hangi şehirlerde bulunmalıdır?

İlgili mesajlar
3 Yorumlar
  • Fatma
  • 9 Mayıs 2017

  Başvuru için bir kez daha şans verilsin.süreyi kaçırdığımız için yararlanamıyoruz. Bir kereye mahsus olmamalı başvurular!

  Cevapla
  • Hatun
  • 10 Mayıs 2017

  Guzel bi proje fkat annem torununa bakiyo ablam calisiyo lakin annenin ayni is yerinde bir sene sigortali olmasi sartmis bu cok sacma kimse kusura bakmasin ama destek olmayinca birakacak kimse olmayinca bu kadin nasil ise girebilecek ki anneme biraz yakin tasindi sirf gecim skintisindan calismak zorunda oldugu icin bnce bi sene ayni is yerinde sigorta sartini kaldirsinlar belki o anne yeni girdi belki 9 ay oldu gireli bi hak taniniyorsa ortaya bu tum calisan annelere olmali.

  Cevapla
  • Hatun
  • 10 Mayıs 2017

  Ve suda var cocuk 3 yasina kadar gelince niye cocuk 3 yasindan sonra yiyip icmiyormu farkli birseymi cikiyo ortaya ne oluyo 3 yasindan sonra anneyemi ekstradan katkida bulunuyo en azindan cocuk bi okula baslasin hic degilse anne o zaman zarfi icinde kndini toparlamis olur belki

  Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*