BÜYÜK ANNE-BABALARIN TORUNLARINDAN ÖĞRENEBİLECEĞİ 10 ŞEY

BÜYÜK ANNE-BABALARIN TORUNLARINDAN ÖĞRENEBİLECEĞİ 10 ŞEY

Çocuklar garip şeyler söyleyip yapabilirler, özellikle büyük anne-babalarının gözetimindeyken… Fakat yetişkinler günümüz çocuklarından birçok şey öğrenebiliyor. Torununuz ister 2 yaşında ister 22 yaşında olsun, üzerine konuşabileceğiniz bazı öneriler.

1. Günümüz Etkinlikleri

Bazen, yetişkinler zaman ilerledikçe ve alıştıkça dünyadan kopmaya başlarlar. Torununuza hayatında neler olduğunu, hangi müziği dinlediğini, izledikleri son filmi sorarak kendinizi bilgilendirin. Bilgilenmek her zaman iyi bir şeydir ve torunlarınızdan bir şeyler öğrenmek daha da güzeldir.

2. Özgüven

Genç çocuklar her şeyi kendileri yapmak isterler çünkü yapabileceklerine inanırlar. Bunu azim ve fedakarlığa bir örnek olarak kullanın. Aklınıza koyduğunuzda neler yapabileceğinizden siz de şaşırabilirsiniz.

3. Masum Gözetim

Çoğu çocuk aklına ilk gelen şeyi söylediğinde yetişkin aile üyeleri tarafından utandırılır. Çocuklar diğerlerinin fark etmediği şeyleri fark edebilir, çünkü dünyaları her gün daha yeni ve farklıdır.

Dünyaya torununuzun gözünden bakmaya çalışın, ne kadar mükemmel olduğuna şaşıracaksınız.

4. Günümüz Aile Hikayeleri

Büyük anne-baba olarak, 40 yıl önce aile içinde olan her şeyi bilebilirsiniz fakat torununuzun geçen hafta dışarıda oyun oynarken ne kadar komik şeyler yaşadığını bilemezsiniz. Çocukları herkesi bir araya getiren ve onları mutlu eden küçük aile hikayelerini anlatmaları için teşvik edin. Bazen küçük anıla en eğlendiğiniz anılar olabilir.

5. Endişesiz Eğlence

Torunlar sürekli hareket halindedir ve sürekli eğlence ararlar. Emekliliğinizin endişe verici altın yıllara dönüşmesine izin vermeyin. Torununuzun yaptığı gibi yapın, unutmak için öğrenin ve saçma sapan şeyler yapın. Torununuzla eğlenceli ve endişesiz gençlik yıllarınıza döneceksiniz ve en az sizin eğlendiğiniz kadar onlar da eğlenecektir.

6. Sabır

Sürekli sizden öneri alınmasına alıştığınızda, torununuzu dinlemek biraz zor gelebilir. Anne-babalar her zaman öğrenecek sabra sahip gibi görünürler ama büyük anne-baba olduğunuzda bebeklik ve okul çağı yaşlar çok uzakta kalır. Torunlar büyük anne-babalarını büyük gerçeklikle yüz yüze getirir. Çocukların eğlenceli saçmalamalarına izin verin, bu sabırlı bir dinleyici olmanıza şans tanır ve her yaşta güzel bir yetenektir.

7. Koşulsuz Sevgi

Genç çocuklar koşulsuz sevgiyle doludurlar. Bazen hiç hak etmediğinizi ya da ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile, bırakın öyle olsun ve sizi sevdiklerini söylemelerine şans verin. Bu kelimeye daha iyi başka kim kullanabilir?

8. Hayat Kısa

Birkaç yıllık hayat deneyimine sahipken, çocuklar sonra diye bir seçeneğin olduğunu bilmezler. 20-30 yıllık anılara sahip olan çoğu büyük anne-baba, hayatın sonsuz olmadığını unutur çünkü üzüntüyü de mutluluğu da aynı anda gördüler. Torunlarınızın gençlik heyecanını avantaj olarak alın.

9. İletişim ve Teknoloji

Torunlar dijital çağda yetişiyorlar. Çoğunlukla bir ellerinde iPhone diğer ellerinde içecekleriyle gezerler. Ve e-mail, Facebook, Twitter ve geçmiş 10 yıl içindeki yenilikleri öğrenmek için araştırma yapabilirler. Eğer günümüz teknolojilerinden anlamıyorsanız, bu şeyleri he gün kullanan torununuzdan bir şeyler öğrenmeye ne dersiniz? Bu teknolojilerin avantajlarından yararlanın ve sevdiğiniz kişilerle iletişim kurmak için kullanın.

10. Oyunlar

Siz büyürken oyun kartlarının standart olması yeni oyunları nasıl oynayacağınızı öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Dokunmatik ekran ve hareket sensörlü teknoloji, öğrenmesi kolay ve eğlenceli yeni jenerasyon oyunları meydana getirdi.

Bir önceki yazımız olan AİLENİZİN YEMESİ GEREKEN 9 SÜPER YİYECEK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*