BURNU TIKALI BEBEĞE YARDIMCI OLACAK 8 YÖNTEM

BURNU TIKALI BEBEĞE YARDIMCI OLACAK 8 YÖNTEM

Bebeğiniz tıkalı burnuyla sorun mu yaşıyor? Yalnız değil. Çocuklar genellikle yılda altı veya sekiz kez soğuk algınlığı geçirir, bunların bir kısmı da ciddi burun tıkanıklığına neden olur. Bebeklerde burun tıkanıklığı, anne-babalar ve çocuk bakıcıları için korkutucu olabilir.

İşte burnu tıkalı bebeğinizin nefes almasına yardımcı olacak sekiz yöntem, bunları kendinizde de uygulayabilirsiniz:

1. Sorunun Köküne İnin

Çocuğunuzun burun tıkanıklığının altında yatan nedeni bilmek, tedavinin kilit noktasıdır. Burun tıkanıklığına, üst solunum yolu enfeksiyonu, alerjiler ve sinüs enfeksiyonu neden olabilir. Soğuk algınlığı belirtileri arasında burun akıntısı, ara sıra hapşırma, öksürme ve ateş yer alır. Bebeğiniz her zamankinden daha huysuz olabilir ve beslenme problem yaşayabilir. Soğuk algınlığı genellikle 5-10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Bir diğer yandan alerji, hapşırma, burun kaşıntısı, kaşıntılı ve sulu gözlere sebebiyet verir. Şüphelendiğiniz herhangi bir alerji durumu varsa, çocuk doktorunuza başvurunuz. 10 günden fazla süren soğuk algınlığı belirtileri, tıbbi tedavi gerektiren bir sinüs enfeksiyonudur.

2. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Damla Kullanın

Burun damlası, burun tıkanıklığına karşı yapacağınız ilk hamle olmalı. Bebeklerde burun tıkanıklığı’nı gidermenin en iyi yolu, tuzlu burun damlaları kullanmaktır. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve çenesinden kafasını hafifçe geriye doğru itin. Her bir burun deliğine yavaşça iki-üç damla burun damlası damlatın.

3. Burun Adaptörü Yardımıyla Burnu Açın

Bebekler için kullanılan burun adaptörleriyle tıkanıklığı giderin. Tüm havayı toplamak için adaptörü sıkın ve ardından ucunu bir burun deliğine yerleştirin. Mukusu çekmesi için adaptörü yavaşça bırakın. Adaptörü temizleyin ve aynı işlemi diğer burun deliğine uygulayın.

4. Buhar Banyosu Yaptırın

Buhar, küçük çocukların tıkalı burunlarındaki mukusu rahatlatmaya yardımcı olur. Biraz buhar oluşturmak için birkaç dakika sıcak duş alın. Ardından, buharlı banyoda bebeğinizle birkaç dakika oturun. Sadece duştan gelebilecek sıcak suyun bebeğinize sıçramadığından ve onu yakmadığından emin olun.

5. Soğuk Hava Nemlendiricisini Çalıştırın

Kuru hava, tıkalı burnu daha kötü yapar. Soğuk hava nemlendiricisi çalıştırmak, havayı nemlendirir ve bebeklerde burun tıkanıklığı sorununu rahatlatır. Sadece nemlendiriciyi temiz tutmak için titiz olun, burun tıkanıklığını daha da kötüleştirecek küf oluşumdan kaçının.

6. Bebeğinize Bol Su İçirin

Bol su tüketmek, mukusu hafifletir. Bebeğinizin yeme problemi varsa veya emzik almak istemiyorsa her yemekten önce tıkanıklığı hafifletmek için burun damlası ya da burun adaptörü kullanın ve mümkün olduğu kadar su içirin.

7. Bebeğinizi Dik Tutun

Bebeğinizi dik tutmak, mukusun giderilmesine yardımcı olur. Bebeğinizi dik pozisyonda tutun ya da araba koltuğuna oturtun böylece biraz dinlenip rahatlayabilir.

8. Tahrişten Kaçının

Muhtemelen zaten yapıyorsunuzdur fakat yine de bebeğinizi tıkalı burnunu tahriş edip kötüleştirebilecek sigara dumanından uzak tutun.

Burnu tıkalı bebeğin uyumasına yardımcı olmak için bunlardan birini uyumadan önce yapın. Aynı zamanda, bebeğinizin başını yükseltebilirsiniz, böylece bebeğiniz uyurken daha rahat nefes alır. Tabi bebeğinizin yatağında dönmesi çok kolaydır bu nedenle ona göz kulak olun.

Bebeğinizin burun tıkanıklığına bağlı olarak yüksek ateşi varsa, çocuk doktorunuza başvurun. Bu daha ciddi bir durumun uyarıcısı olabilir. Çocuğunuzda öksürükle beraber, yeme-içme sorunu varsa veya tıkanıklık 10 günden fazla sürerse çocuk doktorunuza başvurun.

Bir önceki yazımız olan AİLELERİN ÇOCUK BAKICISI ÖZGEÇMİŞLERİNDE BAKMASI GEREKEN 5 ŞEY başlıklı makalemizde bakıcı özgeçmişi, Çocuk Bakıcısı ve Özgeçmiş hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*