BOŞANAN ANNE-BABALAR İÇİN ÇALIŞACAKLARA 10 ÖNERİ

BOŞANAN ANNE-BABALAR İÇİN ÇALIŞACAKLARA 10 ÖNERİ

Çocuklar için en iyi olanı yapmak için işe başlamadan önce sahip olmanız gereken bazı özel bilgiler nelerdir? Görüşme süresince ne sormalısınız? Dikkat etmeniz gereken fazladan güvenlik önlemleri nelerdir?

Boşanan anne-babalar için çalışanlara on öneri:

1. İlk Gününüzde Görüşme Boyunca Neler Soracağınızı Bilin

Her iki taraf da çocuk için koyulacak kurallar ve bunları çocuk bakıcısına iletme konusunda net değillerse problemler ve çekişmeler artar. Bu disiplin yöntemlerini, ziyaret programlarını ve neye izin verilip neye verilmeyeceği konularını içerir. Bunun gibi sorular sorun:
Çocuklar için yerel vesayet anlaşması nasıldır?
Bu anlaşma şartlarına sıkı sıkı bağlılar mı yoksa esneklik var mı?
Bu anlaşmadan sorumlu olacak mıyım? Öyleyse, bu durumlar dostça olacak mı?
Anlaşmaya göre ziyaret günü olmayan anne-baba çıkagelirse ne yapmalıyım?
Sizi nelerin beklediğini net olarak anlayın. Çocuklar için olan kuralları anladığınızdan emin olun. Herhangi bir kuralın mantıklı olmadığını düşünüyorsanız, anne-babayla bunu tartışın.

2. Özel Bir Program Oluşturun

Genel beklentilerle beraber, sadece planlanan ziyaretler için değil, aktiviteler, randevular, ev ödevi saatleri, televizyon saatleri ve bilgisayar izni için de bir takvime sahip olmak önemlidir.

3. Ziyaret Programının Bir Kopyasını İsteyin

Bu programı her iki tarafın da kabul etmiş ve imzalamış olması gerekir. Eğer anne-babalardan biri çocukları almaya gelirse ya da ziyarete gelirse, program gerçekte ne zaman izinli oluğunu gösterecektir.
Eğer program sizin bilginiz olmadan değiştirildiyse, çocuklar ayrılmadan önce değişikliği yapan ebeveynle iletişime geçin. Eğer aile ilişkileri dostça ve rahat değilse, anlaşma gereği çocuk bakıcısı direk olarak sorumlu olacaktır.

4. Çocuklarla Başka Kimin Görüşebileceğini ve Konuşabileceğini Öğrenin

Bazı anne-babalar çocukların sadece bir özel kişiyle konuşmasına ve görüşmesine müsaade ederler, geri kalan herkes anne-baba evdeyken telefonla aramalıdır.

5. Önemli Telefon Numaralarını Not Alın

Tüm çocuk bakıcılığı işinde olduğu gibi, acil bir durum olduğunda iletişime geçmeniz gereken numaraları bilin. Bir boşanma durumunda, her ev için farklı acil numaralar olabilir.

6. Boşanma İle İlgili Sorulara Hazırlıklı Olun

Çocuklar doğal olarak merak eder ve anne-babalarına sormak yerine bu can yakıcı sorularını bakıcılarına sormayı tercih ederler. İşvereniniz bunlarla nasıl baş etmenizi istiyor?
Boşanmanın nedeniyle ilgili tüm konuşmalarda açık olun. Eğer peş peşe sorular soruyorsa, nedenini açıklamaları içi anne-babasıyla konuşmasını önerin.

7. Anne-Babalarla Aranıza Sınır Koyun

Çocuk bakıcıları genellikle kendilerini anne-baba arasında gidip gelen garip durumlarda bulurlar. Duruma göre, “Ahmet’e selam söyle” iyi olabilir, ama “Mert’e iki hafta önceki ödemesini kontrol etmesini söyle” sınırı aşmaktır. Bir çizgi çekin. Her iki tarafında anne-baba arasındaki iletişimin onlar arasında kalması gerektiğini bilmelerini sağlayın.

8. Tarafsız Kalın

Ne kadar zor olursa olsun, temelde evde duyduğunuz ve gördüğünüz her şeye tarafsız kalmalısınız ya da her iki taraf içinde negatif bir şey söylememelisiniz. Tartışmanın içine çekilmek istemediğinizi ve seçenek sunmanın sizin işiniz olmadığını her iki tarafa da hatırlatın.
Ve çocuklarla yalnız kaldığınızda, her iki tarafın da onları çok sevdiğini söyleyerek moral verme şansını kaçırmayın.

9. Ne Zaman Otoriteyi Elinize Alacağınızı Bilin

Tarafsızsınız ama çocukların tehlikede olduğunu anladığınızda tabi ki onları ortamdan uzaklaştırmalısınız. Sır tutmayın ya da gizli aktiviteler katılmayın. Eğer biri çocuklar için etik olmayan ve sağlıksız bir şey yapmanızı isterse, yapamayacağınızı söyleyin. Eğer bir usulsüzlük görüyorsanız, bunu bildirmelisiniz.

10. Tehlike İşaretleri Arayın ve İçgüdülerinize Güvenin

Çoğu garip ve tehlikeli durumu kararlarınızı kullanarak önleyebilirsiniz. Eğer onları bir arada görme şansınız varsa ve oldukça tartışmalı geçiyorsa ya da birbirleri için negatif konuşuyorlarsa, bunun ortasında bulunmak istemeyebilirsiniz.
Aile içi şiddet var mıydı? Güvenliğiniz tehlikede olabilir mi? Herhangi bir şeyle ilgili rahatsız hissettiğiniz bir durumda, bu yolda devam edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLARA BOŞANMAYI NASIL AÇIKLAYABİLİRSİNİZ başlıklı makalemizde Aile, Boşanma ve Çocuk Bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*