BİR ÇOCUK BAKICISIYLA DENEME SÜRECİNİ NASIL AYARLARSINIZ?

BİR ÇOCUK BAKICISIYLA DENEME SÜRECİNİ NASIL AYARLARSINIZ?

Yeni bir çocuk bakıcısı tutmadan önce, iyi biri olacağına inanmak istemeniz oldukça doğaldır. Bu konuda size yardımcı olacak en güzel yöntem bakıcı deneme süreci ayarlamaktır. Deneme sürecinde yapacağınız gözlemler altın değerindedir.

Adaylarla mülakat yapabilirsiniz ve referanslarından da tam not almış olabilir. Fakat bunlar, adayın size tam olarak uygun olacağını göstermez. Çünkü her çocuğun ihtiyaçları ve kişilikleri farklıdır. Deneme süreci yapıp görmeden kimin sizin için en iyisi olduğunu bilemezsiniz.

Yeni bir çocuk bakıcısına hazır mısınız? İşte kolay bir deneme süreci için 10 adım;

1. Referansları Kontrol Edin

Bir adayda karar kıldığınızda size en uygun olan kişi olduğunu düşünürsünüz. Ama yine de referanslarla konuşun ve bakıcı deneme süreci boyunca geri planda kontrol yapın.

2. Çocuk Bakıcılığını Konuşun

İlk görüşmenizde bakıcıya deneme süreci ayarlamak istediğinizi söyleyin. Onunla çalışmakla neden ilgilendiğinizi duymalarına izin verin. Deneme süresi, her iki tarafın da kalıcı bir işe alım konusundaki düşüncelerinin değişip değişmeyeceğini görmelerini sağlar.

3. Bir Programda Karar Kılın

Yeni bir çocuk bakıcısıyla deneme süreci gerekli olduğunu hissettiğiniz sürece devam etmelisiniz. Bu adayın işi hallettiğini ve ailenize uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Özel ihtiyaçlarınıza göre, deneme süresi birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Uzmanlar iki ya da beş günlük deneme süresinin yeterli bir süre olduğunu söylüyorlar. Ve deneme sürecinin asıl programa mümkün olduğu kadar yakın olması gerektiğini de belirtiyorlar. Örneğin, hafta içi olacak olan bir pozisyonsa, hafta sonu geceleri yapılan bir deneme süresi faydalı olmayacaktır. Bu şekilde deneme süreci ile hem aile hem de bakıcı genel rutin hakkında fikir edinmiş olacaktır. Çocuk bakıcısına deneme süresinin ne kadar sürebileceğini söylediğinizden de emin olun.

4. Yazıya Dökün

Herkesin deneme sürecinden aynı beklentileri olduğundan emin olmak için şartları yazılı olarak bildirmekte fayda vardır. Deneme süresinin son günü, çalışma saatleri, maaş zam oranı gibi detayları da ekleyin. Bu sizin oluşturmuş olduğunuz bir sözleşme olabilir.

5. Maaş ve Vergileri Konuşun

Deneme süresi boyunca, kesin pozisyon için sözleşmenizde belirttiğiniz gibi kabul ettiğiniz oranı bakıcınıza ödeyin ve vergileri düşün. Deneme süresi olabilir ama sonuçta çalışmış oluyor. Bu yüzden vergi sürecini en başından başlatmak sonrasında başlatmaktan daha kolaydır.

6. Rutini Öğretin

Rutini öğretmek ve görevleri nasıl yaptığını görmek için birkaç gün bakıcının gölgesi olmalısınız. Bu, bakıcıya işlerinin bir parçası olarak yapmak istemeyebileceği görevler hakkında konuşma imkânı verecektir.

7. Gözlemede Kalın

Yeni bakıcı en azından aranızda bir bağ oluşana kadar rahat olmayabilir. İdeal olarak, bakıcı ve bakıma ihtiyacı olan kişi arasındaki gerekli bağları oluşturmak için deneme süresi içinde iyi bir rol oynamalısınız. Yeni bakıcının rutinin gerektirdiği sorumlulukları alabilmesi için birkaç gün ayırın. Deneme sürecinde bakıcınız çocuğunuza bakarken evin kalan işlerini kendiniz halletmelisiniz. Böyle hem çocuğunuz hem de bakıcınız deneme süresinde gereken bağı oluşturmuş olacaklardır.

8. Öğleden Sonraları İzin Verin

Öğleden sonraları ayrılmak için yeterli güveni aldıysanız, bakıcıya tek başına çalışma şansı verebilirsiniz. En azından anne-babadan biri her zaman evdeyse, ebeveynlere en azından birkaç saat evden uzakta kalmalarını ve bakıcının bu zamanı nasıl kullandığını görmelerini öneriyor uzmanlar.

9. Nasıl Geçtiği Hakkında Konuşun

Deneme süresinin sonunda, bakıcıyla konuşmak için bir zaman ayarlayın. Hislerini, sizin açınızdan nasıl gittiğini tartışın. Bu tüm sorularınızı ve endişeleriniz hakkında konuşmak için harika bir zamandır. Eğer bir şeyler iyi gitmediyse, yollarınızı ayırabilirsiniz.

10. Deneme Süresine Son Verin

Eğer herkes durumdan memnunsa, deneme süresine son verin ve resmi bir teklif yapın. Gerekliyse iş sözleşmesi yapın. Her şeyin iyi gittiğinden emin olmak için yine de düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bir aylık günlerinizi ayarlayın ve daha büyük konular hakkında konuşmak ve hedefler koymak için yıllık inceleme yapın.

Size en uygun adayı bulmanız yolundaki en önemli zaman olan bakıcı deneme süreci hakkında sizler için derlediğimiz pratik bilgiler umarız faydalı olur. Unutmayın, bakıcınız ne kadar mutluysa, çocuğunuz da o kadar mutludur!

Bir önceki yazımız olan BİR ÇOCUK BAKICISI İLE NASIL MÜLAKAT YAPARSINIZ? - SORU LİSTESİ başlıklı makalemizde Çocuk Bakıcıları ve Mülakat hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*