BİR ÇOCUK BAKICISI OLARAK İSTİFA ETMEK İÇİN 7 ADIM

BİR ÇOCUK BAKICISI OLARAK İSTİFA ETMEK İÇİN 7 ADIM

Bir işten çıkmak hiç kolay değildir. Fakat kariyerinizi geliştirecek daha iyi bir yol varsa ya da çalışma çevreniz değiştiyse, bazen bu kararı vermek en iyisidir.

Ailelerle daha çok iletişim halinde olduğunuz çocuk bakıcısı işinden çıkmak biraz daha zordur. Öyleyse, mümkün olduğunca az etkileyerek ve etkilenerek nasıl işten çıkarsınız?

Karar verme vakti geldiğinde bir çocuk bakıcısı olarak işten çıkarken yapmanız gereken 7 adım aşağıdadır:

1. Hazırda Bekleyen Yeni Bir İşe Sahipseniz

İşten çıkmadan önce emin olduğunuz bir iş başvurunuz ya da hazırda bekleyen bir iş olduğundan emin olun. Ortada hiçbir şey yokken eski işinizden çıkarsanız ve sonrasında bir iş bulamazsanız sıkıntıya girersiniz. İleriye dönük patronlar sizi umutsuzluğa sürükleyebilir ve keyfinizi kaçırabilir. İşsiz olmak ilerideki işverenlerde neden işsiz olduğuna dair merak uyandırır ve sizinle ilgili bir problem olup olmadığı şüphesine düşerler.

2. Sıkça Haber Verin

İşverenleriniz için çeşitli çocuk bakıcılığı hizmeti verdiniz ve her zaman kolay olmayan yeni bir iş bulma zamanı geldi. Haber vermemek işvereninizi zor duruma sokacaktır ve sizin hakkınızda kötü bir izlenim bırakacak. İki hafta öncesinden belirtmek uygundur.

3. Birebir Haber Verin

Şimdiki işinizden daha profesyonel bir işe geçme kararı verdiğinizde bunu birebir söyleyin. İşinize önem verin ve ayrılma kararı aldığınızda bunu işvereninize bir an önce söyleyin.

Mesaj ya da mail atmak gibi teknik olarak yapılan bildirimler duygularınızı ve düşüncelerinizi doğru şekilde yansıtmaz ve işvereninizin hakkınızda olumsuz düşünmesine neden olur. Doğru olanı yapın, gözlerine bakarak işten ayrılma vaktinizin geldiğini söyleyin. Bu şu anki işvereninize olan sadakatinizi, güvenilirliğinizi ve ne kadar profesyonel olduğunuzu ortaya koyar.

Eğer istifa mektubu aracılığıyla bunu yazarak yapmak istiyorsanız, yine de mektup hakkında kişisel bir konuşma yapmak zorundasınız.

4. Profesyonel Olun

Her zaman kibar, anlayışlı ve profesyonel olun. İşvereninizle saygı ve sevgi çerçevesi içerisine olmak istersiniz. Onlarla çalışma fırsatı verdikleri için teşekkür edin. Onların elemanı olarak geçirdiğiniz zamanda neler tecrübe ettiğinizi anlatın. Açık ve dürüst olun. İşinizden nefret etseniz bile, mutlu olduğunuzu belirtebilirsiniz.

5. Çocuklara Dikkat Edin

İstifa bir yetişkin konuşmasıdır, bu yüzden zamanınızı işvereninizle yüz yüze konuşmak için ayarladığınızdan emin olun. Konuşurken bunu çocuklara nasıl anlatacağınızı sorun. Ebeveynlerin ön ayak olmasına müsaade edin. Çocuklar öğrendiğinde, istifa kararınızla ilgili nasıl konuştuğunuza dikkat edin.

6. Duygularınızı Bir Kenara Bırakın

“Benim için değişiklik yapma vakti geldi” ya da “artık başka bir şey yapma vaktinin geldiğini düşünüyorum” gibi geniş bir perspektifte konuşmayı doğal olarak sürdürün. Şu anda detaylar önemli değildir ve duyguları incitebilir. Mutlu bir şekilde davrandığınızda işvereninizin davranışları da aynı şekilde olacaktır.

7. Son Maaşı Sorun

Yaptığınız her iş için ödeme yapıldığından emin olun. Son maaş çekim işlemleri ile ilgili kanunlar her bölgede farklılık gösterebilir ve işten çıkma ya da çıkarılma durumunuza göre değişebilir.

Nasıl olursa olsun, işten çıkma kararınızı bildirmek her zaman zordur. Konuşmanın sizin, işvereniniz ve maaşınız açısından daha kolay ilerlemesi için bu önerileri takip edin.

Bir önceki yazımız olan BEBEKLİK DÖNEMİNDE ANNELERİN ACELECİ DAVRANDIĞI 7 KONU başlıklı makalemizde Anneler ve Bebekler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir