BİLİNMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ HASTA BAKICI GÖREVLERİ

BİLİNMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ HASTA BAKICI GÖREVLERİ

Bakım planı oluşturmak, ilaçları takip etmek ve yemeklere yardım etmek tipik hasta bakıcı görev ve sorumluluklarından sadece birkaçıdır.

Hasta bakıcı görevleri geniş kapsamlıdır. Bir an gelir hasta bakıcı, akşam yemeği için alışverişe çıkmak, halıyı temizlemek, eczacıyla hastanın ilaç dozunu tartışmak ya da özel bir randevu için hastanın ulaşımını sağlamak zorunda kalabilir. Hasta bakıcı, ister aileden biri ister profesyonel biri olsun bakım konusunda sürekliliği sağlamaktan sorumludur.

Tüm bu sorumlulukları tek başına yerine getirmek zor olabilir bu nedenle, ücretli veya ücretsiz yardım alıyor olmak en iyisidir. Hasta bakıcılar, hem anne-babanız, eşiniz, oğlunuz, torununuz, komşunuz hem de yardımcınızdır. Yaşlının durumuna göre her gün değişkenlik gösterebilen zorlu bir iştir.

Yaşlıların bir kısmı kendi evlerinde yaşlanma şansına sahip değillerdir, böyle durumlarda hasta bakıcı yardımına ihtiyaç vardır. Yapılan araştırmalara göre, 2040 yılına kadar 350.000 ücretli hasta bakıcı sıkıntısı mevcut, bu nedenle aileler, sevdiklerinin bakımını sağlayabilmek için bir plan yapmalıdır.

Hiçbir yaşlının ihtiyaçları birbiriyle aynı değildir, her bireyin bakıcı gereksinimleri farklıdır. Bununla birlikte aşağıda belirtilen görevlerin çoğunun, hasta bakımı kapsamında gerçekleştirildiği varsayılabilir.

Evde hasta bakımında ortak olan görevler:

1. Ev Yönetimi ve Bakım Planlama

Bir bakıcıya bakılacak kişiyle ilgili sorumlulukların ne kadarının verileceğine karar vermek zor olabilir. Tüm görevleri aksaklık olmadan gerçekleşebilmesi, ev ve ağlık sorumluluklarının yönetilebilmesi için bir plan oluşturulmalıdır. Bu plan, sağlık ekipleri, aile üyeleri ve bakım sağlayacak kişilerle birlikte oluşturulmalıdır. Bakım için tüm beklentilerin gerçekleşebilmesi için yeteri kadar zaman ve bütçe ayrılmalıdır.

2. Tıbbi Savunuculuk

Bakıcıyı denetleyen bir üst doktorun olması her ne kadar yararlı olsa da, aile üyeleri ve bakıcılar hasta bakımı konusunda daha büyük sorumluluğa sahip olan kişilerdir. Hayati bir tehlike olmadan önce problemlerin belirlenip ele alınması için bu önemlidir. Bir bakıcı ayrıca, hastanın hastane masraflarından fazla ücret alınıp alınmadığından, bakım planına uygun tedavi görüp görmediğinden emin olmak için sağlık sigortası belgelerini, faturaları ve doktor reçetelerini kontrol etmelidir.

3. Reçeteli İlaç Takibi

İlaç takibi de bakım hizmetlerinin kapsamına girdiğinden, her şeyin tek bir kişinin takibinde olması en iyisidir. Fakat insanlar yaşlandıkça ilaç listeleri de hızla büyüyebilir. Bazı hastalar tek seferde yaklaşık bir düzine kadar ilaç almak zorunda olabilirler ve bu çok sayıdaki ilaçların takibi, güncellenmesi ve kullanımı için özel bir bakıcıya ihtiyaç duyulabilir. Tutulacak bakıcı, ilaç tedariğini düzenli olarak kontrol etmelidir, ağır reçeteli ilaçları günlük olarak saymalıdır.

4. Kişisel Hijyen ve Bakım Sağlama

Birçok yaşlı için sağlanan bakım hizmeti, günlük hayatlarındaki temel görevleri yerine getirebilmelerine yardımcı olur. Banyo, tuvalet veya saç yıkama konusundaki yardımlar, yaşlılar için büyük bir adımdır. Bu durum hassas bir konu olduğundan, bakıcının hastaya doğal ve kibar davrandığından emin olun. Yaşlıların hijyen bakımının iyi bir şekilde yapılabilmesi için bakıcının sertifikaya sahip olmasını tercih edebilirsiniz.

5. Beslenme Yönetimi

Hasta bakıcıdan yemek yapmasını istemek yeterli değildir. Gerçek şu ki, yaşlıların çoğu iştahlarını kaybedip daha az yediklerinden yemeklerinin mümkün olduğunca en iyi seviyede olmalıdır. Yemekleri seçilirken, ilaçlarıyla etkileşime girip girmeyeceğinin, yüksek tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklarını daha da kötü edip etmeyeceğinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Bakkal alışverişi, yemek planlaması ya da yemek hazırlığıyla uğraşan her kimse, tüm öğün ve aperatiflerin bakıma ihtiyaç duyan yaşlı aile bireyiniz için en iyi düzeyde olması adına bir uzmanla iş birliği yapması önemlidir.

6. Hareket Ederken Yardımcı Olma

Yaşlının tekerlekli sandalyeden tuvalete doğru bir şekilde taşınması, düşme riski olan birisinin hareketlerinden düşebileceğinin fark edilmesi gibi özellikler bakım sağlayan kişinin hem evde hem dışarda güvenli bir ortam sağlayabilmesi için önemlidir. Hem bakıcının hem hastanın zarar görmesini önlemek için uygun ve doğru taşıma yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bakıcı bakımını sağladığı kişinin vücuduna zararlar verebilir, bu nedenle doğru bilgiler acı verici hataları önler.

7. Ev Bakımı ve Temizlik

İyi bir bakıcı, temel temizlik ve onarım becerilerine sahip olmalıdır. Ev işlerine yardımcı olma ya da bulaşıkları yıkama konusunda problemi olmamalıdır. Bir tuvalet pistonunun nasıl çalıştığını bilmek ya da bir ampulü rahatça değiştirebilmek, bir bakıcının profesyonele ihtiyaç duymadan, gereksiz zaman ve para harcamadan yardımcı olabileceğinin güzel iki örneğidir.

8. Raporlama ve Yönetim

Tüm bakıcılar, bakımı sağlanan yaşlı için acil sinyallerin farkında olmalıdır. Bakıcılar, sağlık ya da ruhsal durumla ilgili endişe verici bir durum olduğunda bunu hastanın ailesiyle anında konuşmalıdır. Ayrıca basit bir şekilde bu durumların not tutulması, herkesin durumu rahatça kavramasını sağlar. Tüm bakıcılar çalışma esnasında neler yaşandığını belgelemeye istekli olmalıdır, böylece gerektiğinde bunları göstererek ek bakım önerileri sunabilir. Tutulan kayıtların doğru bir şekilde takip edilmesi, aile üyelerinin uzaktayken bile durumu takip edebilmelerini sağlar.

Bu liste eksiksiz bir liste olmasa da, sevdiklerinizin neye ihtiyaçları olduğunu bilebilirsiniz. Sahip olduğunuz bakıcılar, yeni sorumluluklar almaya istekli değilse, eksikliklerin giderilmesi için başka bir bakıcı arayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan MÜKEMMEL YAŞLI BAKICIYI BULMAK başlıklı makalemizde Bakıcı, bakıcı arıyorum ve evde bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*