BEBEKLİK DÖNEMİNDE ANNELERİN ACELECİ DAVRANDIĞI 7 KONU

BEBEKLİK DÖNEMİNDE ANNELERİN ACELECİ DAVRANDIĞI 7 KONU

Bebeğinizin doğum öncesi partisini hatırlıyor musunuz? Annenizin arkadaşlarından “Her anın tadını çıkar.” Yazan binlerce not almışsınızdır. Eminiz ki sizi nelerin beklediğini az çok tahmin ediyordunuz fakat çocuğunuzun hayatında bir sonraki adıma geçmenin heyecanını yaşamamak zordur. Bebeklik döneminde acele eden bir tek siz değilsiniz! Tecrübeli anneler yavaş olmanızı size söylemiştir çünkü her an bebeklik zamanının biraz daha uzun sürmesini dileyeceksiniz.

İşte bebeklik yıllarında aceleci davranan annelerin yedi ortak özelliği:

1. Anne Kelimesi

Her bir şeyler söylemeye çalışmasında, gevezeliğinde, hepsinden önemli tek bir kelime var dinlediğiniz “Anne.” Heyecanla bebeğinizin bu sihirli kelimeyi söyleyeceği günün gelmesi için dua ediyorsunuz. Fakat ardından bebeğiniz bunu anlamaya başladığında farklı hislere bürünüyorsunuz. Gelecek sene de bu kadar hızlı geçerse, karşınızda anne kelimesini söylemede rekorlar kıran bir bebek bulacaksınız karşınızda.

2. Sevimli Oyuncaklar

Bebeğinizin önüne tonlarca oyuncak yığıyorsunuz, onlarla özgürce oynamasını umarak. Henüz sadece 6 aylık olabilir ama fiziksel olarak emekleyerek oyuncaklarıyla oynayacak kadar yetenekli olmadığını kim diyebilir ki? Bir gün gelip yuvadan uçana kadar siz onun tatlı dilli annesi, örnek aldığı kişi ve minnet duyduğu kişisiniz.

3. Başarılı Yürüyüşçü

Oyuncaklar mı? Artık eski birer yoldaş. Şimdi yeni çabanız diğer anne arkadaşlarınızla olan doğum gününden önce ilk yürüyen yarışını kazanmak. Milyonlarca kez “Yürümeye başladı mı?” sorusunu duyarsınız ve ilk adımını atması için sabırsızlanmaya başlarsınız. Sonunda başardığında, Facebook sayfanız tebrik mesajlarıyla dolar. Fakat sonra, teyzeniz arar ve artık daha dikkatli olmanız gerektiğini söyler. Teyzeniz haklı! Bebeğiniz artık durmadan yürüyecek ve tabi siz de peşinden.

4. Lazımlık Eğitimi

Tabii ki, üç günlük tuvalet eğitimi tekniğini başarılı bir şekilde halletmiş ya da yeni yürümeye başlayan bebeğine göz kamaştırıcı bir teknikle eğitimi verebilmiş “o anne” olmak istiyorsunuz. Sizi kim suçlayabilir ki? Bebek bezi değiştirmeyi kimse sevmez fakat lazımlığa zorlamak da doğal olarak olan bir şey değildir. Ve bir pantolona 200 lira veren bir genç olduğunda bu günleri özleyeceksiniz.

5. Oyun Arkadaşları

“Parklardaki çocukların beraber nasıl oynadıklarına bir bak. Bebeğimin bir arkadaşı olması için sabırsızlanıyorum.” Aklınızdan geçen basit düşünceler, değil mi? Öyleyse, diğer 10 aylıklarla arkadaşlık kurmasını istiyorsanız hemen bebeğinizi bir spor salonuna ya da yüzmeye yazdırmalısınız. Fakat tüm çabalarınıza rağmen, arkadaşlarıyla takılmaktansa havlusuyla oynamayı daha ilginç bulabilir. Endişe etmeyin! Çocuğunuz büyüyecek, arkadaşları olacak ve sizin olduğunuzdan daha havalı bir genç olacağını düşünün.

6. Katı Gıdalara Geçiş

Emziriyor olsanız ya da biberon kullansanız da bebeğinizin gerçek yemekler yemesi için sabırsızlanıyorsunuz. Restoranlardaki çocuk menüleri ne kadar da güzel görünüyor, bebeğinizin onlardan birini yediğini görmek istiyorsunuz. Mızmız bir anaokulu öğrencisi olana kadar böyle olmasını isteyeceksiniz. Önüne ıspanak koyduğunuzda pençelerini çıkardığında, tavuk veya et gibi şeyleri saatlerce ağzında çevirdiğinde o sıvı yiyecekler yediği günleri özleyeceksiniz.

7. Büyük Boy Yatak

Bebek telsizinin çalıp sizi uyandırmayacağı bir gece geçirdiğinizi düşünmek ne kadar da güzel. Yeni tarz yarış arabalı yatakları seçerken büyük çaba harcıyorsunuz ve doğru olanı seçtiğinizi düşündüğünüzde, yeni uyku düzeninde sersemleyeceksiniz. Yeni uyku düzenlemesinin her gece sizin yanınızda yatmak olduğunu fark edene kadar böyle düşüneceksiniz.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUK BAKICILIĞI YAPARKEN NE GİYMELİSİNİZ? başlıklı makalemizde Çocuk Bakıcısı, Giyim ve Kıyafet hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*