BEBEKLERDE TIKANIK BURUNUN 5 TEMEL NEDENİ

BEBEKLERDE TIKANIK BURUNUN 5 TEMEL NEDENİ

Yaşınız ne olursa olsun, tıkalı burun can sıkıcıdır. Eğer bebeğinizde bu sıkıntı varsa durum daha da can sıkıcı olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı sorununun beş nedenini ve bebeğinize daha iyi hissetmesi için nasıl yardımcı olacağınıza dair, bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri hakkında size ipuçları derledik.

Bebeklerin burunları genelde tıkalı ve doludur. Peki bebeğin tıkalı burnu ne zaman endişe gerektirir? Burun tıkanıklığının nedenlerini ve bebeğinizi neyin rahatlatacağını bilmeniz oldukça faydalı olacaktır.

İşte burun tıkanıklığının beş yaygın nedeni ve bebeğinizin daha kolay nefes almasına nasıl yardımcı olacağınız hakkında öneriler;

1. Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Nedenleri ve Anatomi

Bebeklerde tıkanıklık genelde, geniz yolunun büyümesinden kaynaklanır. Bu yüzden hava geçemez ya da geniz yolu mukusla dolar. Bebeklerin burunları oldukça küçüktür. Bu yüzden ufacık bir şişkinlik ya da mukus tıkanıklığa neden olabilir. Bazen gerçekten endişe edecek bir şey olmadığında bile bebekler burunları tıkalı gibi ses çıkarabilirler. Tipik tıkanıklıklarda bebek anatomisi etkilidir. Bebeğin burnunu ampul şırıngayla temizlemek iyi bir fikir olabilir. Bebeğinizin yemesinde bir sıkıntı yoksa ve burun tıkanıklığından dolayı çok bunalmış gözükmüyorsa çok fazla endişelenecek bir şey yok demektir.

2. Zayıf Burun Sümkürme Becerisi

Büyük çocuklar ve yetişkinler burunlarındaki mukusu sümkürerek kolayca temizleyebilirler. Küçük bebekler bunu yapamaz. Bu nedenle burunları tıkanıklığa meyillidir. Bebeğin burnunu kolayca ve güvenli bir şekilde temizlemek için bebek burun emici kullanabilirsiniz. Hem kullanışlı hem de bebeğiniz için güvenlidir. Genellikle ampul şırınga da aynı işlevi görür fakat burun emici, tipik şırıngalardan daha kolaydır. Burun emici kullanarak bebeğin burnundaki mukusu çıkarmak anne-babalar için pek hoş değildir fakat iğrenmeye gerek yok çünkü mukusun ağzınıza gelmesini engelleyecek bir filtre mevcuttur.

3. Tahriş

Hava kalitesi önemlidir ve bebeğin tıkalı burnunu gerçekten mahvedebilir. Ortamdaki sıcak, kuru hava sigara ya da yemek dumanı veya diğer çevresel etkenler gibi tahriş edici şeyler bebeğin burnunu tıkayabilir. Uzmanlar anne-babaların her türlü çevresel etkenleri ortadan kaldırmalarını ve bebeğin odası için mümkünse hava nemlendirici satın almalarını öneriyor. Evinizde çalışan temizlikçi varsa, onu da bu konuda bilgilendirin.

4. Yaygın Grip Virüsü

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri arasında grip virüsü de bulunmaktadır. Çoğu zaman bebeklerdeki tıkanıklık onlar için gerçekten acı verici değildir fakat uykularını etkileyebilir. Özellikle yaygın grip virüsüne kapıldıysalar. Eğer bebeğinizin burnu gerçekten tıkalıysa, uzmanlar uyku sırasında bebeğinizin başını yükseltmenizi öneriyor. Bebeğinizi araç koltuğuna oturttuğunuzda ya da sallarken bile dik tutmalısınız. Başın yüksekte ve dik durması mukusun akmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin burnu hala mı tıkalı? Bebekler için olan tuzlu su damlasını deneyin. Bu da bir miktar mukusun dışarı çıkmasına yardımcı olur.

5. RVS

Tıkanan burun bazen basit bir bebek rahatsızlığından daha fazlası olabilir. Şu açık belirtileri öğrenin: bebeğinizin burnu normalden daha fazla tahriş olmuşsa, az yemek yemekle kalmayıp halsizse, gülmek ve eskisi gibi oyun oynamak istemiyorsa ya da normalden fazla uyuyorsa RSV ya da diğer adıyla “respiratuar sinsityal virüs” gibi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. RSV, bebeklerde hiç bitmeyen mukusa neden olan en yaygın hastalıklardan biridir. RSV daha çok prematüre bebeklerde yaygındır. Bu yüzden anne-babalar dikkatli olmalıdır. Grip virüsü bacaklara vurduğunda hemen bir tıbbi yardım almak gerekir.

Bazen bebeklerdeki tıkanıklık bebeğin nefes almasını engelleyebilir, bu bebeğinizi doktora götürmeniz gerektiğinin açık bir belirtisidir. Bu yüzden burun tıkanıklığının nedenleri iyi araştırılmalıdır. Eğer bebeğiniz çokça öksürüyorsa ve rahatlamıyorsa o zaman mutlaka doktora götürmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken daha ciddi bir durum ise burun kanadı solunumudur. Eğer bebeğinizin burun delikleri her nefes alıp verdiğinde genişliyorsa, bu zor nefes aldığının göstergesidir ve acilen tıbbi yardıma ihtiyacı var demektir. Eğer her nefesle ses çıkarıyorsa bu da ciddi bir belirtidir ve anne-babalar bebeklerini hemen doktora götürmelidirler. Bebeğinizin nefes almasıyla ilgili ciddi endişeleriniz varsa doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan ERKEK ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİ NE ZAMAN DURUR? başlıklı makalemizde çocuklara sorular, çocukları tanımak ve Ergenlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*