BEBEK OYUNCAKLARINI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE NASIL TEMİZLERSİNİZ?

BEBEK OYUNCAKLARINI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE NASIL TEMİZLERSİNİZ?

Bebek oyuncakları çabuk kirlenir. Bu konuda bebeğiniz oyuncakları tekrar ağzına almadan önce nasıl derinlemesine temizlik yapacağınızı anlatacağız.
Bebekler ve yeni yürümeye başlayanlar dünyayı keşfetmek için duyu organlarının beşini de kullanan doğal keşifçilerdir. Siz küçüğünüzün çevresi hakkında daha fazla bilgi edinmek için nasıl baktığına, dokunduğuna, duyduğuna ve hatta kokladığına hayret ederken, herhangi bir şeyin tadına bakma ihtiyacı duyacağından endişe ediyor olabilirsiniz. Bebekler için oyuncaklarını, battaniyelerini, mobilyaları ve daha çok güneşin altında duran her şeyi ağızlarına atmaları, yalamaları normaldir, bu yüzden sizin için önemli olan bebeğinizin oyuncaklarını güvenli bir şekilde nasıl temizleyeceğinizdir.
Burada küçüğünüze zararlı olabilecek herhangi bir şeyi kullanmadan bu eşyaları temizlemenin birkaç pratik yolunu göstereceğiz.

Sert Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Çocuklarınızın oyuncaklarının çoğu muhtemelen kauçuk, plastik ve başka ağır malzemelerden yapılmadır. Neyse ki, bu tarz oyuncakları derinlemesine temizlenmesi kolaydır. Hatta bunu eğlenceli hale bile getirebilirsiniz! “Mutfak lavabonuzu oyuncaklarla doldurun, bulaşık deterjanını ve suyu üstüne püskürtün, bu sizin ve yeni yürümeye başlayan bebeğiniz için eğlenceli bir aktivite olacak. Temiz bir diş fırçası da alın ve temizliğin tadını çıkarın. Durulayın ve tamamen kurumaya bırakın.”
Eğer oyuncakları elinizi kullanmadan yıkamak istiyorsanız, bulaşık makinesini kullanabililrsiniz. “Makinenin üst sepetine oyuncakları dizin, bulaşık deterjanını koyun ve yıkayın.”

Yumuşak Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Ne yazık ki yumuşak ve pelüş oyuncaklar salya veya meyve sularıyla ıslandığından emilmeye meyilli oyuncaklardır ve basit çözümlerle dip köşe temizlemek zor olabilir. Neyse ki, “yumuşak pelüş ile doldurulmuş hayvan ve oyuncakları makinenizin hassas programında yıkayıp kurutucuda bekletebilirsiniz.” Bu yumuşak oyuncaklara özgü bir yıkama şekli olduğundan dolayı oyuncakları yıkamadan önce tavsiye edilen yıkama ayarı için bakım etiketini her zaman kontrol etmelisiniz.
Eğer tavsiye edilen ayarları kullanırsanız, çocuğunuzun sevdiği oyuncaklardan zarar görmesini engelleyebilirsiniz ve boylarının diğer oyuncaklara veya kıyafetlere geçmediğinden emin olmak için benzer oyuncakları beraber yıkayın.

Oyuncakları Ne Zaman Atmalısınız?

Ne yazık ki, tüm yumuşak oyuncaklar yıkanamıyor ve bazen sert oyuncaklar onarılamayacak derece zarar görüyor. Eğer ki “oyuncağın yıkanamayacağına dair en ufak bir şüpheniz varsa, mesela çocuğunuz hastalandı ve siz oyuncağı yeteri kadar iyi temizleyemiyorsunuz, o zaman en iyisi o oyuncaktan kurtulmaktır.” Ayrıca kırılmış ve yutma riski olan bütün oyuncakları da atmalısınız.
Çocuğunuzu mümkün olduğunca mutlu ve sağlıklı tutmak istiyorsunuz, bu yüzden bebek oyuncaklarını güvenli bir şekilde nasıl temizleyeceğiniz hakkında endişe duymanız çok normal. Uygulayabileceğiniz farklı girişimler olduğu gibi, bebek oyuncaklarını temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey beyazlatıcı ve başka sert yüzey temizleme ürünleri gibi zehirli temizleyicileri asla kullanmamak. Çocuklarınızın oyuncaklarını her zaman kontrol edip bakım etiketlerini yakından takip etmelisiniz.
Ayrıca, herhangi bir makinenin içinde elektronik bileşenlerle bir araya getirmemelisiniz. En azından elektronik bileşenlerden ayrılabilir olmalıdır, doldurulmuş hayvanlar gibi içinde batarya bulunan oyuncakları çamaşır makinesinde yıkamak hiç güvenli değildir.

Bir önceki yazımız olan ASLA KULLANILMAMASI GEREKEN 14 PROFİL FOTOĞRAFI başlıklı makalemizde İş Ararken ve Profil Fotoğrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*