BEBEK BAKICISI SAHTEKARLIKLARINDAN NASIL SAKINILIR?

BEBEK BAKICISI SAHTEKARLIKLARINDAN NASIL SAKINILIR?

Bebek bakıcısı ararken bakıcı sahtekarlığı’ndan kendinizi koruyun.

Ne yazık ki, sanal sahtekarlık ve dolandırıcılık yaygınlaşmaya başladı. Ve bu dolandırıcılar bebek bakıcısı işi arayan insanları da hedef alıyor.

Sanal güvenlik, Teyzesizsiniz.com’da bizim için oldukça önemli. Bu nedenle, işte başınıza gelebileceklere engel olabilecek, güvenli bir şekilde iş ya da yardımcı aramanızı sağlayacak birkaç öneri;

Bazı Yaygın Sahtekarlıklar

İnternette yaygın olan iki tür sahtekarlık vardır: “fazla ödeme sahtekarlığı” ve “peşin ödeme sahtekarlığı.” Birbirlerine çok benzerler ve dolandırıcılar genellikle şöyle bir şey yaparlar:

Dolandırıcı bir işveren kılığına bürünür ve para göndereceği yalanıyla girişimde bulunur. Genellikle, işveren gerçek olamayacak kadar iyi bir iş teklifiyle mesaj atarak ulaşır.

Mesajı yanıtladığınızda, dolandırıcı oyuncak veya tekerlekli sandalye gibi iş için gerekli bir şeyi satın almanızı ya da bulunduğunuz bölgeden taşınmanızı ister ve bunun için peşin ödeme yapacağını söyler.

Tam isminizi ve adresinizi paylaştıktan sonra, dolandırıcı genellikle büyük miktarlarda bir çek gönderir, parayı almanızı ve bir kısmını da onlara geri havale etmenizi isterler. Elinizde kalacak olan bir miktar parayı da saklamanızı talep ederler.

İşte bakıcı sahtekarlığı burada başlıyor: çek sahte. Ne yazık ki, dolandırıcıya paranın bir kısmını gönderdikten sonra, genellikle her şey için çok geç olduğunun, bankaya da bir miktar ödeme yapmak zorunda kalacağınızın ve dolandırıcılıkla ilgili çeşitli ek ödemeler çıkacağının farkında değilsinizdir. Bazı durumlarda, bu binlerce liralık kayba neden olabilir.

Bunun Bir Bakıcı Sahtekarlığı Olduğunun 6 Belirtisi

İşte bir dolandırıcıyla karşı karşıya kaldığınızın bazı işaretleri:

1. Garip Bir Dil Kullanırlar

Aşırı gramer ve yazım hatalarıyla dolu bir mesaj gönderdiklerine dikkat edin. Bakıcı sahtekarlığı yapan kişilerden gelen mesajlar genellikle hatalı yazılır. Bazı yazım hataları çok büyük bir problem gibi gözükmeyebilir fakat tamamen hatalarla dolu bir mesaj, kırmızı işarettir.

2. İşleri Güçleştirirler

Peşin ödeme dolandırıcılığında, şöyle düşünebilirsiniz: “Peki, neden iki farklı çek yazmadılar? Bu çok daha kolay olurdu!” Hislerinize kulak verin. Eğer evinize bir çek gönderiyorlarsa, bankaya da kolaylıkla bir çek gönderebilirler.

3. Oldukça Sempatik Bir Hikayeleri Vardır

Birçoğumuz insanlara yardım etmek isteriz ve yapabileceğimiz her türlü yardımı sunarız. Acıklı bir hikayenin vicdanınızı etkilemesine izin vermeyin. Hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir.

4. Bilgilerini Değiştirirler

Bakıcı sahtekarlığı probleminde yalanlara ve sürekli değişen bilgilere dikkat edin. Örneğin, dolandırıcı size “çocuklarının” isimlerini söyleyebilir, eğer birçok insanı dolandırıyorsa isimleri mutlaka karıştıracaktır. Eğer biri size Can ve Kaan isminde iki oğlu olduğunu söylüyorsa, başka bir gün isimleri Berk ve Yiğit olacaktır ve bunun tamamen dolandırıcılık olduğunu anlayabilirsiniz.

5. Senaryoya Sadıktırlar

Çoğu dolandırıcı, aynı mail formatını kullanır, bu nedenle işle ilgili detaylı sorular sorarak onları uzaklaştırmaya çalışın. Bir sonraki mailde cevaplarınızı görmezden geliyorlar ve aynı maili size tekrar gönderiyorlarsa, bir dolandırıcıyla karşı karşıyasınız demektir.

6. Sabırsızdırlar

Dolandırıcılar oldukça sabırsız olurlar ve her şeyin yolunda olduğunu tasdiklemek isterler. Sadece sizi dolandırıp bir sonraki kişiye geçmek isterler. Eğer kişi oldukça sabırsız ve gerginse, işten vazgeçin.

 

Güvende Olmanız İçin 8 Öneri

İşte Teyzesizsiniz.com ya da diğer sanal servisleri kullanıp çocuk bakıcısı, oyun ablası ya da gölge öğretmen ararken kendinizi korumanız için birkaç yöntem:

1. Teyzesizsiniz.com Aracılığıyla İletişim Kurum

Potansiyel bir işverenle görüştüğünüzde, Teyzesizsiniz.com’da kişisel mail adresi ya da mesajlaşmaya yönlendirmek yerine mesaj izleme sistemi kullanılır. Bu, sizin gizliliğinizi korur ve herhangi bir şüpheli davranış için tüm elektronik yazışmaların kontrol altında tutulmasını sağlar.

2. Kişisel Bilgilerinizi Vermeyin

TC, kredi kartı ve banka hesap numaranızı birine verme konusunda temkinli olun.

3. Paradan Söz Eden İnsanlardan Kaçının

Bir şeyi satın almanızı, para göndermenizi, para çekmenizi, çek bozdurmanızı söyleyen telefon aramalarını, mailleri ve mesajları cevaplamayın.

4. Para Kabul Etmeyin

Bir çeki, parayı ya da bir işverenden havale edilecek parayı asla kabul etmeyin, onlar için henüz hiçbir şey yapmadınız ya da o kişiyi henüz tanımıyorsunuz.

5. Para Göndermeyin

Ve sakın para veya çek göndermeyi teklif etmeyin.

6. Fazladan Hiçbir Şeyi Kabul Etmeyin

Eğer para ya da çek ödemesi yapacaksanız, sadece işverenle anlaştığınız miktarı kabul edin.

7. Bire Bir Görüşme Yapın

Bir işi kabul etmeden önce, mutlaka işverenle yanınızda bir aile bireyiyle ya da birebir görüşün. Bakıcı sahtekarlığı ile karşılaşmamak için görüşmenin halka açık bir yerde olduğundan emin olun ve kimliğini görmek istediğinizi söyleyin, böylece kimle buluştuğunuzu tasdiklemiş olursunuz.

8. Kişinin Hareketlerine Dikkat Edin

Bazı potansiyel işverenler yasalara uygun hareket edebilir ve bebek bakıcısı arayabilirler. Fakat dikkatli olun. Taşınmanızı talep eden insanlardan gelen mesajlara dikkat edin. Birebir görüşme yapana kadar işi ve herhangi bir ön ödemeyi kabul etmeyin.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLAR “SIKILDIM” DEDİKLERİNDE YAPABİLECEĞİNİZ 101 ŞEY başlıklı makalemizde Çocuk Bakımı, Çocuklar ve Oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*