BEBEK BAKICILIĞI İŞİ İÇİN ÖZGEÇMİŞ NASIL HAZIRLANIR?

BEBEK BAKICILIĞI İŞİ İÇİN ÖZGEÇMİŞ NASIL HAZIRLANIR?

Bebek bakıcısı işi için özgeçmiş oluşturmak ürkütücü görünebilir fakat size iyi bir haber: bu iş düşündüğünüzden daha kolay!

Hangi sektörde olduğunuzun bir önemi yok, bir özgeçmiş oluşturmak gerçekten can sıkıcı olabilir. Bebek bakıcılığı gibi bakım sektöründeyseniz, konuyla ilgili hangi yetenek ve deneyimlerinizin olduğunu açıklamaya çalışmak biraz daha kafa karıştırıcı hale geliyor.

Bebek bakıcılığı işi için özgeçmişinizi oluşturmak aslında göründüğünden daha kolaydır. Şu açıdan düşünün: özgeçmişinizin amacı, bebek bakıcılığı işinde sizi işe alacak anne-babaların işini kolaylaştırmaktır. Geçmişte kaç çocuğa baktığınızdan çok, özgeçmişiniz işverenin bakacağı ilk şeydir. Bu, geçirdiğiniz en iyi iş deneyimlerinizi, kendinizle ilgili geliştirdiğiniz yeteneklerinizi, aday ailenize göstermek için iyi bir şanstır.

Size yardımcı olması açısından bir bebek bakıcısı işi için özgeçmiş oluşturma sürecinde nasıl bir yol izleyebileceğinize dair bir rehber hazırladık. Özgeçmişinizde olması gereken bölümler, çıkarmanız gerekenler, kaçınmanız gereken hatalar gibi ihtiyacınız olan her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Bebek Bakıcısı İşi İçin Özgeçmişim Neler Barındırmalı?

Öncelikle nasıl bir rekabetin içinde olduğunuzu çözümleyerek özgeçmişinizde göstermeniz gereken bilgilerin neler olduğuna karar vermelisiniz. Tabi ki, neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek size yardımcı olacaktır. Fakat daha da önemlisi, işe uygun yetenek ve deneyimleriniz varsa, bunları özellikle belirttiğinizden emin olmaktır. Bunun için yapabileceğiniz birkaç yöntem var:

1- Bebek bakıcısı olan arkadaşlarınıza özgeçmişlerine ne yazdıklarını sorun.

2- Benzer bebek bakıcısı işi için hazırlanmış özgeçmişleri internetten araştırın.

3- Teyzesizsiniz.com gibi bir platformundan iş başvurusu yapıyorsanız, diğer bebek bakıcısı adayların özgeçmişlerini inceleyin.

Genel kural olarak, profesyonel deneyimlerinizi, eğitimlerinizi, sertifika ve lisanslarınızı özgeçmişinize dahil etmelisiniz. Bunlar bebek bakıcılığı işi için yeteneklerinizi ortaya koyan şeylerdir. Böylece ilk sayfada işverenleri etkileyip kendi ihtiyaçlarına en uygun kişinin siz olduğuna karar vermelerini sağlarsınız. İşte bir özgeçmişte baştan aşağı olması gereken 5 temel başlık:

İletişim Bilgileri

Özgeçmişinizin en başında tam isminizi, iletişim bilgilerinizi, bir profesyonel olarak mail adresinizi, iletişim numaranızı açıkça belirtin. Bebek bakıcısı deneyimlerinizi ve faydalı bilgileri paylaştığınız bir web siteniz varsa, bu bölüme web sitenizin adresini de eklediğinizden emin

olun. Bebek bakıcısı işi için hazırladığınız özgeçmişin en başında iletişim bilgilerinizden bahsetmek, ilgili işverenlerin mülakat için sizinle kolayca iletişime geçmelerini sağlar.

Kendinizden Bahsedin

Özgeçmişinizin başında olması gerekenlerden biri daha. İletişim bilgilerinizin altında, etkileyici kelimeler kullanarak iş etiğinizi, kaç yıllık deneyime sahip olduğunuzu, tercih ettiğiniz çalışma saatlerini birkaç cümleyle anlatın. Bu birkaç bilgiyi doğru şekilde vermek, işverenlerin bakacağı ilk adaylardan olmak için önemlidir.

İş Deneyimleri

Bir bebek bakıcılığı işine başvuruyorsanız, bu bölüm özgeçmişinizde tüm bebek bakıcılığı deneyimlerinizi anlatacağınız bölümdür. Sadece başvurduğunuz işle ilgili deneyimlerinizi anlatmalısınız. Çocuklarla bir yaz kampında çalışmış, hafta sonları aile dostunuzun çocuğuna bakmış ya da kardeşlerinizin büyümesinde yardımcı olmuş olabilirsiniz. Ne çeşit bir deneyim geçirmiş olursanız olun, bunu açık bir şekilde dile getirdiğinizden emin olun. Resmi bir iş başlığı, her pozisyonunuz için başlama tarihi, işinizin konumu ve işteki sorumluluklarınızı maddeler halinde detaylandırın.

Unutmayın: Eğer bir süredir çalışmıyorsanız, cümlelerinizin geçmiş zamanlı olmasına dikkat edin. Özellikle İngilizce ve Türkçe bilgisi olan birine ihtiyaç duyan aileler, özgeçmişinizde iyi bir gramer, konuşma ve telaffuz bilgilerini de görmek isteyebilir.

Yetenekleriniz ve Sertifikalarınız

Her türlü çocuk bakımı yetenekleriniz, aldığınız eğitimler, sağladığınız hizmetler ve sertifikalarınız özgeçmişinizde bulunmalıdır. Bunlara çocuk bakıcılığı, ilk yardım ve diğer adaylardan sizi ayıran tüm belgeleriniz ve yetenekleriniz dahildir. Öğretme, yemek yapma, araba sürme, tuvalet eğitimi ve bunlar gibi diğer yetenek ve sertifikalarınızı özgeçmişinize dahil etmek oldukça işe yarayabilir, bunlar çoğu ailenin aradığı yetenekler olabilir. Özellikle sağlık ve güvenlik konusundaki yetenekleriniz sizi diğer adaylardan öne taşıyabilir. Yapılan araştırmalara göre her 3 aileden 2’si bebek bakıcısındaki her ekstra yetenek başına 10 TL fazladan ödeme yapmaktadır. Temel çocuk bakımı eğitimi ve sertifikaları konusunda yetersizseniz, referanslarınızı kuvvetlendirmek adına bir kursa katılmayı düşünebilirsiniz.

Eğitim

Eğitim ve amaçlarınız hakkında ailenin daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak için özgeçmişinizde aldığınız eğitimleri listeleyin. Okuduğunuz okulların ismini, mezun olduğunuz dereceyi, mezuniyet yılınızı ekleyin. Hala okuyorsanız, bölümünüzü, ortalamanızı ve mezun olacağınız yılı dahil edin. Çocuk bakımı eğitimi gibi aldığınız kurslar varsa onları da not alın.

Kaçınmanız Gereken Genel Hatalar

Özgeçmişiniz, işvereninizin sizin hakkında edindiği ilk bilgileri içerir. İşverenler görüşme sonrasında adaylar arasında karar verirken, özgeçmişinizin karar verdirici bir faktör oluşturması da oldukça önemlidir. Bu nedenle, diğer işler için özgeçmişlerinizi hazırlarken yapacağınız gibi bebek bakıcısı özgeçmişinizi de hazırlarken aynı profesyonelliğinizi ortaya koyun.

İşte en iyi özgeçmişinizi hazırlarken, kaçınmanız gereken bazı genel hatalar:

Deneyimlediğiniz Tüm İşleri Eklemek: Bir bebek bakıcısı işi için hazırlanan özgeçmişinizde tüm iş tecrübelerinizin yer alması gerekmez. Çeşitli iş deneyimleriniz olduysa, sadece bebek bakıcılığı veya çocuk sağlığı ve güvenliği ile ilgili olanları listeleyin. İşverenin ne aradığını görmek ve iş tecrübelerinizin ilanla eşleşip eşleşmediğini anlamak için iş ilanını tekrar tekrar okuyun. İyi bir özgeçmiş en sondan başlayarak son üç iş deneyimini içermelidir, daha az ya da daha fazla iş tecrübesi eklemek pek yaygın değildir. (Unutmayın: Özgeçmişinizi bir sayfa uzunluğunda tutmaya çalışın!)

Başarılarınızı Söylememek:
Bebek bakıcılığı işi için özgeçmiş oluşturmaya başladığınızda, sadece işte alabileceğiniz sorumluluklara odaklanmak işinizi kolaylaştırabilir. Bir özgeçmiş oluşturulurken genellikle başarılardan bahsetmek unutulur, bu nedenle işte alabileceğiniz sorumlulukları uygun gördüğünüz şekilde sıralarken, başarılarınızdan bahsettiğinizden emin olun. Örneğin, çocuklarda tuvalet eğitimiyle ilgili uzun süreli bir deneyiminiz olmuşsa, bunu sadece “Çocuklarda tuvalet eğitimi deneyimim var” şeklinde yazmayın. Bunun yerine, hem deneyiminizi hem de başarınızı iki kat ortaya koyan şunun gibi bir şeyler yazmayı düşünün: 2 ve 3 yaşlarındaki 15 çocuğa tuvalet becerilerini başarılı bir şekilde öğretmek için her çocuğun kişiliğine uygun şekilde çeşitli tuvalet eğitimi metotlarını uyguladım. Farkı gördünüz mü? Şuan sadece işte aldığınız sorumlulukları sıralamakla kalmayıp başarınızla da renklendirmiş oldunuz.

Dikkat Dağıtıcı Bir Özgeçmiş Formatı Seçmek: Özgeçmiş formatınız, okuması kolay olmalıdır. Calibri ya da Arial gibi açık ve basit bir yazı fontu, 10 veya 12 boyutlarında siyah bir metin tercih edin. Özgeçmişinizi e-postayla gönderiyorsanız, sizi işe almak isteyen kişinin kendi telefonundan özgeçmişinizi görüntüleyebileceğini de hesaba katın.

Özgeçmişinizi Düzenlememek: Bir özgeçmişte, göze çarpan dilbilgisi veya yazım hataları kadar kötü bir şey yoktur. Özgeçmişinizin taslağını oluşturduktan sonra, hataları görebilmek için birkaç kez okuyun. Tüm iletişim bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Özgeçmişinizi düzeltmek ve onay almak için güvenilir bir arkadaşınıza ya da bir aile üyenize danışın. Özgeçmişinizin ikinci veya üçüncü kişilerin gözüyle incelenmesinden asla zarar gelmez.

Referansları Eklemek:
Biraz mantıksız gelebilir ama özgeçmişinizde referanslarınızı doğrudan listelemeyin. Referansların istek üzerine sunulması gerektiğini unutmayın. Genel bir kural olarak, sizi işe almak isteyen aile referanslarınızı görmek istemedikçe özgeçmişinize eklemeyin.

Özgeçmişinizi Hazırladıktan Sonra

Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra, yaşadığınız daha fazla iş deneyimlerini ve aldığınız eğitimleri ekleyerek özgeçmişinizi güncel tuttuğunuzdan emin olun. Yeni işlere başvurmadan önce özgeçmişinizi yılda birkaç kere güncellemek, iyi bir alışkanlıktır.

Bazı ailelerin özgeçmişinizin dışında, başka ek belgeler isteyebileceğini unutmayın. Bunlar her zaman istenmese de ailelere sunabilmek için aşağıdakileri hazırda bulundurun:

Ön Yazı: Ön yazı genelde gerekli bir şey değildir, ancak işinize ilginizi göstermek ve çalıştığınız iş bağlamında becerilerinizi kişiselleştirmek için büyük bir adım olabilir. Ön yazı, niteliklerinizin ve becerilerinizin özeti olmalıdır. Kim olduğunuzu ve hangi bebek bakımı hizmetlerini sağlayabileceğinizi etkili bir biçimde hatırlatmak iyi olacaktır.

Profesyonel Fotoğraf: Ön yazınıza ve özgeçmişinize bir adet vesikalık fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz. Bu, birçok kişiyle görüşen ailelere kimin kim olduğunu hatırlatması açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan DİŞ ÇIKARMA PROBLEMİ: BİLMENİZ GEREKEN 4 ŞEY başlıklı makalemizde Bebek Bakımı, Bebek Diş Çıkartma ve Bebek Dişi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorumlar
  • sudem
  • 16 Nisan 2018

  merhaba tekirdag alkayada oturuorum kızım 8 yaşında haftada 3 gün pazartesi carsamba cuma akşam 5.30 730 saatleri arasında bayan ögrenci arıyorum yanında durucak kamuda calışıyorum bayanım

  Cevapla
  • sudem
  • 16 Nisan 2018

  MERHABA TEKİRDAG ALKAYADA KIZ ÖGRENCİ ARIORUM. KIZIM 8 YAŞINDA AKŞAM LARI HAFTADA 3 GÜN 2SAAT ARASINDA PAZARTESİ CARSAMBA PERSEMBE GÜNLERİ AKŞAM 5 30 7.30 SAATLERİ ARASIN ÖGRENCİ ARIYORUM KAMUDA ÇALISIYORUM. TEL 05363970582

  Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*