BAŞARILI BİR YAZ PROGRAMI İÇİN BEKLENTİLERİZİN BELLİ OLMASI KİLİT UNSURDUR

BAŞARILI BİR YAZ PROGRAMI İÇİN BEKLENTİLERİZİN BELLİ OLMASI KİLİT UNSURDUR

Yazın gelmesi demek, okul zamanında yaptığın ve üzerine titrediğin programın çöpe atılması ve ebeveynlerin, en önemli hususlardan biri olan yapılacaklar listesi ve yaz ayları için yaz programı hazırlaması demektir.

Çocuğunun yaşına bağlı olarak, onunla ilgilenmesi için birini aramak için bir çok seçenek vardır: Bebek bakıcısı ya da dadı? Kaç hafta uzakta olacağız? Gece yatmalı kamp yapacak mıyız? Ne yaparsanız yapın, sadece çocuğunuzun da evde iyi bakıldığından ve sıkılmadığından emin olun.
Çocuğun için doğru bakımı ararken, öncelikle beklentilerini açıkça belirttiğinden emin ol. Bu şekilde bakıcın işin lojistiğini (saatler, molalar, ödeme) ve çocukların ihtiyaçlarını (faaliyetler, kurallar, dışarı yönergeleri) bilecektir. Bakıcının kendi sorumluluklarını bilmesi, uzun bir yaz dönemi için hazırlanmasına yardım eder (özellikle yaz döneminde çok daha farklı faaliyet çeşitleri bulunmaktadır).
Artı olarak, bu beklentileri ayarlamak yaz programı için çok önemlidir, fakat aynı zamanda bu anlayışla mevsim değişse bile ilişkinizin devam etme şansı da vardır. İşte nasıl sorusunun cevabı

1. Senin Yerini Tutar

Bu yeni programda tam olarak saatler ve zaman hakkındaki beklentilerini detaylandırmak önemlidir. Bu şekilde, onun da planına göre program yapabilirsin. Örneğin, tatilde olduğun süre içinde çocukları babaannelerine götürme gezisi planlamak. Tatilden bahsediyoruz… Bakıcınla birlikte tatil yapmak hakkında ailene ne söyleyeceksin? Ona seninle birlikte gelmesini ya da çalışmadı sürede para ödemeyi mi teklif edeceksin? Ayrıca yaz bakıcısı gündüz ya da gece bakıcısıdan çok daha fazla iç içe olacaktır. Bu yüzden bakıcının ne çeşit faaliyetleri gerçekleştirmesi gerektiği ve kuralları bilmesi gerekmektedir.

2. Bir Altyapı Ayarlar

Aslında beklentileri ve toplantıları ayarlamanın arkasında bir bilim yatmaktadır; araştırmaların söylediğine göre ayarlama beklentileri istediğiniz sonucu almada olumlu etki yapmaktalar. Bu beklentileri konuşmanın iyi yollarından bir tanesi resmi yazılı sözleşmedir. Bu şekilde yaklaşım, sorular, yorumlar ve saygılı bir iletişim için kapı aralamaktadır. Aynı zamanda iki taraf için de haftalık kontrollerle işler daha anlaşılır hale gelmektedir. O halde bakıcı ile işveren arasında zaman zaman oluşan karmaşık iletişim sorunundan bu şekilde kaçınabilirsin, ve bu bakıcına, çocuğunla daha fazla zaman geçirerek deneyiminin artmasına da yol açar.

3. Bakıcıların Profesyonel Olduğunu Hatırlatır

Özellikle yaz mevsiminde bakıcılığın basit bir iş olduğunu düşünebilirsin. Fakat, bakıcılık bir meslektir. Çoğu uzmanlık alanında olduğu gibi senden ne beklendiğini bilmen gerekiyor (yazılı olması tercihtir). Hiçbir şekilde açıklamayı okumadan yeni bir işe başlayıp, patronunla konuşup, senden beklentilerin açık ve net olduğunu söyleyebilir misin? İnsanların profesyonel işlemlerinde ve ilişkilerinde yazılı belgeler kullandıklarından şüphe yoktur: araba almak, leasinge girmek, anlaşma imzalamak gibi. Kimse bu gibi şeyleri yazıya dökmeden yapamaz. Aynı şey bakıcı talep eden aile için de geçerlidir. Bakıcın ile sorumlulukları hakkında konuşmak onun bunları anlamasına yardımcı olacaktır. Öte taraftan aynı şey işveren için de geçerlidir.

4. Uzun Süreli İlişki Oluşturur

Eğer bakıcının ailenin bir parçası olup seninle kalmasını istiyorsan iletişimsizlikten kaçınman gerekir ki bu da bakıcıların işten ayrılma sebeplerinin başında gelir. Ve bunu sağlamak için de konuşması ne kadar karmaşık da olsa her konuda açık olman gerekir. Bu şekilde planlama ile bakıcın çocuklar futbol alıştırması yaparken onları yüzme yerinden almaya kalkışmaz. Ve bakıcın, laktoza karşı alerjisi olan kızına dondurma yedirmeye kalkmaz. İnsanların zihinlerini okuyamıyor olabilirsin ama günlük rutini ve detayları ona verirsen bundan ikiniz de faydalanırsınız. Örneğin, programlar, beslenme kısıtlamaları, alerjiler, yatma saatleri vb. Ve bakıcıya ipuçlarını vermen, çocuklarının onun yanında daha rahat olmasına ve onu daha çok sevmelerine sebebiyet verebilir. Eğer bakıcın çocukların en sevdikleri hikayeleri ya da faaliyetleri biliyorsa, çocuğun ile en iyi şekilde iletişime geçebilir. Gerçekten de detayları bir yerlere yazmak bu yeni ilişkinin uzun sürmesini ve sağlıklı olmasını sağlar.

Unutma, eğer bakıcın ve senin arandaki beklentiler açık ve net ise, güçlü bir ilişki ortaya çıkarabilir, sonrasında ise olumlu ilişkiyi devam ettirebilirsin.

Bir önceki yazımız olan İŞVERENİNİZLE KONUŞMANIZ GEREKEN 9 TATİL KONUŞMASI başlıklı makalemizde Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*