BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

BAKICINIZA SÖYLEMEMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Bir bakıcıyı işe de alsan, ailenin bir parçası olarak da hissetsen, onun duygularını ve dolayısı ile ilişkinizi etkileyecek bazı şeyleri bilmiyor olabilirsin.

Teyzesizsiniz.com’daki bebek bakıcılarına, işverenlerinden duydukları ve onları üzen şeyleri sorduk ve sizler için derledik.

Aşağıda bu cevaplardan en popüler beş tanesini görebilirsiniz.

1. “Üzgünüm Geciktim”

“Zamanlama konusunda düzenli değil ve beni sürekli ileri zaman erteliyor, bunun sonucunda ise fazladan kalmam gerekiyor.”

Çözüm: Herkes arada sırada geç kalabilir, ama bu alışkanlık haline gelmemelidir. Bakıcının akşam için ihtiyaçlarını öğren, bu şekilde onun da zamanına saygılı ol: dersleri var mı, ikinci bir işi var mı ya da ailesel zorunlulukları mevcut mu? Bakıcıya ne zaman esnek olup ne zaman olamayacağı sorulmalıdır. Fazladan çalışmayı nasıl telafi edeceğini konuşmalısınız: daha çok para mı yoksa daha fazla izin mi?

2. “Ücretini Sonraki Sefer Verebilir miyim?

“Ebeveynlerin işverenleri haftanın sonunda maaş çekini unutunca resmen dağılıyorlar. Aynı şey benim için de geçerli. Eğer hizmet veriyorsam, çalışmamın karşılığını da beklerim.”

Çözüm: Bakıcınız her ne kadar kendini aileden biri gibi görüyorsa da, bu onun mesleği ve kazanç kapısı (zamanında ücretini almayı hakediyor). Kendinizi dadınızın maaş bordrosu departmanının yerine koyun; işiniz her şeyin yolunda gitmesini sağlamak olacaktır. Bakıcınızla ne zaman ücretini ödeyeceğiniz konusunda anlaşın ve buna bağlı kalın.

3. “Bulaşıkları Halledebilir misin?”

“Evi ve mutfağı dağınık bir şekilde bırakıyor, benden hepsini temizlememi istiyor.”

Çözüm: Bakıcınız çocukların ve onların odasının düzeninden ve temizliğinden sorumludur. Ev işleri onun görev ve sorumluluklarının içine katılmış olmadığı taktirde öteki işler onun sorumluluğunda değildir. Eğer fazladan yardıma ihtiyacınız varsa ev işlerine yardımcı işe alın yada çocukların zamanını etkilemeyecek başka bir çözüm bulun. Eğer küçük çocuklarınız var ise onlar kestirirken etrafı biraz toparlayabilir, fakat bunun her iki tarafından anladığından emin olun ve sözleşmeye yazın.

4. “Bugün Şunu Yapmalısın…”

“Hava güzel, kızımı 1 ile 2 arası dışarı çıkar, sonra 1-2:30 arası video izlesin..”

Çözüm: Tamam belki çocuğunun hayatını kontrol etmek istiyorsun ama bu aynı zamanda bakıcının işi yapmasını engelliyor da olabilir. Ona öncelik verdiğin hususları söyle, fakat yine de kendi kararlarını vermesi için ona güven. Eğer ayrıldığında kaygı duyuyorsan gün içinde sana haber vermesini isteyebilirsin.

5. “Sana Gerçekten Çok İyi Davranıyoruz”

“Yaptığım şeyler için takdir eksikliği. Anlaşıldığından çok daha fazla ev işi yapıyorum ve bunun üstüne saatlerimi artırıyorlar ve bunu onlara söylemeye çalıştığımda, şöyle diyorlar “ee, biz sana iyi davranıyoruz.” Fakat unuttukları şey şu ki ben de onlara iyi davranıyorum…”

Çözüm: Bir çok bakıcının ortak bir ağızdan söylediği tek bir şikayet var: farkındalık eksikliği. Bakıcının işine taşıdığı yetenekleri, çocuğa ilgisi ve iyi geçinmelerinin değerini biliyor musunuz? Evet ona bunun ücretini ödüyorsunuz ama bakıcınız isimsiz, cisimsiz bir çalışandan çok daha öte. Kendisinin iyi iş çıkardığını ona gösterin ve sıkı çalışmasından dolayı takdir edin.

Eğer bakıcınızla harika bir ilişki kurmak istiyorsanız iletişim kurmanız gerekmektedir. Haftalık toplanmalar ayarlayın ve onu nelerin iyi gittiğini, nelerin gelişmesi gerektiğini söylemesi hususunda destekleyin. Şunu da hatırlayın, hiçbir ilişki mükemmel değildir. Fakat ne kadar iletilişim kurarsanız ve birlikte çalışırsanız herkes o kadar mutlu olur…

Bir önceki yazımız olan BAKICILARIN İŞİ BIRAKMASININ 8 SEBEBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*