BAKICI MI KREŞ Mİ?

BAKICI MI KREŞ Mİ?

İşe gittikten sonra çocuklarınıza kimin bakacağına karar vermenize yardımcı olması için bu listeyi kullanabilirsiniz.

İlk çocuğuna hamileyken, doğru beşiği, en uygun tulumu, en iyi bebek bezi markasını seçmeye çalışırken tonlarca vakit harcıyordu arkadaşım. Fakat oğlu doğduktan sonra henüz en büyük kararlardan birini vermediğiyle yüzleşti: Avukat olarak çalıştığı kıdemli işine döndüğünde çocuk bakımı için ne yapacaktı? Arkadaşım bu kararla yüzleşmede yalnız değildi.

İşçi İstatistikleri Bürosu çocuklu kadınların ciddi bir bölümünün yarı veya tam zamanlı çalıştıklarını gösteriyor. Bu çoğu ailenin çocuk bakımı seçeneklerini ve bununla birlikte gelen tüm ekonomik, lojistik ve duygusal kararları araştırdığı anlamına geliyor. Aile yaşam uzmanı Doktor, kreş, anaokulu ya da bakıcı arasında seçim yaparken dikkate alınması gereken her şeyi belirtiyor.

KREŞ:

Avantajları

Sosyal becerileri oluşturur

Çocuklarla oyun oynayan ve onlara bir şeyler öğreten kreşler çocukların sosyalleşmesini sağlar. Bu üç-dört kardeş olan çocuklar için ve özellikle yeniliği ve hareketi seven çocuklar için önemlidir.

Zengin kaynaklar

Çoğu merkez çok çeşitli oyuncaklar, oyunlar, süslemeler, oyun araçları ve daha fazlasını sunar. Eğitici bina inşa etme, kıyafet giydirme oyunları ve sanat malzemeleri gibi bir evin temin edebileceğinden çok daha fazla ürüne sahipler. Çoğu da müzik ya da jimnastik gibi ekstra faaliyet ve dersler için uzman getirtiyorlar.

Devlet düzenlemesi

Kreşler güvenli, sağlıklı bir çevrede, iş alımı, mekan problemi ve dahasına göre hareket etmeli. Araştırmalar, öğrenci olanlar da dahil belli bir deneyim ve eğitim seviyesine sahip çalışanlara ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor. Kreşlere gittiğinizde en son devlet lisansına sahip olup olmadıklarına baktığınızdan emin olun ve duvara asılı bir sertifika göremezseniz sorun.

Ek denetim

Çoğu merkezde, öğretmenler yöneticiler tarafından denetlenir ve sınıflara girip çıkan birçok öğretmen ve anne baba vardır, ekstra güvenlik ve denetim seviyesi sağlarlar.

Dikkate Alınacak Hususlar

Programınız

Günün son saatlerine doğru bir toplantıda mahsur kalıyorsunuz. Kreşlerin belirli kapanış vakitleri olduğundan, ya işten erken ayrılmak zorunda kalırsınız ya da merkezi geciktirdiğiniz için yüklü bir miktar para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca akşam yemeği vaktinde dışarıda gezmek ve yanınıza küçük çocuğunuzu da almak durumunda kalabilirsiniz.

Çocuğunuzun kişiliği

Bazı çocuklar gün içerisinde çok sayıda geçişler ve uyarılarla mücadele etmek zorunda kalabilirler. Fakat her çocuğun mizacı da farklıdır. Kendi çocuğunuzu tanıyın. Bazı çocuklar grup bakımını bunaltıcı bulurlar ve uyarılara, gürültüye ve öğretmen geçişlerine karşı oldukça hassastırlar.

Grup gerçekleri

Diğer çocukların davranışları ve gelişimleri çocuğunuzun gününü etkileyebilir. Çocuğunuz ek disipline ihtiyacı olan başka bir çocuktan nasıl etkilenebilir? Öğretmenin tek seferde birkaç çocukla ilgilenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hasta politikaları

Evet, sigara ve çocuklar makaron ve peynir kadar uyumludur. Kreşler “hastaysanız, evde kalın” politikasına sahiptirler. Bu hasta çocuğunuzu almak için işteyken telefon alabileceğiniz ya da ateşlenen çocuğunuzu son dakika bakımına götürmek zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir.

BAKICI:

Avantajları

Kontrolü elinizde tutabilirsiniz

Bazı anneler kendilerini kontrolün verdiği rahatlamışlık hissi içinde bulurlar. Çocuğunuzun günü ile ilgili bir kişiyi yönettiğinizde bakıcınız çocuğunuzun ne yaptığı, ne zaman yaptığı, nasıl yaptığı, ayrıca nereye gittiği ve neyle karşı karşıya kaldığıyla ilgili daha fazla kontrole sahip olursunuz. Ve eğer isterseniz çocuğunuza uyku, atıştırma ve oyun vaktini ayarladığınız bir program uygulayabilirsiniz. Ayrıca detaylı günlük rapor ve eğlencelerinin parçası olabileceğiniz fotoğraflı mesajlar da isteyebilirsiniz.

Bire bir dikkat ve ilgi

Bakıcılar özellikle küçük çocuklar için önemli olan tek bir ilgi figüründen alışılmadık ve yeni durumlara daha güçlü tepki verebilmesi açısından yararlanmayı sağlar. Bakıcı çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılar ve ilgi göstermeniz için herhangi bir rekabet yoktur.

Lojistik daha kolay olabilir

Çalışan aileler aslında işyerlerinde çocuksuz vakitlerinin tadını çıkarırlar! Çocuğunuzun sırt çantası ya da bebek bezi olmadan diz üstü bilgisayarınızla dışarıda yürüme hakkında söylenecek çok şey var. Fırında güveci unuttuğunuzda evi arayıp sorabileceğiniz bir bakıcınız varsa gece yarısı ya da akşam yemeğinde dışarı çıkmak biraz daha kolay olabilir. Bir tesisatçıya ihtiyacınız olduğunda ve işten çıkmayı bekleyecek vaktiniz yoksa bakıcınız bununla ilgilenmek için var. Çoğu bakıcı çocukların yemeği ya da kirli çamaşırlarını yıkamak gibi hafif ev işlerinde yardımcı olur.

Dikkate Alınacak Hususlar

Bir kişiye bağlı olmak

Bakıcının hasta olması ya da şehirden ayrılmak zorunda kalması gibi bir şanssızlığınız olabilir. Bakıcınız gribe yakalanmış ya da bunalıma girmiş ailesiyle ilgilenmek için boş vakte ihtiyacı olabilir. Devreye girecek bir grup çalışan olmayacaktır. Bu yüzden bir b planına ihtiyacınız olacak ya da işten izin almanız gerekecektir.

Düzenin ya da gözetimin olmaması

Bakıcı sadece kendisini tutan işveren tarafından yönetilir. Bakıcılar belli bir eğitim seviyesine ya da çocuk gelişim kurs sertifikasına sahip olmak zorunda değildir (ki çoğu sahiptir). Bakıcı adayını incelemek ve arka planda çalışmalarını kontrol etmek aileye kalmıştır.

Anne babalar işveren haline gelir

Bir ev hizmetleri çalışanına sahip olmak demek vergi ödemek demektir. Ayrıca çocuk bakımı vergi indirimi ya da bakıma bağlı esnek harcama hesapları aracılığıyla vergi muafiyeti avantajlarından da yararlanabilirsiniz demektir. Sıklıkla anlaşılan saatlik ücret üzerinden hesaplanan kayıtlardaki ödemeleri unutmamak önemlidir çünkü hizmetçi çalıştıran olarak ödeyeceğiniz vergiler için hesabınızın olması gerek. Yıl içerisinde bakıcınızın ücretsiz izin alması gereken durumlar olacağından hastalık ve tatil günleri gibi şeyleri de düşünmeniz gerek. Bunu en başından konuşmak ve bakıcı sözleşmesine eklemeniz en iyisidir. Unutmayın, siz bir işverensiniz ve bakıcınız için süregelen denetimleri ve geri bildirimleri yapmalısınız. Kabul etmek gerekir ki, bu verilmesi gereken en zor kararlardan biridir. Uzmanlar seçimleriniz hakkında nasıl düşünüyor? Çocuğunuzu düşünün. Geçiş dönemlerinde mizacı, kişiliği ve deneyimleri nedir? Özel ihtiyaçları var mı? Bütçeniz ve programınız için en mantıklı karar nedir? Bu değerlendirmelerden en ciddi olanı hangisidir?

Tüm bu unsurlar seçeneklerinizi kavramada yardımcı olabilir fakat tek bir doğru cevap yoktur. Bir aile sizi profesyonel olarak görürken diğer bir aile öyle görmeyebilir. Ve bazı aileler bakıcıyı paylaşmaya (2 aile 1 bakıcı) ya da acil durumlarda günlük bebek bakıcısı tutmaya karar verirler.

Dersinizi çalışın. Kreşleri ziyaret etmek için vakit ayırmadan önce konumunuzu ve lojistik olarak iş yerinizle gerçekçi bir güzergah üzerinde olup olmadığını düşünün. Merkezi ziyaret etmeniz çocuklarla iletişime geçecek olan çalışanları gözlemleme şansı sunar. Hayatınıza uygun olacak her seçim için avantajlar ve dezavantajlar listesi yapın. Ardından, tüm bu dikkate alınacak hususları göz önünde bulundurup, çocuğunuz ve aileniz için doğru olan kararı verin ve işinizi en iyi şekilde ayarlayın.

Bir önceki yazımız olan EK GELİR ELDE ETMENİN 9 YOLU başlıklı makalemizde Tavsiyeler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*