BAKICI MAAŞLARINI BELİRLEYEN 9 ETKEN

BAKICI MAAŞLARINI BELİRLEYEN 9 ETKEN

Çocuk bakıcınız var ve onun için uygun bakıcı maaşı oranını belirlemeye mi çalışıyorsunuz? Bakıcınıza vereceğiniz en uygun maaşı hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı etkenleri sizler için derledik.

1. Bakılacak Çocuk Sayısı

Bakılması gereken çocuk sayısı ve çocuk bakıcısına ihtiyacınız olan zaman dilimi, bakıcınıza ödemeniz gereken bakıcı maaşı miktarını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Örneğin, tam zamanlı, yarı zamanlı ya da ara sıra mı yardıma ihtiyacınız var? Eğer yarı zamanlı ise, bu her haftanın aynı gün ve saatlerinde mi? Çalışma zamanları hafta içi, hafta sonu ya da bazı günler boyunca mı olacak? İşte ücreti hesaplarken tüm bu soruların göz önünde bulundurulması gerekiyor. Zaman zaman yapılacak olan çocuk bakıcılığı için, eğer çocuklar çalışma süreci boyunca uyanık olacaklarsa genellikle daha çok ödenir, fakat çocukları yatırıp televizyon izleyebilecekse daha azdır ücret.

2. Konum

Büyük şehirler doğal olarak daha yüksek maaş oranlarına sahiptir. Özellikle daha çok çalışan nüfusa sahipse ve büyük bir şehre yakınsa küçük şehirlerde de oranlar yüksektir.

3. Çocuk Sayısı

Bir çocuğa bakmak 2 ya da 3 çocuğa bakmaktan daha farklıdır. Bunu ödeyeceğiniz bakıcı maaşı’na yansıtmanız gerekir. Çocuk bakıcınız daha geniş bir grubu kontrol etmek zorunda olacak, birbirleriyle etkileşim içinde olan çocuklarla baş edecek ve bir çocuğa bakmaktansa hareketli bir gruba bakacak. Her çocuk için vereceğiniz ücretin üzerinde bir miktar eklemelisiniz.

4. Ek Sorumluluklar

Çoğu çocuk bakıcısı çocuklara bakmadıkları süre içinde ev işlerine yardım etmekten mutluluk duyar. Çocuk bakıcınızdan çamaşırlara yardım etmesini ya da market alışverişinizi yapmasını isteyebilirsiniz tabi ki, ama bu ekstra ödeme gerektirir. Basit düzenlemeler, çocukları uyandırmak, atıştırmalık hazırlamak temel ücrete dahildir. Sadece çocuk bakıcınızın beklentilerinizden haberdar olmasını sağlayın.

5. Taşıma

Çocuk bakıcınız oyun buluşmaları ya da ders için çocuğunuzu şehrin bir ucundan diğer ucuna götürüp getirmesi mi gerekiyor? Sizin arabanızı mı yoksa kendisininkini mi kullanıyor? Eğer kendi arabasını kullanıyorsa, arabayı çocuğunuz için kullandığı süre içinde yakıt masraflarını maaşa eklemelisiniz. Eğer sizin arabanızı kullanıyorsa, ihtiyacı olduğu süre içinde deponuzun dolu olduğundan emin olun.

6. Deneyim

Deneyimli bebek bakıcıları, pratiklikleri, bilgileri ve tecrübeleri ile az deneyimlilere göre daha fazla bakıcı maaşı alır. Deneyimli biri için fazladan ödeme yapmak biraz külfetli gelebilir fakat çocuklarınızın ihtiyacı olan bakımı sağlar ve gözünüz arkada kalmaz.

7. Özel Nitelikler

Yeni doğan bir bebeğiniz ya da ikizleriniz varsa, ihtiyaçlarınızla eşleşen özel deneyimlere sahip bir çocuk bakıcısına ihtiyacınız olacaktır. Saat başına bölgenizdeki temel orandan daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir.

8. Aktiviteler

Çocuk bakıcınız çocuklarınızın bakımının yanı sıra, aktivitelerini karşılaması için ek sorumluluklar alacaksa, genellikle daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

9. Çocuk Bakıcının Yaşı

Genç bakıcılar genellikle daha fazla deneyimli yaşlı bakıcılardan daha düşük maaş alır. Eğer bakıcınız yıllardır sizinle kalıyorsa, kaybetmemek için deneyimi arttıkça maaşını da arttırmanız gerekir, aksi taktirde halihazırdaki deneyimli bakıcınızdan olabilirsiniz.

Son olarak, ne ödediğinizi bilmeniz önemlidir. Bir çocuk bakıcısı tuttuğunuzda, uzun, güvenilir ilişkiler kurmaya yardım etmesi için maaşını da bunlara göre ödemeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZ OKULDAN NEFRET EDİYORSA ARAŞTIRMANIZ GEREKEN 4 PROBLEM başlıklı makalemizde Çocuklar, Okul ve Okullar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*