BABALIK İZNİNİN ÖNEMİNİ ANLAMANIZI SAĞLAYACAK 4 NEDEN

BABALIK İZNİNİN ÖNEMİNİ ANLAMANIZI SAĞLAYACAK 4 NEDEN

Toplumsal düşünceler ortadayken, baba olmak ve babalık izni annelerin ve annelik izninin gölgesinde kalıyor. Hem aile hem iş hayatının tüm olumlu şartlarından faydalanabilmek için gerekli olan babalık izni düşüncesi henüz yaygınlaşmış değil.

İşte babalık izninin neden önemli olduğunun 4 sebebi:

Babalık izni Sağlıklı İlişkileri Destekler

Babalık izni çiftler arasındaki ilişki ve iletişimi olumlu yönde destekler. Bir kişi yeni doğan bir bebekle evdeyken diğeri işte olabilir. Farklı hayatla yaşayabilirler ve konuşacak şeylere sahip olurlar.

Yeni anneler çocuklarının bakımını üstlenirken yorgun ve bitkin olurlar. Fakat babalar babalık iznine ayrıldığında, anne çalışma hayatının faydalarından yararlanabilir. Babalar babalık izni almadıklarında, anneler klasik bakıcı görevi üstlenirler ve bu da onları bitkin düşürür. Yada mecburi olarak çocuk bakıcısı düşünülür. Erkek ilk başlarda baba olarak bebeğiyle iletişime geçtiğinde, anneler daha rahat hissederler.

İş Hayatınıza ve Kariyerinize Fayda Sağlar

Araştırmalar, ebeveyn izni sağlayan şirketlerin diğer şirketlere göre daha sadık çalışanlara, daha iyi personel tutma oranına ve daha yüksek verimlilik düzeylerine sahip olduklarını gösteriyor. Çünkü düşünüldüğünü hisseden çalışanlar şirketlerine daha bağlı oluyor.

Erkeklerde babalık izni konusunda kariyerlerini kötü anlamda etkileyeceği endişesi hakimdir. Şirketlerin başarılı bir iş yürütmek için çalışanlarının ihtiyaç duydukları şeylere daha uyumlu hale gelmesi giderek azaldığından bu endişeleri daha da kuvvetlendirmektedir.

Erkeklerin Babalığı Sevmelerini Sağlıyor

Birçok araştırma erkeklerin bebekleriyle geçirecekleri zamanları başka şeylere harcadıkları için pişmanlık duymalarının erkekleri olumsuz etkilediğini gösteriyor. Bununla birlikte bebekleriyle vakit geçiren erkekler daha mutlu ve tatminkar hissediyor. Ayrıca çocukla iletişimi daha güzel kuruyor.

Çocuğunuzun Gelişimini Olumlu Yönde Etkiler

Babalık izni alan babaların çocukları büyüdükçe, okulda daha iyi performans gösterdikleri ve daha yüksek IQ’lara sahip oldukları görülmektedir. Babalar aktif olarak çocuklarıyla ilgilenme sürecine girdikçe, çocuklar daha fazla katılımcı olmaya eğilim göstermekteler.

Çocuklar, anne ve babanın farklı ebeveynlik tarzlarını gözlemlemelerinden de fayda sağlarlar. Bu faydalar yetişkinliklerinde onlara olumlu faydalar sağlayacaktır. Bu sayede kız çocuklarında çocuk yaşlarda hamile kalma oranları azalacak ve erkek çocuklarda sağlam bir baba figürü oluşacaktır.

Zaman değişiyor, anne babalar da öyle. Daha fazla erkek babalık iznini seçme cesareti gösterdiğinde, işletmeler bu yeni, sadık ve dengeli iş gücünden daha fazla yararlanacaktır. Babalık izni politikasına bir göz atın. Bunu geliştirmek için yapabileceğiniz neler var?

Gecenin bir yarısı onlar için uyanan, altını değiştiren, burnunu silen, onları seven babalarıyla vakit geçirebilen bebekler geleceğin başarılı fertleridir. Çocuğunuz sizin geleceğinizdir.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Sosyal Medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*