ANNE-BABALAR İÇİN 11 OKULA DÖNÜŞ ÖNERİLERİ

ANNE-BABALAR İÇİN 11 OKULA DÖNÜŞ ÖNERİLERİ

Anne-baba olarak, en korku dolu ve stresli anlarınızdan biri okul yılının başlamasıdır. Bu 11 önerinin bazı şeyleri kolaylaştıracağını garanti ediyoruz.
Okula dönüş dönemi oldukça zordur: yoğun program, bir sürü ödev derken herkes için endişeli bir dönemdir. Öğretim yılının ortaya çıkardığı bir yığın sorundan dolayı, okuyucularımızın korkulu rüyası olduğunu düşünüyoruz. Rahat bir geçiş için işte birkaç öneri.

1. Okula Dönüş Endişesi

Endişeleriniz hakkında konuşun. Okula kaygılı bir başlangıç yaparken, değiştirilebilen dersleri beden eğitimi dersiyle değiştirmek stresi biraz azaltabilir. Nasıl olsa ne giydiğinizi kimse önemsemez, soyunma odası herkes için aynı!

2. Kahvaltıyı Kolaylaştırın

Kendiniz yapmayın. Kahvaltı seçeneklerini çocuğunuzun önüne koyarak, eğer rahat rahat kahvaltı yapmak istiyorsa, zamanı akıllıca kullanmayı öğrenmesine yardımcı olun. Dondurulmuş muffin ya da kuru meyve ve tahıl karışımından yapılmış kalıplarla çocuğunuza kahvaltısını kolaylaştırma şansı verin.

3. Bütçeniz Dahilinde Malzemeler Alın

Neyi varsa kullansın. Bir şey satın almadan önce evi ve diğer her şeyi kontrol ettiğinizden emin olun, mail yoluyla alabileceğiniz kuponlardan yararlanın.

4. Çok Fazla Televizyon İzlemek

Televizyonu sınırlandırın. Televizyonu hafta içi boyunca ödül olarak ayarlayın ve hafta sonları geniş zamanlar tanıyın. Büyük ekran yerine hayal gücünüzü ve kitapları kullanmaya çalışın.

5. Karışıklığı Yönetin

Çocuklarınıza sorumluluk verin. Okula dönüş dönemi sırt çantaları, yeni ayakkabılar ve evde birçok ıvır zıvırı beraberinde getirir. Her şeyi koyması için bir yer yapmak ve çocuğunuza eşyalarını oraya koyma görevi vermek anahtardır. Fakat ufak tefek düzensizliklerin kaçınılmaz olduğunu unutmayın, karışıklık için kendinizi hazırlayın.

6. Bugün Okulda Gerçekten Ne Yaptıklarını Öğrenin

Rahat olun. Arabada ya da yararlı öneriler verirken sohbet edin. Çocuklar yüz yüze konuşmalarda baskı altında olmadıklarını hissettiklerinde daha açık olurlar. Zorlu tartışmalardan kaçınıp, göz teması kurarak bunu onlar için kolaylaştırın ve çok ciddi olmayın.

7. İhtiyacınız Olan Eşyaları Erkenden Alın

Okul yardımlarını kabul edin. Eğer okulunuz okul gereçleri olan sırt çantası veriyorsa, bundan faydalanın. Bu sırt çantaları çocuğunuzun ihtiyacı olan her şeye ilk günden sahip olmasını sağlayacak. Son günü kaçırmamaya ya da son dakikada apar topar bir alışveriş yapmamaya çalışın.

8. Çocuklarınızı Yataktan Çıkarın

Zorlamayın. Çocuklarınızın vaktine uyanmaları için baskı olmadan yaz tatilinin son gününün tadını çıkarın. Uykuları geldiğinde her şey kendiliğinden olacaktır. Okul başladığında, vücutları doğal olarak yeni uyku düzenine alışacaktır.

9. Okul Yemeği Hazırlayın

Daima bir önceki geceden. Öğle yemeğini vaktinde hazırlayarak kahvaltıda fazladan stresi önleyin. Çocuklarınızın kendilerinin hazırlamalarına yardımcı olun, böylece yeme ihtimalleri daha da yükselir.

10. Okul Etkinliklerini Unutmayın

Sosyal olun. Bölgenizdeki anne-babalarla ve çocuklarınızın arkadaşlarıyla tanışma fırsatını değerlendirin. Telefon numaranızı diğer anne-babalarla paylaşın.

11. Ödevleri Bitirin

Öncelikli şeyler önce. Bazı şeyleri okul gecesinde yapmak daha da streslidir, bu yüzden ev ödevleri her şeyden önce gelir. Çocuğunuzun seveceği sessiz bir bölüm ayarlayın, onlara biraz alan verin ve ödevlerini bitirdiklerinden emin olun.

Bir önceki yazımız olan OKULA DÖNÜŞ İLE İLGİLİ 5 BÜYÜK PROBLEM başlıklı makalemizde Çocuklar, Eğitim ve Okul hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*