ALERJİYİ RAHATLATMAK İÇİN 3 TEMİZLİK ÖNERİSİ

ALERJİYİ RAHATLATMAK İÇİN 3 TEMİZLİK ÖNERİSİ

Burun akıntısı, kaşıntı, göz yaşarması gibi alerji belirtilerine evdeki yoğun alerjik bölgeleri temizleten uzmanların önerileriyle elveda deyin.

Burun akıntısı, öksürme, yaşaran gözler. Bu belirtiler tanıdık geliyor mu? Ortak alerji belirtileridir. Alerjiden şikâyetçi olan bir müşterinin profesyonel temizlikçisiyseniz ya da alerji döneminde zorluk yaşayan aile üyelerinin veya kendi evinizin temizliğini yapıyorsanız, temizlik ve alerji arasındaki bağlantı hakkında daha fazla şey öğrenin.
Havadaki alerjiyi azaltacak temizliğin nasıl yapıldığını öğrenmek, alerji ilaçlarına olan güveninizi azaltmanıza ve bu durumdan daha fazla çekmemenize olanak sağlar.
Uzmanlara göre en ortak alerjenler evdeki toz zerreleri, küf, polen ve hayvan tüyü. Bu alerjenlerin saklandıkları bölgeleri temizlemek uzun bir süre alerji belirtilerini azaltır. Çoğu insanın temizlemek için daha çok gayret sarf etmesi gereken yerler, yatak odası, banyo ve giriştir.
İşte üç alerji bölgelerine hedef alan öneriler.

1. Yatak Odasını Temizlemek

Yatak odasında, en az haftada bir nevresim takımlarını değiştirin ve sıcak suyla yıkayın. Baha nezlesi ve polen alerjisini engellemek için, çarşafları kurutma makinesinde kurutun dışarıda değil.
Yatağın altını süpürün ve yatağın altında bir şeylerin birikmesini önleyin. Kâğıtları, kutuları ya da saklama kutularını yatağın altında saklamak tozları tutabilir ve temizliği daha da zorlaştırır.
Sabit kalan şifonyerler, yataklar ve diğer büyük parça mobilyaların arkalarını temizlemek alerjenleri azaltmakta en büyük güce sahiptir. Bu görevleri en az her üç ayda bir yapın. Bu tür derinlemesine temizliği mümkünse ayda bir yapmak daha iyidir.

2. Banyoyu Temizlemek

Banyoda, az da olsa yapılan koruma alerjiye neden olan küfü ve pası uzun süre uzak tutar. Banyolar genellikle ıslaktır, ayrıca kendimizi temizlemek için kullanılır, bu yüzden insan kepeği, toz, saç ve küf burayı doldurur.
Banyo zeminini tamamen halıyla kaplamaktan kaçının. Bunun yerine, yıkanabilir bir banyo paspası kullanın. Aspiratör ya da nem giderici kullanmak nemi yarı yarıya azaltır.
Küf kolayca yayıldığından duş kabininize özel önem verin. Uzmanlar kumaş duş perdelerini 130 derecede yıkayarak ya da her hafta çıkarıp plastik kısmını temizlemeyi öneriyor. Bu banyoda yayılan küf miktarını ve astım belirtilerini çabucak azaltacaktır.

3. Girişi Temizlemek

Tüm girişlere odaklanmak önemlidir çünkü polen ve küfün büyük kısmı dışarıdan gelir. Bütün ön, arka ve yan kapıları düzenli olarak ve derinlemesine temizleyin. Köpek kapılarını ve hayvan girişlerini de unutmayın.
Evdeyken dışarıdan gelen alerjenlerden dolayı ortaya çıkan belirtileri azaltmak için evde ayakkabı yasak politikasını uygulayın. Evin ilk girişinde ayakkabılarını çıkarın ve sıklıkla yıkadığınız bir yere koyun.
Yoğun trafik bölgelerini en azından iki haftada bir süpürün. Evcil hayvanınız varsa, her gün.
Uzmanlar çok hassas hava fitresiyle süpürmenizi öneriyor. Çok hassas hava filtresi alerjenler ve filtreleme için devlet standartlarında geliştirilmiştir.

Derinlemesine Temizliği Tercih Edin

Bu iç bölgeyi hedef almaya ek olarak, ne ile temizlediğinize de dikkat etmelisiniz. Eğer ağır kimyasallar, kokulu temizleyiciler ya da sprey şişesi bulunan herhangi bir şey kullanıyorsanız, havadaki tehlikeli alerjenlerin ve kimyasalların saldırısı altında olabilirsiniz.
Alerjisi olan insanlar, sprey ve ince toz temizleyiciler kullanmaya meyilli olduklarından akciğerlere ve kana bulaşan daha ciddi reaksiyonlara maruz kalırlar. Ne olursa olsun soluduğumuzda kan dolaşımımıza tanıtılmış olan havayı solumalıyız.
Uzmanlar nemli bezle temizlik yapmayı öneriyor. Nem alerjenlerin havada birikmesi yerine tozu yakalamanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan SOSYAL MEDYADA PROFESYONEL BİR KİMLİĞE SAHİP OLMANIN 7 YOLU başlıklı makalemizde Bakıcılar ve Sosyal Medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum
  1. Çok güzel bir içerik olmuş, elinize şaglık

    Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*