AİLELERİN İŞ BAŞVURUNA CEVAP VERMEMELERİNİN 11 SEBEBİ

AİLELERİN İŞ BAŞVURUNA CEVAP VERMEMELERİNİN 11 SEBEBİ

Bir görüşmeden geldin ve gerçekten harika geçmiş gibi görünüyordu! Ama sonra günler geçti ve hiçbir haber yok. Yeni bir işe başvurduğunda en hayal kırıklığı yaratan şeylerden biri de ailelerin kabul edilmediğin konusunda dönüş yapmamalarıdır. Hal böyle olunca düşünüyorsun, neyi yanlış yaptın… acaba sadece hoşlanmadılar mı? Biz de konunun köküne inerek ailelerin neden geri dönüş yapmadıklarını araştırdık ve onlara sorduk.

1. Aile Adaylara Boğulmuş Durumdaydı

Bir işe başvurduğunda nefesini tutar ve beklersin, gelen kutuna bakar durursun. Bu sırada aileler de gelen kutularındaki başvurularla boğuşmaktadır. Onların bu süre zarfında gerçekten sıkılıp, sadece istedikleri bakıcıyı almaları noktasına gelmek çok kolaydır.

2. Profilinin Üzerinde Çalışılması Gerek

Eğer birçok işe başvurduysan ve hiçbirinden geri dönüş alamadıysan, bunun nedeni profilinin işe uygunluğu olabilir. İyi bir fotoğrafın var mı? Biyografin bağlantılı mı? Aileye neden bu iş için neden biçilmiş kaftan olduğunu yazdın mı? Eğer aile senin profilin üzerinde pek de durmadığını düşünüyorsa, dönüş ihtimalleri düşük olacaktır. Peki sen başvuru sürecinde özenmediysen, onlar neden zahmet edip sana olumsuz mesajı göndersinler?

3. Ahenk Yoktu

Eğer görüşme aşamasına geldiysen tebrikler! Demek ki bir şeyleri doğru yapıyorsun. Fakat bu iş sana tam uymayabilir.
“Ailem ile uyum sağlayacaklarından emin olmalıydım”
“Birisi siz uyandığınızdan itibaren yanı başınızda beliriyorsa onunla birlikte olmaktan zevk almanız gerekiyor, aynı şekilde onunda, ve onunla konuşmaktan sıkılmamanız gerekiyor.”
“Bir keresinde sorularıma tek kelime ile yanıt veren birisi ile iğrenç bir mülakat yapmıştım. Hiç de sıcak hissetmedim, ve onun soğukluğu kırmızı bayrağı çekmeme neden oldu.”
“Dadı adaylarının cevapları kendinden emin olmalıdır ve güzel bir mülakat olması için sorulara cevap vermek şeklinde değil de muhabbet için ellerinden geleni yapmalıdırlar.”

4. Özgeçmişindeki Boşlukları Yeteri Kadar Açıklamamak

“Bir keresinde özgeçmişindeki aralıklarda neler yaptığını sorduğumda kaçamak cevaplar veriyordu”
Bir çok insanın özgeçmişlerinde çeşitli nedenlerle boşluklar bulunmaktadır, fakat bunları görüşmede, işverenin aklında soru işaretleri kalmayacak şekilde açıklamalıdır.”

5. Kabiliyetli Görünmüyorsun

Çoğu mülakat Boise’li anne Julia Angele’ninki gibi sonlanmıyor. ”Bazen mülakat o kadar kötü gidiyor ki, bir kelime daha konuşmak istemiyorsunuz (bana paraya ihtiyacı olduğunu, çocuğunu koruma hizmetlerinden almak için lazım olduğunu söylemesi gibi).”
Genellikle sebepler daha masumdur, ebeveynlerin çocuklar hakkında bilgi eksikliği ya da dadının çoklu görevlere yetişme yeteneği eksikliği gibi. Fakat yine de sen, ailenin istediği gibi biri değilsen, sana geri dönüş yapmayacaklardır.

6. Sadece Mülakat Yapmak İstedikleri İnsanlara Cevap Verirler

İşverenden geri dönüş almamak sitenin ya da bakıcının sorunlarından kaynaklanmamakta. Eğer dadılık dışında bir işe başvurduysan, her başvurundan geri dönüş alma olasılığın pek düşüktür. Eğer işveren ile mülakat aşamasına geldiysen, aile eğer birini işe aldıysa, bunu sana söyleme nezaketinde bulunacaktır. Tabi yine de kabul edilip, hiçbir haber alamadığından çok şaşırma.

7. Fazla Hücum Ediyorsun

Evet, en azından yaşadığın bölgeyle kıyaslandığında asgari ücret alman gerekiyor. Fakat istenmeyen ücret oranı can sıkıcıdır (ama senin de ederinin üstüne çıkmaman gerekir). Eğer aile senin ücretini karşılamayacaksa haliyle diğer adaylara geçeceklerdir.

8. Yapmaları Gerektiğini Bilmiyorlardı

Cahillik asla iyi bir bahane değildir, fakat yine de aile daha önce hiçbir kişiyi işe almamışlarsa, yapmaları gereken şeyleri bilmiyor olabilirler.

9. Aile Senin İlgin Konusunda Emin Değil

Tam zamanlı bir iş ararken yarı zamanlı bir işe ilgi gösteriyorsa, onu işe alma konusunda isteksiz olmak normaldir. Öğrenciler bile planları hakkında kesin olmalıdır; belki mezun olduktan iki yıl sonrasına kadar dadılık yapacaksın ve sonra farklı bir kariyer peşinde koşacaksın.
“Eğer aday pozisyonla ilgileniyorsa, mülakattan sonra ilgisini tazelemek için bir teşekkür mesajı yollamalıdır. Aileler fazladan çaba harcayan potansiyel bakıcıları gerçekten severler.”

10. Sadece Meşguller

Belki adaylar için adil görünmeyebilir ama bazen aileler işe alma sürecine gelene kadar çok yoğun olabilirler. Belki de gerçekten işe almayı çok isteyecekleri birini bekletiyorlar. “Dört çocuğum var, bence bu yeteri bir neden.”

11. İşe Alım Hala Açık

Sinirden deliye dönebilirsiniz. İş ilanı hala açık fakat aileler başvuruları değerlendirme ve onlara dönüş yapma konusunda çok yavaş olabilirler. Bazen aileler ne aradıkları hakkında emin olmamakta ve bu sebeple işlemleri yürütmek fazlasıyla zaman alabilmektedir.

Sonuç olarak, her insan her işe uygun değildir. Profilini ve fotoğrafını yenile ve sitede aktif ol, ve harika bir iş seni bulsun.

Bir önceki yazımız olan KARDEŞLERİ EN ÇOK KAVGA ETTİREN 3 YAŞLI BAKIM PROBLEMİ VE ÇÖZÜMLERİ başlıklı makalemizde Yaşlı Bakıcı ve Yaşlı Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*