AİLELERİN ÇOCUK BAKICISI ÖZGEÇMİŞLERİNDE BAKMASI GEREKEN 5 ŞEY

AİLELERİN ÇOCUK BAKICISI ÖZGEÇMİŞLERİNDE BAKMASI GEREKEN 5 ŞEY

Doğru çocuk bakıcısını bulmak doğru bir özgeçmişle başlar.

Minik çocuğunuzun bakımını üstlenmesi için doğru birini bulmak zorlu bir süreç. İhtiyaçlarınıza tam olarak uyan birini bulmak istiyorsunuz. Ama bu o kadar da kolay değil.

Ülkenin dört bir yanındaki en uygun adaylarınızı bulduktan sonra aklınıza getirmeniz gereken birkaç soru var: Bu aday çocuk bakıcısı özgeçmişinde kendini nasıl tanıtmış? Göz önünde bulundurmanız gereken anahtar cümleler ve deneyimler neler? Ve en önemlisi, aday için tehlike oluşturan şeyler neler? İşte dikkat etmeniz gereken beş şey:

1. Uygun Yaş Deneyimi

Bir bebeğin ihtiyaçları okul öncesi eğitimindeki çocuklardan çok farklıdır. Çocuklarınızla çalışacak kişi, daha önce çocuklarınızın yaşındaki başka çocuklarla çalışmış olmalı. Eğer aday özgeçmişinde deneyimi olan çocukların yaş aralıklarını yazmamışsa, çocuk bezi değiştirme, tuvalet eğitimi ya da çocuklara isimlerini yazdırma gibi yaşlara özel yeteneklerini sorgulayın.

2. Güvenlik İhtiyaçları

Bir çocuk bakıcısı özgeçmişinde ailelerin aradıkları ilk şeylerden biri de sertifikadır. Adayların belirttiği sertifikaları kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, temel ilk yardım bilgilerini ve çocukları evde koruma becerilerini de sorgulamak isteyebilirsiniz. Her şeyden önce güvenlik!

3. Teknik Beceriler

Çocuk olan bir evde çocuğun bakımı ve temizliği için gereken bazı cihazları çalıştırıp çalıştıramayacağı konusunda güvence almak isteyebilirsiniz. Unutmayın: çocuk bakıcınız temizlikçiniz değildir fakat adayınızın düzenli ve mikropsuz bir ortamın nasıl sağlanacağını bilmesi hastalıkları uzak tutacaktır. Kimse çocuklarının hastalanmasını istemez! Adayların özgeçmişinde yemek hazırlama, bulaşık-çamaşır makinesi çalıştırma, oyuncakların ve yüzeylerin dezenfekte edilmesi gibi konulara dikkat edin.

4. Referanslar

Adayların referans listesi, adayın güvenilirliğini ve karakterini anlamada mükemmel bir yoldur. Bebek bakıcısı arama sürecinde referansları kontrol etmek şarttır. Her şeyden önce, evinizdeki sorumluluklar ve önem verdiğiniz şeylerle uyumlu bir çocuk bakıcısı bulmak, geçişi kolaylaştıracaktır. Referanslar, aynı zamanda bir adayın ne kadar sorumlu, yardımsever ve ilgili olduğunu ölçmek için de harika bir yoldur. Çocuk bakıcısı arayışınızı tek kişiye düşürdükten sonra, bir sonraki adıma geçerek özgeçmişin detaylarını incelemek isteyebilirsiniz.

5. Çocuk Bakımı Sertifikaları

Bir zorunluluk olmasa da, çocuk bakımına özel bir derece ya da sertifika ek avantajlardandır. Ayrıca adayınızın çocuklarla geçirmiş olduğu öğretim ya da gönüllülük deneyimlerini de araştırmak isteyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan ÜVEY ANNE-BABALARIN YAPMASI VE YAPMAMASI GEREKENLER başlıklı makalemizde anne baba davranışları ve üvey anne baba hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*