AİLELER İÇİN 50 OKULA DÖNÜŞ ÖNERİSİ

AİLELER İÇİN 50 OKULA DÖNÜŞ ÖNERİSİ

Yeni öğretim yılı yaklaşırken çocuklar ve anne-babalar zor dönemler geçirebilir.

Yeni okul dönemi yaklaşırken çocukların okul programına uyum sağlaması zor olabilir. Yeni dönemde başınıza gelebilecek okul gerginlikleriyle baş etmeniz için bazı ipuçlarımız var.

Bu listeyle bir adım önde olun! Çocuklarınızı okula yavaşça adapte etmenize yardımcı olacak stratejileri ve yaklaşımları göz önünde bulundurun. İşte size ve ailenize yardımcı olacak 50 ipucu:

 1. Okul yılı başlamadan bir veya iki hafta önce, çocuklar okul günlerinde olduğu gibi yatmaya ve uyanmaya başlamalıdır – vücutlarının yaz-dışı saatlere adapte olması biraz zaman alabilir.
 2. İyi alışkanlıklar kazandırmak ve çocuklardaki fazla enerjiyi atmak için çocukları düzenli bir egzersiz programına veya aktif bir hobiye götürün.
 3. Çocukları okul başlamadan önceki haftalarda müze veya tarihi yerler gibi kültürel cazibe merkezlerine götürün. Önümüzdeki zamanlarda ele alacakları konular hakkında düşünmelerini sağlayın.
 4. Çocuklarınızı okuldan alması, aktivitelere götürmesi ve siz işteyken onlara göz kulak olması için okul sonrası bir bakıcıyı işe alın.
 5. Çocukları okula başlamadan önceki haftalarda bir veya iki kitap okumaları için teşvik edin. Okuma becerilerini yenilemek için bir adım atın.
 6. Çocukların derslerini ve ders dışı aktivitelerini yönetmeleri için kullanacakları bir programa alıştırın.
 7. Çocukların ödev düzenlemelerine yardımcı olması için bir telefon uygulaması kullanın.
 8. Çocuklar ister yazılı olsun isterse teknoloji tabanlı olsun, heyecanlandıkları bir planlayıcı seçebilsinler.
 9. Çocuğunuzla düzenli olarak haftalık görüşmeler yaparak önümüzdeki hafta için programlarını, ödevlerini ve etkinliklerini gözden geçirin.
 10. Aile aktivitelerini ve herkesin payına düşen görevleri vurgulayan bir Google Takvim veya renkli Duvar Takvimi gibi bir aile takvimi oluşturun. Bu, planlama yapmanızı kolaylaştırır.
 11. Öğretim yılı boyunca teknoloji ve televizyon kullanım kurallarını oluşturun. Neye, ne kadar izin vereceğinizi belirleyin.
 12. Akşam yemeği veya yatmadan önce gibi ailece vakit geçireceğiniz bir zaman seçin.
 13. Haftanın belirli günlerini yüzme, futbol vs. gibi çocukların istediği bir aktiviteyle geçirmelerine izin vererek, okulu başarıyla sonlandırmalarına olanak tanıyın.
 14. Çocuklara ev ödevlerinin ne kadar süreceğini tahmin etmelerini isteyin ve ardından tahminlerini tutturup tutturamadıklarına bakın. Böylece daha iyi zaman yönetimi becerisi kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz.
 15. Çocukların zaman aralıklarını kavrayabilmeleri için yumurta haşlarken zamanlayıcı kullanarak oyun haline dönüştürün.
 16. Çocuklarınızı ödevlerini önceliklendirmeye teşvik edin ve son tarihli ödevleri listeleyen bir yapılacaklar listesi hazırlayın.
 17. Çocukların atıştırma veya kısa bir yürüyüş gibi bitirdikleri her ödevden sonra mola vermelerini sağlayın.
 18. Ev ödevi başlangıç saatini hatırlatan bir alarm kurun.
 19. Çocuklarınızla ilk günlerinde onları nelerin beklediğini konuşun, bu onların daha hazırlıklı olmalarına yardımcı olabilir.
 20. Okul başlamadan önce çocuğunuzla okulu ziyaret edin. Mümkünse, yeni sınıfını görmesine izin verin ve okul bahçesinde oynayın. Aşinalık, rahatlık sağlar.
 21. Çocuğunuzun sınıf arkadaşlarından iki veya üçü ile oyun saatleri oluşturun, yazın soğuyan sosyal bağları yeniden inşa edin.
 22. Oyun saatine arkadaş bulmak için sınıfındaki öğrencilerin numaralarını bilen bir sınıf görevlisi veya öğretmene danışın. Çocuğunuz okul başlamadan önce bir veya iki arkadaş edinebilirse, okula gitmek çok daha zevkli olacaktır.
 23. Yeni okul araç gereçleri almadan önce bir önceki yıldan kalanları kullanın.
 24. Okul malzemeleri almaya başlamadan önce sınıf için ihtiyaç duyulan kitap ve teknoloji listesini edinin.
 25. Çocuğunuzu okul malzemeleri için alışverişe dahil edin. Kendi sırt çantasını ve öğle yemeği kutusunu seçmesi için onu teşvik edin.
 26. Bu malzemelerin düzenlenmesi ve düzenli kalmaları için bir plan yapın.
 27. Kullanılmadığı zamanlarda çocuğunuzun tüm okul eşyalarını sakladığı özel bir alan oluşturun.
 28. Yemek odası masası veya salon sehpası hiç fark etmez, hangi alanın ev ödevi alanı olarak kullanılacağına karar verin.
 29. Televizyon ve video oyun konsolları gibi dikkat dağınıklığı yapacak eşyaları ödev alanlarından çıkarın.
 30. Okul malzemelerini düzenlemek için plastik kutular edinin, her birini klasör veya kurşun kalem gibi detaylarla etiketleyin.
 31. Çocukları, her bir ders için gereken materyalleri depolayabilecekleri bir dosyalama sistemi geliştirmeye teşvik edin.
 32. Hafta içi ve hafta sonu yatma saatini ayarlayın ve bunları kesinlikle uygulayın.
 33. Uyanma saatini de hafta içi ve hafta sonları olarak ayarlayın ve çocukları düzenli bir programda tutun.
 34. Programı bozmaktan kaçınmak için müfredat dışı etkinliklere ilişkin durumları gözden geçirin.
 35. Çocuklardan, 30 kitap okumak ya da derslerini 100 ortalamasında tutmak gibi, önümüzdeki yıl için hedef belirlemelerini isteyin.
 36. Çocukların her hafta hedeflerine ulaşmaları için aktivitelerini önceliklendirmelerine yardımcı olun.
 37. Okul sonrası aktiviteleri ve oyunları eğlenceli bir şekilde bir araya getirin, böylece çocuklar eve döndüklerinde asla sıkılmazlar.
 38. Davranış ya da ders çalışma konularını konuşmak için dönem başında öğretmenlerle temasa geçin. Net iletişim, size çok şey kazandırır.
 39. Öğlen yemeği, dinlenme, oyun, çalışma ve yatma rutini için her gün öğleden sonra bir program düzenleyin.
 40. Çocuğunuzun yatma zamanını gözden geçirin – daha verimli hale getirmek için değişmesi gereken bir şey var mı, bakın.
 41. Çocukların hafta içi süresince eğlenmelerini, sporla veya arkadaşlarıyla vakit geçirerek zaman harcamalarını engelleyin.
 42. Ev ödevlerinin zamanında hallolmasına yardımcı olacak bir öğretmen veya çocuk bakıcısı tutun.
 43. Unutmayın, çocuklar davranışlarınızı taklit eder. Televizyon seyretmek ya da telefonda olmak yerine onlar ödevlerini yaparken kendi projeleriniz üzerinde çalışmaya odaklanın.
 44. Düzenli olarak kıyafetlerini bir gece önceden hazırlayın ve kahvaltı yapmadan önce kıyafetlerini kendileri giyebilecek kadar büyük olan çocukları giyinmeleri için teşvik edin.
 45. Sabah rutini, uyanma, yatağını toplama, duş alma ve giyinme gibi beklentilerinizi belirleyin. Bu konuda göz önünde tutulabilen bir liste kullanın.
 46. Bir gece önce spor çantalarını hazırlayın, böylece sabahları evden kolayca çıkabilirler.
 47. Çocukları, gece yatmadan önce sırt çantalarını hazırlamalarına teşvik edin.
 48. Çocuğunuz öğle yemeğini evden getiriyorsa, yatmadan önce öğle yemeğini hazırlayın, böylece çocuklar okula giderken hemen yanlarına alabilirler.
 49. Eve geldiklerinde çocuklarınızdan, kirlileri kirli sepetine, yıkanacakları makinaya koyarak etrafı düzenlemenize yardım etmelerini isteyin.
 50. Ev düzeniniz çocuk dostu mu? Düşük askılar, küçük çocukların palto asmalarını kolaylaştırır.

 

Bir önceki yazımız olan ÇOCUK BAKICILARININ YAPTIĞI 7 ÖZGEÇMİŞ HATASI başlıklı makalemizde bakıcı özgeçmişi, Çocuk Bakıcısı ve Özgeçmiş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*